Přestože se o tom příliš nemluví, jde o běžný problém, který čas od času potká každého. Někoho potrápí jednorázově po nevhodném jídle, jiný se s tím potýká téměř denně. Mezi nejčastější trávicí potíže patří nadýmání a plynatost.
Nadýmání označuje nepříjemný pocit tlaku a plnosti v břiše, často doprovázený jeho viditelným zvětšením. Plynatost pak znamená zvýšený odchod plynů z trávicího traktu, někdy až bolestivě, ale obecně častěji, než je příjemné.
Sedm rad, jak zlepšit trávení. Pomůže římský kmín i zázvor![]() |
Jídlo nebo stres
Nejčastějším viníkem bývá složení jídelníčku. Rizikové potraviny jsou např. luštěniny, cibule, česnek, květák, kapusta, rajčata nebo zelí, které podporují tvorbu plynů. Potíže mohou vyvolat i sycené limonády, přemíra cukru, silně kořeněná jídla, kynuté těsto, alkohol či náhražky cukru.
Problémem může být také rychlé jedení, při kterém polykáme příliš mnoho vzduchu. Trávicí potíže mohou být i příznakem potravinových intolerancí, třeba nesnášenlivosti laktózy nebo lepku. Proto je dobré si v případě podezření začít psát svůj jídelní deník, který může problematické potraviny odhalit.
Na trávení má vliv i stres. Ve vypjatých situacích trávicí trakt často reaguje zpomalením nebo příliš rychlou činností střev. Výsledkem může být nadýmání, tlak v břiše nebo bolestivá plynatost. Proto je jednou z prevencí problémů se střevy pracovat se svou psychikou.
Úlevu mohou přinést volně prodejné přípravky, například s obsahem simetikonu, který rozkládá bubliny v trávicím traktu. Pomoci mohou také trávicí enzymy a probiotka.
Špatné trávení i ekzém. Příznaky syndromu propustného střeva nepodceňujte![]() |
Osvědčené jsou i bylinky jako máta, fenykl, kmín nebo anýz. Dobrým doplňkem je pohyb, ideálně krátká procházka po jídle, která stimuluje činnost střev.
Při déletrvajících potížích je ale dobré navštívit lékaře. Může jít totiž také o signál vážnější nemoci, například syndromu dráždivého tračníku nebo zánětlivého onemocnění střev.
Jak účinně bojovat s poruchami trávení
|