TEST: Trénujte a hubněte s chytrým náramkem adidas fit smart

aktualizováno 
Přestože tak trochu vypadá, adidas fit smart není klasický fitness náramek založený na počítání kroků, jakých se na trhu v poslední době vyrojila velká spousta. Tento náramek má větší ambice. Spolu s aplikací micoach se stane vaším osobním trenérem, pomůže vám zhubnout nebo vás připraví na závod.

Náramek adidas micoach fit smart vám pomůže i se cvičením! | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Nejen pro nás běžce adidas už několik let rozvíjí komplexní fitness platformu s názvem micoach, pod kterou se skrývá celý balík produktů a služeb, které mají hlavní cíl, pomoci vám s tréninkem. Od mobilní aplikace přes hrudní pásy, footpody až po funkcemi nabitý GPS sporttester, který jsme testovali dříve. Tyto produkty spolu vzájemně dokáží spolupracovat a je jen na vás, jakého trenéra si z nich poskládáte.

Fotogalerie

Náramek fit smart je dalším dílkem do této skládačky. Základem nepříliš vzhledného širokého silikonového náramku je pohybové čidlo, díky kterému dokáže sledovat váš pohyb a optický senzor tepu, pomocí kterého monitoruje efektivitu vašeho tréninku. Údaje z těchto dvou senzorů se zaznamenávají do interní paměti a následně jsou vyhodnoceny ve spolupráci s mobilní aplikací, která podle nich a podle vámi stanovéhého cíle řídí váš trénink. Adidas naštěstí podporuje všechny tři nejrozšířenější platformy chytrých telefonů, takže nebudete mít problém s iOS, Androidem ani Windows Phone, potřeba je pouze podpora Bluetooth Smart.

Než vás začne micoach trénovat, musí si vás prohlédnout a trochu poznat. K tomu slouží speciální „Assessment training“, který trvá 12 minut a během něhož budete postupně běhat v několika odstupňovaných pásmech, od klidné chůze až po sprint na plný výkon. Micoach během něho pozná limity vašeho srdečního tepu, a pokud je propojený s mobilním telefonem, zkalibruje za pomoci GPS v telefonu i pohybové čidlo, aby náramek dokázal relativně přesně měřit uběhnutou vzdálenost i v době, kdy poběžíte bez mobilu.

Po úvodním seznámení si můžete vybrat některý z mnoha předpřipravených tréninkových plánů podle toho, jaký je váš cíl, a podvolit se rozkazům svého nového virtuálního trenéra. Můžete se připravit na konkrétní závod, zhubnout, běhat rychleji nebo zahnat stres. Ve skutečnosti si můžete vybrat i mnoho neběžeckých tréninků, vhodných například pro fotbal, tenis nebo chůzi pro úplné začátečníky. Do náramku jich můžete nahrát až patnáct. 

Micoach tyto tréninky rozděluje do dvou karegorií. Jednak je tu Cardio, u kterého se vás fit smart bude snažit držet v optimálních pásmech tepové frekvence pro dosažení maximální efektivity při tréninku na stanovený cíl. Barevnými diodami vám dá najevo, v jakém pásmu tepové frekvence se pohybujete. a jednoduché animace spolu s vibrací vás informují, zda máte ve svém tréninkovém úsilí přidat nebo naopak zpomalit.

Druhou kategorií tréniku je Strength&Flex, který obsahuje tréninkové plány, které vám pomohou s posilovacími cviky a protahováním. K tomu využívají především mobilní aplikaci, ze které uslyšíte pokyny od trenéra a uvidíte animace prováděných cviků. Hlasové pokyny jsou sice v anličtině, ale můžete si vybrat alespoň hlas některé ze známých osobností ze světa sportu. I v tomto módu vás samozřejmě virtuální trenér pomocí fit smart náramku sleduje. Obě dvě kategorie tréninkových plánů pak spolu dohromady tvoří poměrně koplexní program.

adidas fit smart

Senzory: akcelerometr, optický snímač tepu
Komunikace: Bluetooth Smart
Výdrž: cca 5 hodin
Paměť: 10 hodin
Cena: 2 900 Kč

Klady:

  • spousta tréninkových plánů
  • přehledné notifikace v průběhu tréninku
  • skvěle zpracovaný český manuál

Zápory:

  • nepříliš atraktivní design

Třetí možností, jak fit smart používat, je volný trénink, který vás nesvazuje žádnými pokyny: můžete s ním vyběhnout jako s běžným sporttesterem, který vám bude měřit a zobrazovat srdeční tep, případně uběhnutou vzdálenost. Pokud si na výběh vezmete i mobilní telefon, můžete k záznamu běhu využít mobilní aplikaci s GPS daty z telefonu a fit smart bude plnit pouze funkci hrudního pásu.

Jakmile jsem vyběhnul, nepříliš atraktivní pásek se rozehrál barvami a animace na displeji vypadaly velice efektně. Měl jsem dokonalý přehled o svém tepu a pásmu, ve kterém běžím. Vibrace, které doprovázejí pokyny „trenéra“, jsou dostatečně výrazné, takže jsem neměl problém se podle nich řídit a upřímně řečeno to bylo i velmi zábavné. Po každém tréninku vás navíc micoach ohodnotí speciálním číselným hodnocením (run score), které nejen působí motivačně, ale můžete díky němu porovnávat své výkony v rozdílných výbězích.

Samotný náramek se vyrábí ve dvou velikostech. Já jsem měl k dispozici větší variantu, která je opravdu velkorysá, musel jsem jí utáhnout na úplně nejmenší velikost, aby mi na ruce dobře držela. Použitá dvoudiodová technologie optického snímátí tepu je osvědčená varianta patentovaná společností Mio, jedná se tedy úplně o stejný typ snímače, jaký používá například Garmin u svého sporttesteru Forerunner 225 nebo jaké používají již dříve testované a osvědčené náramky Mio Alpha a Link.

Náramek adidas fit smart je vhodným doplňkem k mobilní aplikaci adidas micoach a jeho výhody nejlépe využijí ti, kteří chtějí zkusit zefektivnit trénink za pomoci tréninkových plánů. Měření tepu funguje výborně a výhodou je i to, že na samotný výběh s sebou nemusíte brát mobil.

Autor:
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jsem Barbie bez plastik, ale lidé mi to nevěří, říká žena

Marcela Iglesiasová je od dětství posedlá panenkou Barbie. Do jejího vzhledu se začala stylizovat na střední škole....

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

Premium

Hygiena našich předků: éra špinavých lidí trvala několik století

Že na tom byli naši předci s čistotou dost na štíru, není žádným tajemstvím. V době, kdy voda byla nepřítel a do všeho...

Nepodceňujte „myší“ nemoc. Lékař online poradí, co s bolavým zápěstím

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz