TEST: Trénujte a hubněte s chytrým náramkem adidas fit smart

aktualizováno 
Přestože tak trochu vypadá, adidas fit smart není klasický fitness náramek založený na počítání kroků, jakých se na trhu v poslední době vyrojila velká spousta. Tento náramek má větší ambice. Spolu s aplikací micoach se stane vaším osobním trenérem, pomůže vám zhubnout nebo vás připraví na závod.

Náramek adidas micoach fit smart vám pomůže i se cvičením! | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Nejen pro nás běžce adidas už několik let rozvíjí komplexní fitness platformu s názvem micoach, pod kterou se skrývá celý balík produktů a služeb, které mají hlavní cíl, pomoci vám s tréninkem. Od mobilní aplikace přes hrudní pásy, footpody až po funkcemi nabitý GPS sporttester, který jsme testovali dříve. Tyto produkty spolu vzájemně dokáží spolupracovat a je jen na vás, jakého trenéra si z nich poskládáte.

Fotogalerie

Náramek fit smart je dalším dílkem do této skládačky. Základem nepříliš vzhledného širokého silikonového náramku je pohybové čidlo, díky kterému dokáže sledovat váš pohyb a optický senzor tepu, pomocí kterého monitoruje efektivitu vašeho tréninku. Údaje z těchto dvou senzorů se zaznamenávají do interní paměti a následně jsou vyhodnoceny ve spolupráci s mobilní aplikací, která podle nich a podle vámi stanovéhého cíle řídí váš trénink. Adidas naštěstí podporuje všechny tři nejrozšířenější platformy chytrých telefonů, takže nebudete mít problém s iOS, Androidem ani Windows Phone, potřeba je pouze podpora Bluetooth Smart.

Než vás začne micoach trénovat, musí si vás prohlédnout a trochu poznat. K tomu slouží speciální „Assessment training“, který trvá 12 minut a během něhož budete postupně běhat v několika odstupňovaných pásmech, od klidné chůze až po sprint na plný výkon. Micoach během něho pozná limity vašeho srdečního tepu, a pokud je propojený s mobilním telefonem, zkalibruje za pomoci GPS v telefonu i pohybové čidlo, aby náramek dokázal relativně přesně měřit uběhnutou vzdálenost i v době, kdy poběžíte bez mobilu.

Po úvodním seznámení si můžete vybrat některý z mnoha předpřipravených tréninkových plánů podle toho, jaký je váš cíl, a podvolit se rozkazům svého nového virtuálního trenéra. Můžete se připravit na konkrétní závod, zhubnout, běhat rychleji nebo zahnat stres. Ve skutečnosti si můžete vybrat i mnoho neběžeckých tréninků, vhodných například pro fotbal, tenis nebo chůzi pro úplné začátečníky. Do náramku jich můžete nahrát až patnáct. 

Micoach tyto tréninky rozděluje do dvou karegorií. Jednak je tu Cardio, u kterého se vás fit smart bude snažit držet v optimálních pásmech tepové frekvence pro dosažení maximální efektivity při tréninku na stanovený cíl. Barevnými diodami vám dá najevo, v jakém pásmu tepové frekvence se pohybujete. a jednoduché animace spolu s vibrací vás informují, zda máte ve svém tréninkovém úsilí přidat nebo naopak zpomalit.

Druhou kategorií tréniku je Strength&Flex, který obsahuje tréninkové plány, které vám pomohou s posilovacími cviky a protahováním. K tomu využívají především mobilní aplikaci, ze které uslyšíte pokyny od trenéra a uvidíte animace prováděných cviků. Hlasové pokyny jsou sice v anličtině, ale můžete si vybrat alespoň hlas některé ze známých osobností ze světa sportu. I v tomto módu vás samozřejmě virtuální trenér pomocí fit smart náramku sleduje. Obě dvě kategorie tréninkových plánů pak spolu dohromady tvoří poměrně koplexní program.

adidas fit smart

Senzory: akcelerometr, optický snímač tepu
Komunikace: Bluetooth Smart
Výdrž: cca 5 hodin
Paměť: 10 hodin
Cena: 2 900 Kč

Klady:

  • spousta tréninkových plánů
  • přehledné notifikace v průběhu tréninku
  • skvěle zpracovaný český manuál

Zápory:

  • nepříliš atraktivní design

Třetí možností, jak fit smart používat, je volný trénink, který vás nesvazuje žádnými pokyny: můžete s ním vyběhnout jako s běžným sporttesterem, který vám bude měřit a zobrazovat srdeční tep, případně uběhnutou vzdálenost. Pokud si na výběh vezmete i mobilní telefon, můžete k záznamu běhu využít mobilní aplikaci s GPS daty z telefonu a fit smart bude plnit pouze funkci hrudního pásu.

Jakmile jsem vyběhnul, nepříliš atraktivní pásek se rozehrál barvami a animace na displeji vypadaly velice efektně. Měl jsem dokonalý přehled o svém tepu a pásmu, ve kterém běžím. Vibrace, které doprovázejí pokyny „trenéra“, jsou dostatečně výrazné, takže jsem neměl problém se podle nich řídit a upřímně řečeno to bylo i velmi zábavné. Po každém tréninku vás navíc micoach ohodnotí speciálním číselným hodnocením (run score), které nejen působí motivačně, ale můžete díky němu porovnávat své výkony v rozdílných výbězích.

Samotný náramek se vyrábí ve dvou velikostech. Já jsem měl k dispozici větší variantu, která je opravdu velkorysá, musel jsem jí utáhnout na úplně nejmenší velikost, aby mi na ruce dobře držela. Použitá dvoudiodová technologie optického snímátí tepu je osvědčená varianta patentovaná společností Mio, jedná se tedy úplně o stejný typ snímače, jaký používá například Garmin u svého sporttesteru Forerunner 225 nebo jaké používají již dříve testované a osvědčené náramky Mio Alpha a Link.

Náramek adidas fit smart je vhodným doplňkem k mobilní aplikaci adidas micoach a jeho výhody nejlépe využijí ti, kteří chtějí zkusit zefektivnit trénink za pomoci tréninkových plánů. Měření tepu funguje výborně a výhodou je i to, že na samotný výběh s sebou nemusíte brát mobil.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz