TEST: V sandálech Vivobarefoot Achilles jsem vyběhl až na Říp

aktualizováno 
V sandálech Vivobarefoot Achilles máte díky extrémně tenké podrážce pocit, že chodíte na boso. Při došlapu vám neulehčí nic, poskytují ale dostatek volnosti a prostoru k přirozené práci chodidel. Mohou pracovat tak, jak se vyvíjela na nohách našich předků. A tak jsem se rozhodl s nimi vyrazit symbolicky po stopách mýtických předků až na místo, kde si praotec Čech oblíbil naši zemi.

S Vivobarefoot Achilles na vrcholku hory Říp | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Láska na druhý pohled

Vivobarefoot Achilles jsou výslovně určené i na běh. Než jsem s nimi ale začal běhat, dopřál jsem si několik seznamovacích procházek. První kontakt byl totiž trochu rozpačitý. Po prvním delším výletu jsem cítil, že mám chodidla docela otlačená, především v místě, kde sandál odděluje palec od ostatních prstů. Jenže jakmile jsem nechal nohy dva dny odpočinout, zhýčkaná chodidla si zvykla a najednou jsem mohl mít sandály na nohou třeba celý den a cítil se v nich skvěle.

Fotogalerie

Nejvíce jsem si na Achillesech užíval pocit volnosti (obzvlášť ve velkých vedrech posledních dnů) a cit pro povrch, podobně jako u dříve testovaného modelu Stealth. Nohy musí reagovat na každou nerovnost, kamínek či spáru v asfaltu. Chůze se stává zábavou a každou chvíli jsem se přistihl, že upravuji krok i cestu jen proto, že chci vyzkoušet, jaký to bude asi pocit, až došlápnu nový, dosud neprozkoumaný, povrch. 

Tenká podrážka se skládá ze dvou částí, které jsou tím jediným, co odděluje chodidlo od země. Spodní část je speciálně změkčená tak, aby co nejvíce simulovala chůzi na boso, a upravena pro maximální ochranu proti propíchnutí. Vrchní část pak díky drážkám po celé ploše poměrně dobře odvádí vodu i pot. Každá z těchto částí je silná pouze tři milimetry.

Trochu jsem se bál, jak budou sandály držet na noze, až vyrazím do terénu a přejdu do klusu. Jednoduchý systém uchycení pomocí pásku ale funguje výborně, v tomto ohledu mohu sandály jen chválit. V případě potřeby lze navíc pásek zcela vyjmout a používat Achillesy třeba jako pantofle na zahradu nebo na pláž.

Na Říp

Když jsem se na úpatí Řípu přezouval z městských bot do Achillesů, moje nohy se už těšily, jak si po celém pracovním dni stráveném pod počítačovým stolem v kanceláři trochu zadovádí. Pro výběh jsem zvolil žlutou turistickou značku z Vražkova, což se ukázalo jako skvělá volba. Polní cesta plná kamínků mě neustále držela v ostražitosti a já si vychutnával intenzivní, ale stále příjemnou masáž chodidel. Podrážka je tenká tak akorát, aby chránila nohu před nejostřejšími kameny a zároveň vás nechala si členitý povrch pořádně užít.

Vivobarefoot Achilles

Sportovní sandály vhodné na běhání

  • hmotnost: 152 g (pánské)
  • drop: 0 mm
  • šířka podrážky: 6 mm
  • cena: 1 490 korun

Klady:

  • ochrana prstů
  • dobře drží i v terénu
  • odnímatelný pásek

Zápory:

  • specifické provedení nemusí sedět každému, nutno vyzkoušet

Cesta se později změnila v lesní pěšinu a kousek pod vrcholem už jsem cupital po skalnaté cestě plné kamenitých výstupků. Sandály držely na noze skvěle a nepodkluzovaly ani v obtížných pasážích s výrazným sklonem. Jediným problémem byl jen občasný kamínek, který se mi zatoulal do sandálů a já je musel čas od času vyklepávat. Za chvíli jsem už stál na jedné z několika vyhlídek, díval se do dálky a v duchu děkoval praotci Čechovi, že si vybral vskutku nádherný kraj. Co mohl mít na nohách tehdy asi on?

Návrat dolů byl neméně příjemný a i když jsem občas zakopl, díky zvýšené ochraně prstů na noze, kterou Vivobarefoot Achilles rozhodně nepodceňují, jsem zůstal bez úhony. Nikdy jsem si nedovedl představit, že bych se i v relativně těžkém terénu mohl cítit v nějakých sandálech tak dobře. Pokud tedy hledáte obuv na léto a chcete vyzkoušet „bosou“ obuv nejen na chůzi ale i občasné běhání, Vivobarefoot Achilles jsou poměrně dostupnou volbou. Perličkou na závěr je, že Česká republika je po Asii největším odběratelem modelu Achilles vůbec. Že bychom byli národ milovníků sandálů?

Před případným nákupem však rozhodně doporučuji jejich pečlivé vyzkoušení. Každá noha je přeci jen trochu jiná a vzhledem k jejich netypickému provedení nemusí sednout každému. 

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz