TEST: Vydařené minimusky Phase se nebojí běhu ani crossfitu

aktualizováno 
Extrémně vysoký cit pro povrch, přirozená práce chodidla, pohodlné tlumení a stabilní svršek. Tyto čtyři klíčové vlastnosti spojuje do jedné boty novinka na českém trhu Skora Phase.

TEST: Vydařené minimusky Skora Phase se nebojí běhu ani crossfitu | foto: Rybářová Markéta, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Ve světě už sice minimalismus není takovým hitem, jako před několika lety, ale v Česku se tento směr stále těší velmi vysoké popularitě. Tomu odpovídá i rozšíření nabídky místních obchodů o americkou značku Skora, která se až donedávna dala pořídit pouze nákupem ze zahraničí.

Skora Phase

První vlaštovkou, kterou jsme od této značky testovali, byla povedená univerzálka Fit vhodná jak na celodenní nošení, tak i na běh nebo použití v posilovně. Nyní je na řadě model Phase s podobně zajímavými funkčními vlastnostmi.

TEST: Vydařené minimusky Skora Phase se nebojí běhu ani crossfitu

Začneme-li srovnáním technických parametrů obou testovaných modelů, zjistíme, že Phase je o něco málo těžší (248 gramů ve velikosti UK 8 oproti 230 u modelu Fit), ale zároveň nižší (11 milimetrů). Samozřejmostí je nulový drop a charakteristicky zaoblený tvar paty napodobující lidské chodidlo.

Pohodlné minimalistické tlumení

Skora Phase

všestranná minimalistická bota

hmotnost: 248 gramů

drop: 0 milimetrů

cena: 3 199 korun

Klady:

  • univerzální použití pro běh i dynamický trénink
  • pohodlná minimalistická tlumicí vrstva
  • velmi pohodlné boty i pro běžné nošení

Zápory:

  • nižší životnost svršku i podrážky
  • boty se až překvapivě snadno ušpiní (pravděpodobně kvůli hrubší tkanině)

Z těchto hodnot je důležitá především výška boty jedenáct milimetrů, která z Phase činí nejnižší botu z celé nabídky značky Skora. Stále se tak nejedná o ryze barefootové boty ve stylu Vibram Fivefingers nebo Vivo Barefoot, ale o to všestraněji vám Phase poslouží. Výhodou je i to, že si na nový typ obuvi zvyknete rychleji.

Minimalistické boty, jejíchž hlavním úkolem je napodobovat pohyb naboso, je však i tak důležité zařazovat do tréninku postupně. Mohlo by totiž dojít k přetížení a následnému poranění svalů a vazů dolní končetiny, které jsou díky tradičním botám zvyklé na vysokou podporu a v minimuskách najednou musí pracovat naplno.

Podobně jako u testovaných fitů je i model Phase na noze i přes nízkou mezipodešev až překvapivě měkký a pohodlný. Díky tomu není při běžném nošení problém přejít na tyto boty prakticky ze dne na den. V případě běžeckého tréninku však přesto doporučuji větší opatrnost, pro jistotu začněte na nižší intenzitě využití, kterou můžete postupně zvyšovat.

TEST: Vydařené minimusky Skora Phase se nebojí běhu ani crossfitu

Ohebná podrážka z pěny

Hlavním benefitem takto nízké vrstvy tlumení (dá-li se vůbec o 11 milimetrech mluvit jako o tlumení) je vysoký cit pro terén, který ještě umocňuje extrémní ohebnost a poddajnost celé boty. Té bylo docíleno využitím jednoduché pěnové podrážky bez přítomnosti tuhé gumy.

Jediný gumový díl na podrážce nalezneme ve špičce boty, kde se stará o spolehlivou přilnavost při odrazu. Do těžšího terénu nebo náročnějších podmínek (jako je například písčitá cesta nebo mokrá dlažba) to sice nebude úplně to pravé, ale pro běžné použití v městské džungli poskytuje i tato malá část gumy dostatečnou přilnavost srovnatelnou s tím, na co jsme u běžeckých bot zvyklí.

TEST: Vydařené minimusky Skora Phase se nebojí běhu ani crossfitu

Jedinou vadou na kráse je nižší životnost této hybridní pěnovo-gumové podrážky, když je už po dvou měsících pravidelného používání vidět výrazné opotřebení pěny v oblasti příčné klenby. Gumový díl pod špičkou je však stále jako nový.

Vysoce stabilní svršek

Velmi zajímavý je u modelu Phase svršek. Ten totiž stojí za vyšší hmotností, protože ho tvoří robustnější tkanina, která lépe a pevněji obepíná chodidlo. Nechybí ani množství zpevňující prvků, které udrží chodidlo na svém místě i při silovém tréninku v posilovně. Ani při vyšší robustnosti svršku se nemusíte bát prodyšnosti, která je tradičně velmi vysoká.

I přes vysokou pevnost se však dbá na dodržování minimalistických principů, v celé konstrukci proto nenalezneme žádné neohebné prvky a výztuhy, které by bránily přirozené práci chodidla. Příjmeným bonusem je i minimum švů, což umožňuje bezproblémové nošení naboso.

TEST: Vydařené minimusky Skora Phase se nebojí běhu ani crossfitu

Příjemným bonusem je vysoký počet reflexních prvků zaručující skvělou viditelnost ze všech stran, ale podobně jako u podrážky i tentokrát musíme počítat s celkovou nižší životností svršku, lepené spoje dostávají při intenzivnějším tréninku pořádně zabrat.

Ve výsledku je Skora Phase vydařená bota s všestrannými možnostmi využití od běžného nošení přes běh až po silový a dynamický trénink. Phase poskytují perfektní cit pro terén, aniž by vás okradly o komfortní pocit měkkosti při chůzi nebo běhu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

ilustrační snímek

Nemůžete otočit hlavou? Důvodů, proč vám krk zatuhl, může být celá řada. Stejně jako preventivních opatření, která...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz