Tragická smrt mladého běžce zachránila život jiné běžkyni

aktualizováno 
Jennifer Dolphinová dokončila svůj první závod od loňské náročné operace. Běžel se na počest Luka O’Connora, mladého běžce, který zemřel po autonehodě a který jí darováním jater zachránil život. Jejich příběh vévodí dalšímu dílu zajímavostí ze světa běhu.

Luke O'Connor (vlevo) a Jennifer Dolphinová (na pravém obrázku uprostřed) se svou dcerou a přáteli. | foto: Archiv O'Connorových a Jennifer Dolphinové

Když Luke vyplňoval formulář pro autoškolu a dostal se k sekci o dárcovství orgánů, zeptal se své mámy, zdravotní sestry: „Proč to tak nedělá každý?“

Nedlouho poté, 14. července 2015, utrpěl vážná zranění při autonehodě, seděl v automobilu autoškoly na místě spolujezdce. Další dva mladí kluci na zadních sedadlech zemřeli okamžitě.

Když bylo po dvou dnech v nemocnici jasné, že šestnáctiletý Luke svůj kritický stav nezvládne, požádali rodiče Randy a Charlotte O’Connorovi svou dceru Aly, aby se pokusila najít někoho, kdo nutně potřebuje náhradní orgány. Přes společné přátele tehdy našli Jennifer Dolphinovou, matku čtyřleté holčičky, která trpěla kombinací dvou vzácných onemocnění jater a které zbývalo pravděpodobně jen pár měsíců života.

„Vlastně jsem jen čekala, až vybuchne časovaná bomba, moje játra kompletně vypovídala službu,“ řekla JEnnifer. Když se od Charlotte dozvěděla o jejím synovi Lukovi, obě brečely. „Najednou se objevila žena, která nejhorší den svého života proměnila v můj nejlepší,“ dodala Jennifer v slzách.

O’Connorovi dovedlo přes společné přátele k Jennifer běhání. Úspěšná transplantace proběhla 18. července 2015. Další orgány dostali lidé, kteří čekali na seznamu pro transplantace - ledvinu osmiletá holčička, srdce 35letý muž a plíce 44letá žena.

Na Luka vzpomíná a na problematiku dárcovství orgánů upomněl ročník běhu Luke Lives On 5K, jeho první ročník se konal letos 29. května. Jennifer zvládla první polovinu závodu chůzí, druhou polovinu běžela a nakonec byla v cíli s časem 40:51.

Běžce prý bolí kolena méně

Překvapivý výsledek ukázala studie publikovaná v odborném časopise Arthritis Care & Research. Zaměřila se na kolenní kloub a s ním související problémy a onemocnění. Během osmi let sledovali autoři studie celkem 2 637 lidí různého věku a životního stylu.

Po osmi letech, během nichž účastníci procházeli opakovanými vyšetřeními včetně rentgenu kolene, se ukázalo, že s bolestí kolene se nejméně setkávali ti, kteří běhali pravidelně. O něco hůře na tom byli lidé, kteří běhali alespoň v minulosti, nejvíce problémů spojených s bolestí kolene měli neběhající účastníci studie. Výsledky tedy zněly přesně naopak, než se dosud předpokládalo, dosud se totiž mělo za to, že během namáhaný kloub by na tom měl být spíš hůře.

Přestože studie sledovala poměrně velký vzorek účastníků, nebyla primárně zaměřena na sledování efektu běhání, autoři tedy varují před unáhlenými závěry. Podle jejich domněnky je mimo jiné pravděpodobné, že běžci mají lépe vyvinuté svaly a celkově nižší hmotnost, což má ve výsledku na stav kolen pozitivní efekt.

Od Tarahumarů po elitní atlety

A na závěr video, které si můžete pustit předtím, než vyběhnete. Krátký sestřih zachycuje vášeň pro běhání u různých typů běžců. Od elitních atletů na dráze až po ultraběžce v podomácku vyrobených sandálech. Nalaďte se, obujte boty a vyběhněte také!

The Gift from TRUE MVMNT on Vimeo.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz