Zkušenosti čtenáře: kolik vydrží Hoka One One Challenger ATR 3

aktualizováno 
Zvládnou toho mnohem více, než udává výrobce. Přečtěte si příběh jednoho páru bot. Řeč bude o modelu Challenger ATR 3 od značky Hoka One One.

Zkušenosti s Hoka One One Challenger ATR 3 | foto: Filip GruszRungo.cz

Výrobci v dnešní době chrlí desítky druhů běžeckých bot. Boty silniční, boty krosové, boty univerzální, boty na městský trail, boty na sníh, boty pro běhání na ledu, boty do hlubokého bláta, boty závodní, boty objemové, boty minimalistické, boty maximalistické. Přitom bohatě stačí boty na běhání. Několik let používám jedny boty skoro na všechno. Pravda, je to už třetí generace stejné obuvi, ale zvládá téměř vše. 

Fotogalerie

Rozhodl jsem se je zkoušet na všech površích za všech situací a sledovat jejich výdrž a životnost. Challenger ATR 3 (ATR = all terrain, tedy univerzální obutí pro všechny povrchy) je už třetím modelem z dílny Hoka One One, obouval jsem i ty předchozí. Pro mě je to bota tréninková i závodní. Nerozlišuju to. Volím strategii „zavaž si tkaničky a prostě běž“.

Jaro 2017: Jak známo, výrobci v tomto období skutečně nezahálejí, takže se mi na začátku května dostává do ruky právě model ATR 3. Oproti předchozímu modelu podle tabulek bota „ztloustla“ o devět gramů. Na první pohled je vylepšen svršek boty. Je tvořený jemným síťovaným materiálem. Celý svršek je bezešvý. Jediné švy naleznete u obruby tkaniček a v přední části boty, která chrání prsty proti jejich nakopnutí v terénu o kořeny, kameny a podobně. Snad to bude fungovat... 

V průběhu jara jsem boty bral hlavně do lehčího terénu a na zpevněné cesty. První velký test byl běh v rámci pochodu Praha - Prčice. Celou sedmdesátikilometrovou trasu boty (i moje nohy) přežily bez úhony. Po jarních téměř 400 kilometrech jsou boty téměř jako nové. Opotřebení podrážek je minimální, a to i při občasných bězích po asfaltu.

Challenger ATR 2

TEST: S univerzálkou Challenger ATR od Hoka One One můžete vyběhnout do města i...

Nenechte si ujít detailní test předchozího modelu ATR 2.

Léto 2017: Aktivní dovolená a dlouhé závody = tvrdý test challengerů. V létě boty zkouším na rozpálených českých silnicích, i v drsném a deštivém islandském podnebí. Ultramaraton, maraton, půlmaraton, desítka i koloběh. Bohužel, po absolvovaném ultramaratonu v hostýnských vrších se objevují na obou botách trhliny ve svršku. Z vnitřní strany chodidla, přesně v místě, kde při odrazu dochází k ohybu boty... Po jesenickém maratonu je v levé botě opravdu velká díra. Od nákupu jsem naběhal asi 850 kilometrů a boty potřebují důkladnou opravu. Jehla, niť a šikovná ženská ruka snad prodlouží černým potvorám život. Povedlo se, zašité boty běhají opět skoro samy.

Podzim 2017: Přidávám další a další kilometry. Poprvé od nákupu mám pocit, že boty už netlumí tak, jako na začátku. Přestože je pod patou 29 milimetrů a pod špičkou 24 milimetrů silná EVA pěna včetně podešve, při delších bězích mě začínají dost bolet chodidla. Opravené švy už popraskaly, bota už je opravdu na hranici nositelnosti. Po posledním trailovém závodě na Slapech je s více než 1 300 naběhanými kilometry za hranicí životnosti už dávno.

Závěr: I když se nejednalo o standardní testování obuvi, bota skutečně obstojí na všech površích, snad kromě hlubokého bláta. Oficiálně udává Hoka One One životnost těchto bot na hranici asi 650 kilometrů podle povrchu. Já se domnívám, že v botách lze běhat i poté, nicméně slabinou všech generací challengerů zdá se být svršek (nikoliv podešev), který nejrychleji vykazuje známky opotřebení a poškození. Pro svoje další běhy kupuju nový pár a s napětím budu očekávat, s čím se na jaře další výrobci univerzálních bot vytáhnou.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Záda bolí i mladé a sportovce, může za to špatné sezení či jídelníček

Ilustrační snímek

Těžká aktovka, hrbení se nad lavicí, v pubertě naditá kabela přes rameno, vysoké podpatky, ale i noha přes nohu či...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz