Ona

Deset tipů pro zdraví očí. Větrejte, cvičte a čtěte s přestávkami

  • 5
Jak posílit zrak přirozeným způsobem a udržet ho v kondici? Nemusíte hned sahat po potravinových doplňcích. Jako první se zaměřte na maličkosti, které můžete snadno sami ovlivnit.
ilustrační snímek

Vidí téměř všechno, ale jen málo toho odpouštějí. Proto naše oči potřebují dobrou péči a častější odpočinek. Většina z nás jim ale bohužel věnuje pozornost až tehdy, když jejich výkonnost klesá. Například když pálí, slzí nebo svědí. 

Podívejte se, jak vidí lidé s očními vadami

Takhle vidí člověk, který řídí auto a má 5 dioptrií na dálku.

Největším stresovým faktorem je pro ně každodenní upřené sledování počítače, smartphonu a televize, ale také suchý vzduch, špatné osvětlení a nezdravý styl života. 

Navíc se nám kazí zrak v důsledku přirozených procesů stárnutí. Existuje ale také mnoho malých tipů, které vám pomůžou udržet si oči zdravé co nejdéle.

Tampon s odličovacím přípravkem přiložíme na víčko a necháme zhruba půl minuty...

Komprese

Úlevou pro stresované oči jsou teplé bylinkové obklady. Vrchovatou čajovou lžičku rozdrcených fenyklových semínek (nebo dva sáčky fenyklového čaje) přelijte šálkem horké vody, nechte 10 minut zakryté louhovat a pak přeceďte. 

Jakmile tinktura vychladne, namočte v ní chomáček vaty, lehce ho vyždímejte a na 5 až 10 minut si ho položte na oči. Provádějte to dvakrát denně.

ilustrační snímek

Přírodní make-up

Ke zdůraznění a zkrášlení očí používá mnoho žen řasenku. Pokud si oči líčíte denně, měla byste raději zvolit přírodní kosmetiku, protože běžná řasenka může bránit produkci důležitého olejového filmu v očích. 

Dbejte také na šetrné, ale důkladné odličování. Používejte k tomu vatové tampony a zkuste i přírodní odstraňovač očního make-upu, třeba olivový olej.

Ilustrační snímek

Krátké uvolnění

Palming je účinné cvičení očí. Třete o sebe dlaně tak dlouho, dokud nebudou příjemně teplé. Pak je na 15 sekund položte na oči. Nechte přitom oči stále zavřené, ale ruce pomalu oddalujte od obličeje. 

Masírujte si pak krouživými pohyby okraj očních jamek. Palce přitom slouží jako opora. Cvičení stimuluje prokrvení a zklidňuje pálící, suché nebo unavené oči.

Ilustrační fotografie

UV ochrana

Nikdy byste neměla podceňovat nebezpečí slunečního UV záření. Důrazně se doporučuje nosit za slunečného počasí sluneční brýle. Vzhledem k odrazu UV záření to platí dvojnásob pro pobyt u vody nebo na sněhu. 

Dávejte pozor na to, aby měly vaše brýle certifikaci pro náš trh. Jen ty zaručují UV ochranu.

Ilustrační fotografie

Budiž světlo!

Starší lidé potřebují třikrát víc světla než mladí. Ze špatného osvětlení oči sice neonemocní, ale rychleji se unaví. Při čtení na monitoru nebo u televize byste měla mít rozsvícených několik zdrojů světla. 

Ve tmě se totiž rozšiřují zorničky, a když nerozsvítíte lampičku, proniká do nich více modrého světla z obrazovek, které očím škodí.

Ilustrační fotografie

Přestávky při čtení

I když je detektivka hodně napínavá, odtrhněte od ní občas pohled, zahleďte se do dálky a dopřejte očím malou přestávku. 

Podívejte se z okna a zaměřte pohled na předmět, který je od vás vzdálený minimálně 40 metrů. To uvolní ciliární sval, který kruhovitě obklopujte čočku a při práci nablízko je neustále napjatý. Čočka je přitom vyklenutá. Když se zadíváte do dálky, sval se uvolní a čočka se zase zploští.

Ilustrační snímek

Vhodná strava

Seznam potravin, které prospívají zdraví očí, je dlouhý. Patří k nim losos a tučné mořské ryby, špenát a mrkev. 

Zejména konzumací vitaminů A, C a E, ale také rostlinných barviv luteinu a zeaxantinu můžete předejít poškození očních buněk. Jejich vysoký obsah má zelená zelenina, například kapusta.

Ilustrační snímek

Dobrá péče

Udržet pokožku v oblasti očí hladkou – to není jen tak. Zpevňující podkožní tkáň tam totiž téměř schází. Zároveň jsou pokožka a svaly v těchto partiích stále v pohybu. Co pomáhá? 

Pod oči denně vklepejte mastný oční fluid. Nejlépe s aloe vera, kyselinou hyaluronovou nebo extrakty z řas. Tvorbu vrásek kolem očí zmírňují také speciální oční masky.

Měření krevního tlaku

Normální krevní hodnoty

Většina onemocnění má vliv na celé tělo, např. vysoký krevní tlak může také vést ke zvýšenému nitroočnímu tlaku, a ten by mohl poškodit oční nerv. 

Dá se tomu předejít, když si necháte pravidelně kontrolovat u lékaře hodnoty krevního tlaku.

„Zločin vytváří tajemství, které oběť zruší tím, že promluví. Jde o základní...

Čerstvý vzduch

Topení vzduch vysušuje. Pro oči představuje velkou zátěž, protože slzný film přitom také ztrácí svou vlhkost. Vhodným protiopatřením bude, když každou hodinu vyvětráte, abyste do bytu pustila čerstvý vzduch s vysokým obsahem kyslíku. 

Pro zvlhčení vzduchu se doporučují také mísy s vodou nebo vlhké ručníky, které položíte na radiátor.

Zrak se mění v čase

První změny v kondici zraku zaznamená většina lidí po čtyřicítce. Náhle se musí víc namáhat, když chtějí zaostřit pohled na věci nacházející se v jejich blízkosti. K téhle klasické vetchozrakosti (presbyopie) dochází, protože se zhoršuje elasticita čočky. 

Krátce po sedmdesátce má mnoho lidí pak stále více problémů se zaostřením předmětů na dálku. Vidí je rozmazaně, jako by byly v mlze. Také tady je na vině čočka: bývá zakalená. Tenhle takzvaný šedý zákal se dá v těžších případech operativně odstranit.