TEST: Vyběhněte na závod i trénink v novince New Balance Vazee Pace

aktualizováno 
Značka New Balance dokáže rychle reagovat na požadavky běžců a pravidelně přichází se zajímavými novinkami. V současné době se na běžeckých botách nejvíce cení nízká hmotnost, vysoká flexibilita, minimální drop a pohodlný svršek. A právě tak se dá ve zkratce charakterizovat zbrusu nová silniční tempovka Vazee Pace.

TEST: Vyběhněte na závod i trénink v novince New Balance Vazee Pace | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

S příchodem tlumicí pěny FreshFoam, kterou New Balance představil v minulém roce jako odpověď na adidas a jeho Boost, to chvíli vypadalo, že New Balance čeká podobný osud jako právě adidasky. Tam totiž Boost postupně vytlačil původní tlumicí pěnu Adipren, a postupem času se infiltroval do všech řad běžeckých bot od závodních modelů po krosovky.

Protlačení Boostu do všech bot za každou cenu se však ne vždy setkalo s pozitivní odezvou. Především u závodek je využití této velmi měkké a pružné pěny diskutabilní, protože nové modely postrádají mnoho z dynamiky a svižnosti svých předchůdců.

Fotogalerie

Na rozdíl od adidasu však New Balance naštěstí na další materiály ze svého portfolia nezanevřel a i nadále se věnuje jejich rozvoji. Důkazem je zbrusu nová řada Vazee postavená na dobře známé extrémně lehké pěně RevLite. Nejzajímavější z novinek je pak lehká silniční tréninková bota Vazee Pace.

Vazee Pace tvoří alternativu k velmi povedenému modelu FreshFoam Zante, který jsme pro vás testovali v létě. V množství parametrů se obě tyto boty shodují, ale zásadní rozdíl tvoří právě použití odlišného tlumení. Zatímco Zante je velice pohodlná a měkká silniční bota určená pro běh ve svižnějším tempu, Vazee Pace je při obdobném určení o poznání dynamičtější a stabilnější.

Mezipodešev z pěny RevLite poskytuje dostatek tlumení i pro delší tempové běhy (okolo 20 kilometrů) a zároveň zajišťuje ve srovnání s měkčím FreshFoamem mnohem citlivější odezvu pro vaše chodidla. Pocitově je také RevLite znatelně tužší, což ovšem pozitivním způsobem ovlivňuje dynamiku boty: ve Vazee Pace se velmi dobře drží svižnější tempo.

Zajímavým prvkem je i tvarování tlumicí vrstvy, která se pod příčnou klenbou nezvykle ostře láme směrem vzhůru, a na takto nízkoprofilový model (11 milimetrů materiálu pod špičkou a 17 milimetrů pod patou) je špička zvednutá velmi vysoko. To ovšem odpovídá trendu vytvářet běžecké boty tak, aby se při ohybu nemusely zbytečně lámat, ale místo toho vás svou konstrukcí plynule zhouply do dalšího kroku (takzvaná Meta Rocker konstrukce). Nutno podotknout, že Vazee Pace plní tuto funkci dokonale.

Tužší a širší mezipodešev mimo jiné zajišťuje i velmi slušnou stabilitu při vysokém tempu i při probíhání ostrými zatáčkami. Vyšší stabilitě ovšem kromě tlumení pomáhá i svršek, který především v přední části disponuje výrazným zpevněním na obou stranách a perfektně drží chodidlo uvnitř boty. Díky tomu se nemusíte bát obout Vazee Pace i při intervalovém tréninku na dráze nebo při závodě, ve kterém vás bude čekat ne zrovna rovná trať.

Celý svršek je už tradičně bezešvý, a zatímco horní část kolem nártu je spíše těsnější a pevně drží chodidlo ze všech stran, přední část boty je velmi prostorná a poskytuje dostatek místa pro prsty i běžcům se širší příčnou klenbou.

New Balance Vazee Pace

Lehká tempová silniční bota

Hmotnost: 230 gramů (UK8)

Drop: 6 milimetrů

Cena: 3199,-

Klady:

  • Velmi nízká hmotnost.
  • Vysoká stabilita a dynamika.
  • Nízký drop.
  • Výborně sedí na noze.

Zápory:

  • Horší přilnavost na mokrém povrchu.

Jediným slabším místem této novinky se ukázala podešev z tvrdší gumové směsi, která především na mokrém asfaltu nedosahuje úplně stoprocentní přilnavosti. Na druhou stranu to znamená, že se o životnost podešve nemusíte bát, protože se dá očekávat, že vydrží ve srovnání s měkčími a přilnavějšími směsmi o poznání větší porci kilometrů.

Zásadními technickými parametry Vazee Pace jsou především nízká hmotnost (230 gramů ve velikosti UK8) a šestimilimetrový drop. Právě díky těmto hodnotám je Vazee Pace bota, kterou nejlépe využijete především při svižnějším silničním tréninku nebo při závodě. Navíc je díky minimalismem inspirované geometrii ideální volbou pro běžce dopadající ne na patu, ale na střed chodidla.

Hledáte-li měkkou a pohodlnou botu s příjemným tlumením na delší závody a tempový trénink, sáhněte po variantě Fresh Foam Zante. Upřednostňujete-li botu stabilnější, rychlejší a s vyšším citem pro nášlap, Vazee Pace vaše požadavky splní dokonale.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz