Není pěna jako pěna. Jak a čím tlumí vaše běžecké boty?

aktualizováno 
Běžecké boty se liší hlavně tlumením. Levné a dražší, silniční a krosové... každá kategorie běžeckých bot nabízí jiné vlastnosti, proto se liší i jednotlivé tlumicí pěny.

Není pěna jako pěna. Jak a čím tlumí vaše běžecké boty? | foto: Adidas

Běžecké boty se změnily k nepoznání. Současné modely jsou lehčí, pohodlnější a v neposlední řadě také mnohem lépe tlumené. Zároveň se konstrukce bot výrazně zjednodušuje a materiálům, jako je gel nebo vlnová deska, už prakticky odzvonilo.

Výrazné zjednodušení je možné sledovat i v provedení svršků, které jsou dnes jen výjimečně šité. Mnohem častější jsou k vidění pletené tkaniny nebo svršky zhotovené z jednoho kusu látky. Místo tradičních pevných výztuh se používá zpevnění pomocí tištěných vrstev a mezi oblíbené prvky patří i šňůrky, které volně prochází svrškem v oblasti nártu a díky napojení na tkaničky se s jejich pomocí boty velmi přesně natvarují podle vašeho chodidla.

Druhy tlumení

Dnes se však zaměříme na tlumicí vrstvy, ještě konkrétněji na dva nejčastěji používané materiály. Řeč je o pěnách s označením EVA a TPU. Každá z nich má svá specifika a světlé i stinné stránky. V obou případech ale platí, že díky moderním technologiím je možné obě pěny vytvořit tak, že je jakýkoliv podpůrný prvek uvnitř tlumící vrstvy zbytečný. Tuto skutečnost už dávno potvrdila většina výrobců, když tlumení svých bot zjednodušili a místo vícesložkového materiálu začali tlumit jen a pouze pěnou.

Kombinace různých materiálů

Mezi poslední mohykány, kteří se zuby nehty drží víceprvkové technologie, patří japonské značky Asics a Mizuno. V obou případech je totiž přechod na pěnu velmi obtížný, protože gel (Asics) i vlnová deska (Mizuno) jsou kultovní záležitosti, na které stále spousta zákazníků slyší. Jenže přestože jsou obě značky v přístupu k tlumení značně konzervativní, i zde se pomalu, ale jistě prosazují novější technologické postupy. Nové modely u Mizuna (Shadow) i Asicsu (Dynaflyte) jsou totiž tlumené pouze pěnou a dá se očekávat, že během následujících několika sezón už bude bez gelu či vlnové desky drtivá většina produkce.

Proč je vlastně špatně, že se v tlumení kromě pěny vyskytuje ještě nějaký další materiál? Odpověď je jednoduchá. Gel, plastová vlnová deska nebo jakýkoliv další prvek pouze zvyšuje celkovou hmotnost boty, aniž by zásadně zvyšoval její měkkost. Navíc zde hrozí riziko, že až bude bota více opotřebovaná a tlumící pěna se vyšlape, budete při každém kroku cítit přechod mezi nyní tvrdší pěnou a stále stejně měkkým gelem.

Právě životnost materiálu je nejslabším místem používaných materiálů a vzhledem k tlaku na co nejnižší hmotnost nových bot se na této věci bohužel jen tak něco nezmění. Pokud tedy chcete, aby vám tlumení vašich bot vydrželo co nejvíce, doporučuji volit modely, které nepatří mezi nejlehčí na trhu, ale spíše naopak.

Pěna EVA

Vraťme se ale k samotným pěnám. První na řadu přijde notoricky známá EVA neboli ethylen-vinylacetát. Chemické složení nechme stranou a pojďme se podívat na to, jaké reálné vlastnosti nám materiál nabízí.

EVA  se používá odnepaměti a tvoří základ drtivé většiny dnešních běžeckých bot. Mezi její hlavní výhody patří zejména velmi nízká hmotnost a mechová měkkost. Jako nevýhody je třeba uvést nižší životnost a také nízkou odolnost proti zmrznutí.

V praxi to vypadá tak, že boty s EVA tlumením jsou obvykle velmi příjemně lehké a při dopadu se zaboříte do měkké vrstvy. Pozor si ale dejte na běhání v mrazech, EVA citelně ztvrdne a netlumí tak, jak jste mohli být zvyklí z letních měsíců.

Není ovšem EVA jako EVA. Tento materiál se u jednotlivých výrobců a dokonce i mezi jednotlivými modely stejných značek výrazně liší. Velkým trendem je dnes práce s energetickou návratností, takže se do EVA přimíchává určitý podíl kaučuku, aby byla výsledná směs co nejpružnější.

Pružnost ale nikdy nebyla a nebude primární vlastností tohoto materiálu. Hledáte-li boty s co největší pružností a energetickou návratností, pak byste měli zacílit na modely, kde je použitý materiál označovaný jako TPU (termoplastický polyuretan). Výroba i složení této pěny je od EVA velmi odlišná a odlišné jsou i její funkční vlastnosti.

Pěna TPU

TPU není ani zdaleka tak rozšířená pěna jako EVA, ale během posledních několika sezón se začíná objevovat u stále většího počtu značek. Vše začalo v roce 2012 u adidasu, který TPU poprvé představil jako svou pěnu Boost. Boost však není adidasem vyvíjený materiál a licenci pro použití získala po nějaké době i americká značka Saucony pod názvem Everun. Boost se pak v nadcházející sezóně objeví například u zbrusu nových běžeckých bot Craft a čekat na sebe nenechají ani další výrobci.

Opačnou cestou než Saucony se vydal Brooks. Místo zakoupení licence se v Brooksu raději vrhli do vývoje svého vlastního materiálu, který se od příští sezóny bude objevovat pod označením DNA AMP.

Proč mají ale jednotlivé značky potřebu vyvíjet něco nového a nezůstat u léty prověřené EVA? Jedním z pravděpodobných důvodů je skutečnost, že technologický potenciál EVA je už prakticky vyčerpaný a není reálné tuto pěnu ještě více vylepšit. Proto se dlouhou dobu hledala náhrada, která poskytne širší možnosti využití.

Boty postavené na TPU často nepůsobí na první stoupnutí tak měkkým dojmem jako EVA, ale zato jsou mnohem pružnější, pružnost cítíte při každém odrazu. Počítejte také s o něco vyšší hmotností, která ovšem vyvažuje dvě hlavní výhody TPU. První je o poznání vyšší životnost materiálu, boty se tak rychle nesešlapou, druhou je identické funkční vlastnosti v teplotách od minus do plus čtyřiceti stupňů.

Podobně jako EVA se i jednotlivé TPU mohou lišit, ale v tuto chvíli jsou rozdíly spíše kosmetické. Je jedno, jestli máte pod chodidly Boost, Everun nebo DNA AMP. Ve všech případech bude chování tlumící vrstvy velmi podobné.

Kombinace EVA a TPU

Aby bylo možné získat výhody spojené s oběma materiály, můžeme se velmi často setkat s propojením obou materiálů dohromady ve dvou horizontálních vrstvách. Tato kombinace umožňuje zajistit vyšší stabilitu, často se proto s tímto typem tlumení setkáte u pronačních běžeckých bot.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz