Tragická smrt mladého běžce zachránila život jiné běžkyni

aktualizováno 
Jennifer Dolphinová dokončila svůj první závod od loňské náročné operace. Běžel se na počest Luka O’Connora, mladého běžce, který zemřel po autonehodě a který jí darováním jater zachránil život. Jejich příběh vévodí dalšímu dílu zajímavostí ze světa běhu.

Luke O'Connor (vlevo) a Jennifer Dolphinová (na pravém obrázku uprostřed) se svou dcerou a přáteli. | foto: Archiv O'Connorových a Jennifer Dolphinové

Když Luke vyplňoval formulář pro autoškolu a dostal se k sekci o dárcovství orgánů, zeptal se své mámy, zdravotní sestry: „Proč to tak nedělá každý?“

Nedlouho poté, 14. července 2015, utrpěl vážná zranění při autonehodě, seděl v automobilu autoškoly na místě spolujezdce. Další dva mladí kluci na zadních sedadlech zemřeli okamžitě.

Když bylo po dvou dnech v nemocnici jasné, že šestnáctiletý Luke svůj kritický stav nezvládne, požádali rodiče Randy a Charlotte O’Connorovi svou dceru Aly, aby se pokusila najít někoho, kdo nutně potřebuje náhradní orgány. Přes společné přátele tehdy našli Jennifer Dolphinovou, matku čtyřleté holčičky, která trpěla kombinací dvou vzácných onemocnění jater a které zbývalo pravděpodobně jen pár měsíců života.

„Vlastně jsem jen čekala, až vybuchne časovaná bomba, moje játra kompletně vypovídala službu,“ řekla JEnnifer. Když se od Charlotte dozvěděla o jejím synovi Lukovi, obě brečely. „Najednou se objevila žena, která nejhorší den svého života proměnila v můj nejlepší,“ dodala Jennifer v slzách.

O’Connorovi dovedlo přes společné přátele k Jennifer běhání. Úspěšná transplantace proběhla 18. července 2015. Další orgány dostali lidé, kteří čekali na seznamu pro transplantace - ledvinu osmiletá holčička, srdce 35letý muž a plíce 44letá žena.

Na Luka vzpomíná a na problematiku dárcovství orgánů upomněl ročník běhu Luke Lives On 5K, jeho první ročník se konal letos 29. května. Jennifer zvládla první polovinu závodu chůzí, druhou polovinu běžela a nakonec byla v cíli s časem 40:51.

Běžce prý bolí kolena méně

Překvapivý výsledek ukázala studie publikovaná v odborném časopise Arthritis Care & Research. Zaměřila se na kolenní kloub a s ním související problémy a onemocnění. Během osmi let sledovali autoři studie celkem 2 637 lidí různého věku a životního stylu.

Po osmi letech, během nichž účastníci procházeli opakovanými vyšetřeními včetně rentgenu kolene, se ukázalo, že s bolestí kolene se nejméně setkávali ti, kteří běhali pravidelně. O něco hůře na tom byli lidé, kteří běhali alespoň v minulosti, nejvíce problémů spojených s bolestí kolene měli neběhající účastníci studie. Výsledky tedy zněly přesně naopak, než se dosud předpokládalo, dosud se totiž mělo za to, že během namáhaný kloub by na tom měl být spíš hůře.

Přestože studie sledovala poměrně velký vzorek účastníků, nebyla primárně zaměřena na sledování efektu běhání, autoři tedy varují před unáhlenými závěry. Podle jejich domněnky je mimo jiné pravděpodobné, že běžci mají lépe vyvinuté svaly a celkově nižší hmotnost, což má ve výsledku na stav kolen pozitivní efekt.

Od Tarahumarů po elitní atlety

A na závěr video, které si můžete pustit předtím, než vyběhnete. Krátký sestřih zachycuje vášeň pro běhání u různých typů běžců. Od elitních atletů na dráze až po ultraběžce v podomácku vyrobených sandálech. Nalaďte se, obujte boty a vyběhněte také!

The Gift from TRUE MVMNT on Vimeo.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz