Seriál o trailovém běhu: pohled do historie

aktualizováno 
Představíme vám ho, naučíme vás, jak se na něj vybavit, jak plánovat tréninky a připravovat se na závody. Startuje speciál o trailovém, česky horském, běhu. Ukážeme vám v něm i některé horské stezky, zrecenzujeme je a ohodnotíme.

V Beskydech je téměř každý běžec. | foto: Jakub Larysz

Pod pojmem trailový běh si nejčastěji můžete vybavit běh mimo asfaltový povrch a závodní dráhu. Od klasického krosového běhání se trailový běh liší hlavně v délce a profilu trati, překonávají se vzdálenosti od půlmaratonů až po různé vzdálenosti ultramaratonů.

Slovníček pojmů:

  • Trail - anglický výraz pro stezku nebo horský chodník
  • Ultra-trail - míněno jako běžecká trasa o délce přesahující vzdálenost maratonu (42km)
  • Trail running - běh mimo asfaltové povrchy a běžecké okruhy. Většinou míněno jako běh po nezpevněných cestách v přírodě o vzdálenosti delší 10 km.
  • Pozitivní převýšení - vertikální vzdálenost, kterou běžec na trase nastoupá
  • Negativní převýšení - vertikální vzdálenost, kterou běžec na trase seběhne dolů

Profil tratě nabírá velkých pozitivních i negativních převýšení, běžec může nastoupat a naklesat i několik výškových kilometrů. Z pohledu zátěže na organismus se jedná o extrémní zatížení a na to se je třeba patřičně připravit.

Trail starý jako svět

Trailový běh/pochod byl odjakživa součástí lidstva. Pro přežití a sdělování informací v odlehlých částech světa bylo překonávání horských sedel a náhorních plošin nutností. Postupem času se však tato činnost z našich životů vytratila a byla vytěsněna využíváním zvířat a moderních vynálezů.

Zásadním zlomem pro vznik moderního trailového běhání se stal závod Western States Trail Ride, známý také jako Tevis Cup “100 Miles - One Day” Ride, který byl založen v roce 1955. Závod měl prověřit, zda jsou koně schopni urazit za 24 hodin 100 mil (160 kilometrů) v horském terénu. Jako první po svých tento koňský závod v roce 1974 dokončil v čase 23 hodin a 42 minut Gordy Ainsleigh. Tím se staly Western States 100 prvním ultra-trailovým závodem a díky tomu začaly vznikat i další stomílové závody v horském terénu.

Traily v Beskydech

U nás se trailový běh nevyvíjel takovým boomem, jako tomu bylo v Americe. Protože je česká historie protkaná horolezectvím a turistikou, naše začátky jsou
poněkud pozvolné, i když jsme s dálkovými pochody začali dříve než v zámoří. První zmínka o dálkovém pochodu je z roku 1966, kdy vznikla Krakonošova stovka, tedy stokilometrový pochod přes Krkonoše s časovým limitem 24 hodin. Postupem času se závod rozvíjel i o kratší varianty trati, avšak stovka si svou podobu, s malými úpravami, zachovala až dodnes. Vedle K100 můžeme zmínit Pochod Praha-Prčice, který vznikl ve stejném roce.

Přečtěte si, jak si vybrat trailovou botu

Dále, rychleji a těžší cestou

Pokud bychom měli označit zlomové místo českého trailového běhu, bude jím první ročník Beskydské sedmičky v roce 2010. I když zde existovaly různé horské běhy a pochody, Libor Uher dokázal se svou vizí B7 přilákat do hor masu hobíků a donutil ji sáhnout si na dno svých sil. Kdo celý závod úspěšně dokončil, ten si chce v dalším ročníku vylepšit svůj čas, a ti kteří neměli to štěstí, ho chtějí dokončit. Od tohoto okamžiku se začíná rozvíjet český trailový běh a v českých horách můžete potkávat čím dále tím více běžců. Jedno je jasné, pokud si trailový běh vyzkoušíte, s největší pravděpodobností mu propadnete.

V dalším díle našeho seriálu se podíváme na to, co na sebe, s sebou a co k jídlu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz