Uvázat správně tkaničky může být problém. Šest tipů, aby bota netlačila

aktualizováno 
Správná velikost a tvar běžecké boty jsou zásadní parametry a je potřeba si na ně dávat velký pozor. Pokud ovšem až po nákupu a následném proběhnutí zjistíte, že bota nesedí, není vše ztraceno. Představujeme vám šest způsobů vázání tkaniček, které mohou problém odstranit.

Tlačí vás boty? Poradíme, jak je správně zavázat | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Z hlediska výběru běžecké boty je správný tvar svršku velmi důležitý. Vyberete-li dobře, je velmi pravděpodobné, že žádné problémy nebudete muset nikdy řešit. V opačném případě se ovšem mohou objevit více či méně závažné nepříjemnosti, jako například otlaky na nártu, vyzouvání paty nebo černání nehtů na palcích.

Změnou úvazu tkaniček nikdy nedosáhneme takových výsledků jako volbou optimálně tvarované běžecké boty, ale spoustu potíží se tímto způsobem dá velmi efektivně zmírnit a občas i zcela eliminovat.

Standardní úvaz

Standardní úvaz
Standardní úvaz

Standardní úvaz tkaniček rovnoměrně rozprostírá tlak na celou plochu nártu a ve většině případů drží chodidlo pevně na svém místě. Důležitý je i směr provlékání skrze očka, který určuje, jak snadno nebo naopak obtížně půjde tkaničky utahovat. Tímto způsobem jsou vázány všechny běžecké boty všech značek, a nemáte-li žádné z potíží, jimž se v článku budeme věnovat, není důvod tento typ úvazu měnit.

Převrácený standardní úvaz

Převrácený standardní úvaz pro snížení intenzity samovolného uvolňování...
Převrácený standardní úvaz pro snížení intenzity samovolného uvolňování...

Standardní úvaz vám u vašich bot naprosto vyhovuje, ale máte problém s tím, že se vám tkaničky neustále povolují a nedrží tak stažené, jak byste si představovali? Vyzkoušejte je provléknout stejným způsobem, ovšem v opačném směru. To zajistí, že tkaničky prochází oky s výrazně větším odporem a intenzita jejich uvolňování se tak výrazně sníží.

Zafixování paty

Úvaz na zafixování paty
Fixace paty
Úvaz na zafixování paty

Častým problémem, se kterým se setkáváme u velkého množství běžců, je úzký tvar paty a její následné samovolné vyzouvání. To nastává zejména v momentě, kdy je patní miska příliš široká a málo polstrovaná nebo je poslední oko příliš vzdálené. V tomto případě využijeme následujícím způsobem i poslední očko, které obvykle zůstává prázdné. Provlečením tkaniček do posledního oka na stejné straně vytvoříme smyčku, kterou následně provlékneme tkaničky ze strany opačné. Tím získáme ještě jeden křížek, umístěný mnohem blíž k zadní části boty a zajišťující pevnější ukotvení paty uvnitř boty. Příjemným vedlejším efektem je fakt, že při tomto způsobu vázání se úvaz nepovolí, ani když se tkaničky rozváží, a při závodě se tak nemusíte zdržovat zastavením a zavazováním.

Paralelní úvaz

Paralelní úvaz slouží ke snížení tlaku tkaniček na vysoký nárt.
Paralelní úvaz
Paralelní úvaz slouží ke snížení tlaku tkaniček na vysoký nárt.

Paralelní úvaz se využívá při druhém poměrně častém problému, kterým je vysoký nárt. Spousta bot má šněrování poměrně nízko a při dlouhém běhu pak může svršek nepříjemně stahovat a tlačit. Abyste získali pro své nárty trochu více místa a zmírnili tlak, vyzkoušejte vázat tkaničky paralelním způsobem, který přechází přes nárt s poloviční intenzitou než úvaz standardní. Požadovaného efektu dosáhneme kolmým spojením protilehlých ok a mezi oky na jedné straně přecházíme vždy ob jedno.

Úvaz s vynecháním

Standardní úvaz s vynecháním pro uvolnění tlaku na nártu
Úvaz s vynecháním
Standardní úvaz s vynecháním pro uvolnění tlaku na nártu

Pokud vám paralelní úvaz nebude vyhovovat kvůli nízké pevnosti nebo nedostatečnému uvolnění tlaku v potřebném místě, vyzkoušejte standardní úvaz s vynecháním jednoho křížku v potřebném místě. Tím zachováme pevnost a stabilitu tam, kde nás větší tlak neomezuje, ale je naopak žádoucí, a zároveň ulevíme nártům v kritické oblasti.

Diagonální úvaz

Diagonální úvaz zvedá oblast kolem palce a snižuje riziko zčernání nehtů.
Diagonální úvaz
Diagonální úvaz zvedá oblast kolem palce a snižuje riziko zčernání nehtů.

Diagonální úvaz volíme v momentě, kdy se setkáme s nepříjemností, která pravděpodobně neminula žádného vytrvalostního běžce - s černými nehty na palcích. Černání nehtů bývá způsobené buď příliš malou velikostí svršku, nebo nedostatečným zafixováním chodidla uvnitř boty. Týká-li se vás první z obou možností, vyzkoušejte diagonální úvaz. Ten dokáže přizvednout oblast kolem palce, a tím získá pro vaše prsty alespoň trochu volného prostoru navíc. Pozor si dejte, abyste tkaničky vázali ze správné strany a nezvedali tak místo palce malíkovou část svršku.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

RUNGO zavítá do Pardubic! V ceně startovného jsou kompresky Craft

  • Kdy: 3. října 2015
  • Co: běžecký závod na 6 či 13 kilometrů
  • Proč: jsme redaktoři běžci a běžcům rozumíme. Závody pro vás organizujeme vlastníma rukama a srdcem. Přijďte se přesvědčit! Více informací...
Craft RUNGO běh Na Kuňku
Kompresní návleky jako dárek pro prvních 250 registrovaných účastníků Craft...Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz