O operaci očí na pražské klinice DUOVIZE, kterou provede tamní primářka Lucie Valešová, projevil zájem nebývalý počet zájemkyň všech věkových kategorií a různých očních postižení.
Nakonec jsme se po pečlivém zvažování a konzultaci s primářkou rozhodli, že vyšetření na této klinice podstoupí Petra Mičková, Jana Fejfarová a Jorga Cidlinská. Z nich pak primářka Valešová vybere jednu, která bude na operaci oční laserem nejvhodnější.
Petra Mičková má dvě děti a v současné době je na rodičovské dovolené. Problém s krátkozrakostí má již od základní školy.
"Na prvním stupni si moje okolí všimlo, že mžourám na tabuli. Brýle s 1,5 dioptrií jsem po dlouhém přesvědčování začala nosit alespoň na tabuli. Postupně se mi zrak zhoršoval a já si v období puberty pořídila první kontaktní čočky do tanečních. Zrak se ale neustále zhoršoval, krátkozrakost mám dědičnou po své mamce," svěřila se paní Petra.
Největší zhoršení na ni čekalo až na vysoké škole, kdy se dopracovala až na 8,5 dioptrií na každé oko.
O operaci uvažovala u dávno. "Nejprve jsem čekala, až našetřím peníze, pak až porodím děti. Teď zase chybí ty peníze," dodává. Komplex z brýlí jí zůstal do dospělosti. Brýle nosí minimálně. Dává přednost čočkám, které jsou pro ni pohodlnější.
Jana Fejfarová nosí brýle zhruba od svých šestnácti let.
"S přibývajícím věkem se mi zrak zhoršoval až na nynějších šest dioptrií," svěřila se Jana.
Z finančních důvodů je ale i pro ni laserová operace očí nedostižný sen.
Třetí výherkyní je osmatřicetiletá Jorga Cidlinská, která nosí brýle od třetí třídy. Má tři děti a za třicet let, co nosí brýle, se dopracovala na obou očích až k osmi dioptriím.
"Brýle nosím nerada, vypadám v nich jako přísná učitelka," stěžuje si čtenářka Jorga. Chtěla by si konečně zase zkusit, jaké to je, nemuset mít brýle ani kontaktní čočky.