Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Tip na výlet nedaleko Brna: Vratíkovský kras

aktualizováno 
Pět kilometrů severně od Boskovic, podél cesty mezi Vratíkovem a Hrádkovem, najdete něco jako zmenšeninu Moravského krasu se systémem jeskyní u Vratíkova. Vydejte se na toto krásné místo, které je zatím před lidmi schované a kam turistické trasy nevedou.

Vratíkovský kras | foto: Ctirad KohoutekRungo.cz

Komorní, zapomenutý, ale krásný. Těmito slovy se dá charakterizovat Vratíkovský kras. Někteří o něm hovoří jako o miniatuře Moravského krasu. Do krajiny s vápencovým reliéfem porostlým mechy míří většinou jen nadšení jeskyňáři. Jde spíše o zapomenuté místo. Rezervací neprochází žádná turistická trasa, davy lidí tam nemíří.

Na malé ploše jsou zde stejné krasové jevy jako v Moravském krasu, jen menší. Navíc se zde setkáme s pěti povrchovými vápencovými kužely, které v největším krasu v republice nenajdeme. Systém malých jeskyní je přírodní rezervací. Podloží tvoří prvohorní vápenec, který má rozlohu kolem dvaceti hektarů. Ve Vratíkovském krasu bylo zatím objeveno přes třicet jeskyní. Mezi nejznámější patří jeskyně Čtyřka, Sklep, Okno nebo jeskyně Pod smrkem. Najdeme v ní i malou propast a na povrchu různé útvary vytvořené erozí, jako jsou vápencové škrapy či závrty.

Fotogalerie

Je obtížné odhadnout, jak velkou část podzemí jeskyňáři ještě neodhalili. Například v knize archeologa Jana Kniese je zmínka o hajném, který v devatenáctém století objevil v lokalitě Za zahradami jeskyni s krásnou krápníkovou výzdobou. Chtěl ji uchránit před zničením, a tak ji zazdil. Generace místních jeskyňářů se snaží jeskyni objevit, ale zatím marně. Vstupy do jeskyní s výzdobou jsou zajištěné tak, aby se do nich nikdo nedostal. Je to tak lepší pro ochranu, pravidelné návštěvy lidí by navíc rušily netopýry, pro které je kras důležitým zimovištěm.

Stejně jako mnoho dalších jihomoravských jeskyní sloužil také Vratíkovský kras jako přístřešek pravěkých lidí. Nejvíce dokladů o jejich pobytu našli archeologové v jeskyni Sklep. Zřejmě šlo o krátkodobý úkryt jednoho nebo dvou lovců z pozdní fáze mladší doby kamenné, kteří procházeli odlehlým údolím. Nasvědčuje tomu skrytý vchod a umístění jeskyně nad srázem. Přítomnost člověka ve Sklepě dokládaly například nálezy kousků uhlí nebo dvou kamenných čepelí. Současně s tím objevili paleontologové v jeskyni také kosti a zuby pravěkých nosorožců, medvědů i koňů. Nejzajímavější je nález opracované vřetenní kosti dospělého pratura.

Mapa

Mapa Vratíkovského krasu

Půda Vratíkovského krasu v sobě ukrývala také zprávu o místní těžbě železných rud. Dokládá ji nález dvou štol z osmnáctého nebo devatenáctého století. Jednu z nich objevili jeskyňáři až v listopadu 1991. Také se zde našly pozůstatky malých pecí nebo technické keramiky.

Město Boskovice Vratíkovský kras ani neprezentuje ve svých turistických informacích, protože tamní jeskyně nejsou pro veřejnost přístupné. O zpřístupnění se kvůli ochraně krasových jevů neuvažuje ani do budoucna.

Za návštěvu rozhodně stojí vodárenská nádrž Bělá, vybudovaná na přítoku říčky Bělá, potoku Valchovka a Okrouhlého potoka. Nádrž se táhne úzkým pruhem Melkovského údolí až k hranicím přírodního parku Řehořkovo Kořenecko. Na úrovni hráze z ní vystupuje záliv, který se táhne jižně pod obcí Vratíkov až k Vratíkovskému krasu, který je chráněn v rámci přírodní rezervace Vratíkov. Pravý břeh tvoří zalesněná stráň Mojetínského hřbetu.

Stavba jedné z posledních vybudovaných přehrad v povodí řeky Moravy probíhala od října 1985 do června 1990, přičemž v trvalém provozu je vodní dílo od roku 1994. Hráz je sypaná, kamenitá se středním hlinitým těsněním chráněným dvoustupňovým filtrem s přechodovou vrstvou. Je vysoká 42,5 metru nad dnem údolí, má délku 305 metrů a v koruně jedenáct metrů šířku. U hráze poblíž pravého břehu stojí 44 metrů vysoká odběrná věž, přístupná po lávce, z níž jsou ovládány odtoky z nádrže a odběry vody. Celkový objem nádrže je více než 7 milionů metrů krychlových vody a zatopená plocha přesahuje 53 hektarů.

Na koruně hráze je zřízena vozovka s bezprašným povrchem o šířce čtyři metry. Komunikace slouží pro potřeby správce vodního díla a v měsících duben až září je zpřístupněna pro pěší. Nabízí se zde možnost prohlédnout si vodní dílo z koruny hráze. V minulosti vedl korytem Okrouhlého potoka a říčky Bělá plavební kanál Suchý – Šmelcovna, kterým se plavilo dříví z lesů v okolí dnešní obce Suchý do Boskovic, kde se kousek pod dnešní hrází zachytávalo v tehdejší pile zvané Šmelcovna. Jelikož je to chráněný vodní zdroj, je zde koupání zakázáno. Ochrana přírody je prioritou, proto můžete zahlédnout některé vzácné živočišné druhy, například ledňáka modrokřídlého, bobra evropského nebo raka říčního.

Článek vznikl ve spolupráci s Lesy ČR

Autor:
  • Nejčtenější

Už žádná polyamorie. Chceme svatbu a dítě, svěřila se Janečkova múza

Vypadá to, že se bude miliardář Karel Janeček znovu ženit. „Ano, máme vybrané magické datum svatby,“ potvrdila jeho...

Nebylo příjemné vidět to, co máš mezi nohama, křičela vyměněná manželka

Lenka (37) svou rodinu z Lokte přihlásila do Výměny manželek z rozmaru, Petra (30) z Kladna si chtěla dokázat, jestli...

Mé paměti by se podobaly spíš pornofilmu než pohádce, říkala Mandlová

Kráska Adina Mandlová by oslavila sto desáté narozeniny. Hvězda stříbrného plátna první republiky neměla lehký život,...

Manikúra v roce 2020? Prohlédněte si 10 hlavních trendů

Rok 2020 nám ukazuje, jak moc může být trendy manikúra rozmanitá. Do obliby se vrací již starší trendy, v centru zájmu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Šárky: Manžel vyžaduje přesné vyúčtování všech výdajů

Manžel mi imponoval svou vážností, solidností, sečtělostí a velkým přehledem. Já byla vždycky roztržitá bordelářka,...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky
Premium

Lidská vůně jako příznak nemoci. Podle pachu lze určit nejen rakovinu

Západní kultura čich od pradávna podceňovala a považovala jej za „neintelektuální“ smysl, který patří spíše do říše...

Premium

Sedm nečekaných zdrojů vlákniny nejen pro ty, kdo jsou na keto dietě

Proteinová neboli keto dieta určená k rychlému snížení hmotnosti je založená na vysokém příjmu bílkovin a extrémně...

Sedm chytrých hmatů pro zdraví. Naučte se masáž hlavy, zad a břicha

Pocity napětí a křečovitého sevření na různých místech těla nejsou v dnešní hektické době ničím výjimečným. Důležité je...

Ňadro jako meloun. Nebyla to rakovina, ale prasklý implantát

Třicetiletá Britka Hannah Packhamová z Brightonu, která si nechala zvětšit poprsí o tři velikosti, zažila čtyři roky po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz