Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 26. února 2021 Dorota

TEST: Vyzkoušeli jsme kompresní oblečení od Compressportu a Skins

Komprese, to nejsou pouze podkolenky a návleky na lýtka. Pro běžce se výborně hodí i kompresní kraťasy a za zmínku stojí i trička s krátkým rukávem. V dnešní recenzi se podíváme, jak si stojí sady oblečení od oblíbených značek Skins a Compressport.

TEST: vyzkoušeli jsme kompresní oblečení od Compressportu a Skinsu | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Kompresní podkolenky nebo návleky na lýtka dnes mezi běžci používá téměř každý. Mezi jejich hlavní výhody patří ochrana svalů proti otřesům a zlepšení lymfatického i krevního oběhu. V praxi tak „kompresky“ urychlí regeneraci po náročném tréninku a umožní podávat intenzivnější výkony s nižší mírou únavy. Komprese se však netýká pouze lýtek, a tak se dnes podíváme na srovnání dvou sad oblečení od nejznámějších kompresních značek Compressport a Skins.

Fotogalerie

Druhou nejčastěji používanou věcí jsou kraťasy a k těm nikdy nesmí chybět dobře padnoucí triko. U Skins i Compressportu se tedy zaměříme především na tyto dva kousky oblečení. Možná vás překvapí, jak rozdílné mohou být.

Kompresní oblečení Compressport

Švýcarská značka Compressport je na trhu s kompresním sportovním oblečením už pěknou řádku let, ale teprve v posledních několika sezónách se vyšvihla na pozici běžecké kompresní jedničky. Na Compressport narazíte převážně u vyznavačů trailového běhání, ale zanedbatelná není ani jeho přítomnost na silničních závodech.

Kompresní oblečení Compressport
Kompresní oblečení Compressport
Kompresní oblečení Compressport

Tričko Trail Postural Top

Kraťasy a tričko Compressport

Cena trička: 2 500 korun

Cena kraťasů: 2 990 korun

klady a zápory:

 • vysoká míra komprese v oblasti stehen podrží i v prudkých horských sebězích
 • celá řada vychytávek, jako jsou integrované kapsy nebo protiskluzový potisk
 • tričko skvěle sedí a výborně řeší termoregulaci, i když není kompresní
 • použitý materiál u trička není příliš mechanicky odolný

Jak se v průběhu let obliba Compressportu zvyšovala, docházelo k rozšíření nabídky o další a další produkty. V současnosti nechybí ponožky, batohy, bundy, čelenky a další vybavení. Zdaleka ne vše z dílny Compressportu je ale kompresní a obzvlášť u krátkých ponožek často dochází k omylu. Stejná situace nastává i u nového trailového dresu s názvem Postural Top, což je první díl oblečení, kterému se budeme věnovat.

Compressport Trail Postural Top se vyrábí v pro Compressport tradiční černé nebo bílé barvě s červenými doplňky a po oblečení přiléhá na tělo velmi těsně. O kompresi ale nemůže být řeč, těsný střih má za úkol zajistit maximální možnou termoregulaci. Díky prosekávané struktuře tkaniny s malými otvory se mu to daří velmi dobře.

Compressport říká této technologii On/Off a u svého oblečení ji používá už dlouhou dobu. Celý princip spočívá v tom, že v horkém letním počasí, kdy je dres jedinou vrstvou oblečení, zrychlují otvory ochlazování vašeho těla. V chladnějším počasí, když si přes dres oblečete ještě jednu vrstvu, se v otvorech drží vzduch a slouží jako efektivní izolace.

Kompresní oblečení Compressport
Kompresní oblečení Compressport
Kompresní oblečení Compressport

Materiál, ze kterého je dres ušit, je až extrémně jemný a na těle velmi příjemný. Jeho jedinou nevýhodou je nižší mechanická odolnost, protože látku dresu je poměrně snadné zatrhnout nebo prodřít. To je ale přijatelná daň za velmi nízkou hmotnost a vysoký komfort při nošení. Perfektní vychytávkou je systém čtyř kapes ve spodní části zad. Dvě z nich jsou objemnější a poměrně mělké, dvě jsou užší a hlubší. Do kapes se bez problémů vejde výživa na dlouhý trailový závod, aniž by docházelo k nepříjemnému poskakování, skvěle se dá toto triko využít i jako alternativa ke klasickým cyklodresům.

Kraťasy Under Control

Hlavním tahákem jsou však u Compressportu zejména kraťasy, které se letos dočkaly v pořadí třetí generace a přejmenování na Trail Running Under Control. Změna oproti předchozímu modelu je však spíše kosmetická, všechny nejdůležitější vlastnosti zůstávají zachovány.

Kraťasy mají velmi vysoký pružný pas, který skvěle sedí a zabraňuje prochladnutí ledvin i vysouvání trička směrem vzhůru. Délka nohavic sahá až těsně nad koleno,  hlavní komprese je situována do dolní poloviny stehenního svalu, tedy do míst, kde je to nejvíce potřeba.

Na rozdíl od konkurence je míra stažení u těchto šortek opravdu velmi vysoká, což z Compressport Under Control činí jednu z nejoblíbenějších variant pro běhání v horách, kde při dlouhých sebězích a stoupáních dochází k extrémní zátěži na stehenní svaly.

Využít je tyto šortky možné i na silniční závody, ale je možné, že míra stažení nebude každému ve vysoké rychlosti vyhovovat. Pro dlouhé závody nad hranicí půlmaratonu nebo dlouhý tréninkový běh však žádný problém nehrozí.

Kompresní oblečení Compressport
Kompresní oblečení Compressport
Kompresní oblečení Compressport

V případě použití v terénu se dočkáte ještě dvou povedených vychytávek. První z nich jsou malé kapsičky po obvodu pasu, do kterých se vejde pár drobností jako kapesníky nebo energetické gely. Vychytávku číslo dvě tvoří silikonový potisk na přední straně stehen, který je zde kvůli tomu, aby vám neklouzaly ruce, až se v prudkém stoupání budete chtít zapřít.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je oblečení od Compressportu skvěle padnoucí sada, kterou využijete při všech letních outdoorových sportech, ať už se pojedete projet na kole, nebo proběhnout do hor i na silnici. V oblasti stehen je komprese velmi vysoká, což zajišťuje efektivní ochranu svalů před mechanickým poškozením a tričko se stará především o rychlou termoregulaci ve velké škále teplot.

Kompresní oblečení Skins

Jestli je Compressport aktuální jedničkou v oblasti běhu, pak pro australskou značku Skins platí to samé na multisportovní úrovni. Mezi běžci možná není tento výrobce až tak profláknutý, ale o to více ho používají hokejisté, basketbalisté, tenisté a celá řada dalších sportovců. To ovšem neznamená, že by Skins neměl běžcům co nabídnout. Naopak, sada kraťasů a trička A400 ukazuje, že i se Skins je nutné počítat.

Kompresní oblečení Skins
Kompresní oblečení Skins

Kraťasy a tričko Skins

Cena trička: 2 750 korun

Cena kraťasů: 2 490 korun

klady a zápory:

 • oblečení sedí na těle díky stupňované a tvarované konstrukci jako druhá kůže
 • použitý materiál je velmi jemný, dobře prodyšný a příjemně se nosí
 • díky cirkulárnímu tkaní se nemusíte bát zatrhnutí
 • kalhoty stahují pocitově méně, ale svou úlohu splní na jedničku 
 • tričko je pro běžce nezvykle výrazně kompresní a složitěji se obléká a svléká

První, co na Skinsu zaujme, je použitý materiál, který je totožný prakticky u všech produktů. Jedná se o neuvěřitelně jemnou tkaninu, která po oblečení doslova přilne ke kůži. Po chvilce zapomenete, že máte nějaké oblečení na sobě.

Kraťasy A400

Ve srovnání s Compressportem je u kraťasů Skins A400 komprese pocitově nižší, ale to při reálném použití není vůbec na škodu. Skins totiž využívá mnohem složitější tvarovanou konstrukci, která stahuje pouze tam, kde je to nejvíce potřeba, a i když se to možná po prvním oblečení nezdá, výsledek je nad očekávání dobrý.

Kraťasy poskytují svalům potřebnou oporu v horách i na rychlé silnici a nikdy se vám nestane, že by stažení působilo nepříjemným dojmem. Délka nohavic je o pár centimetrů kratší a dosahuje lehce nad koleno.

Kompresní oblečení Skins

Díky své konstrukci a použitému materiálu se Skins pohodlně nosí i několik hodin v kuse a problém není ani v tom, když si kraťasy (nebo dlouhé elasťáky) oblečete na noc. Při fyzické zátěži je efekt komprese velmi nenápadný, ale v kritické fázi závodu nebo tréninku najednou zjistíte, že jsou svaly mnohem čerstvější, než byste čekali.

Tričko A400

Triko Skins A400 je na rozdíl od Compressport dresu opravdu výrazně kompresní a plní naprosto odlišnou funkci. Správná velikost se určuje podle obvodu hrudníku, což samo o sobě napovídá, že stažení je v této oblasti na vysoké úrovni.

Nejvíce této konstrukce využívají sportovci, kteří intenzivně zatěžují horní polovinu těla, ale ani pro běžce nemusí být komprese horní poloviny těla vůbec na škodu. Hlavním benefitem je zpevnění postoje a podpora mezižeberních svalů, které mají podíl na bezproblémovém dýchání.

Kompresní oblečení Skins

Komprese je zde stejně jako u kraťasů dynamicky stupňovaná a kromě stažení a podpory svalů dochází k efektivní podpoře lymfatického i krevního oběhu. Za zmínku stojí i kruhový způsob tkaní, který zajišťuje, že po zatrhnutí udrží látka svou pružnost a pevnost a dírka se dále nezvětšuje. To je obrovský rozdíl ve srovnání s Compressportem i dalšími značkami, kde malý otvor znamená „puštění oka“ a znehodnocení celého kusu oblečení.

Celkové shrnutí

Oblečení Skins má dvě naprosto odlišné poloviny. Identický je použitý materiál, technologie stupňované a tvarované komprese i precizní výběr velikosti. Tričko a kraťasy se však zásadně liší v tom, že zatímco kraťasy působí na nohou naprosto přirozeným dojmem a komprese je pocitově spíše nízká, v případě trička je stažení nezvykle vysoké a už při oblékání se zapotíte. Jakmile ale budete mít Skins na sobě, bude dělat čest svému jménu a stane se z něj vaše druhá kůže zajišťující efektivní podporu při intenzivní fyzické zátěži i následné regeneraci.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

 • Nejčtenější

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Trojnásobná máma vydělává odhalenými snímky, ostatní matky ji šikanují

Měsíčně si čtyřiačtyřicetiletá maminka vydělá v přepočtu přes tři miliony korun. A to díky fotkám ve spodním prádle,...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Playmate není spokojená s velikostí ňader, chce je ještě zvětšit

Dvaatřicetiletá Nicole Angele z Floridy nikdy nesnila o ničem jiném než o bujném poprsí. Nyní mají její přednosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zuzany: Přítel mi byl nevěrný s naší rodinnou kamarádkou

Po roce a půl společného bydlení jsem zjistila, že mě přítel podvádí s naší společnou rodinnou kamarádkou, s jejím...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

 • Další z rubriky

Pět bylinek na podporu plodnosti. Pomůže lékořice i pupalka

Když se žena snaží otěhotnět a nejde to, zkusí cokoli. Ale co na to jít přírodní cestou? Existují bylinky, o kterých se...

OBRAZEM: Žena chce být rekordmankou s největšími rty na světě

Dvaadvacetiletá Andrea Ivanová z Bulharska má v plánu mít největší rty na světě. Chce být zapsaná i do knihy rekordů....

Jste nebo chcete být konečně štíhlá a fit? Odměnili jsme statečné

Podařilo se vám zhubnout či se k tomu právě odhodláváte? To bylo tématem naší loňské soutěže, v níž mohl kdokoliv ze...

Kmenové buňky, jídlo na míru a hormony. Čeká nás stáří bez stárnutí?

Premium Touha po elixíru mládí už není jen rozmařilost, jeho hledání se stává společenskou nutností. Moderní medicína věří, že...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...