TEST: Spánkový analyzátor Beddit pomůže usnout nebo zahnat chrápání

aktualizováno 
Měření spánku je v dnešní době oblíbenou součástí fitness náramků a chytrých hodinek. Tentokrát jsme se však zaměřili na poněkud netradiční specializovaný přístroj, který se nepřipevňuje na tělo, ale na postel pod něj. Je tak citlivý, že vám změří i tep.

Beddit je elegantní a velmi přesný spánkový analyzátor. | foto: Michal HrabecRungo.cz

„S tebou na pokoji nebudu, chrápeš!“ Slýchával jsem to často. A byl jsem vždy přesvědčený, že to je mýlka. Kde je pravda, jsem se pokusil zjistit s pomocí chytrého měřiče spánku Beddit.

Fotogalerie

Když jsem dostal Beddit do ruky, překvapilo mě, jak je malý. Velikost je srovnatelná se středně velkým mobilním telefonem. Druhou zajímavostí je, že na samotném přístroji není jediné tlačítko ani indikátor, pouze z něj vychází 65 centimetrů dlouhý stříbrný pásek na jedné straně a napájecí kabel s USB konektorem na straně druhé. Přístroj vypadá velmi elegantně.

Přístroj měří spánek pomocí plochého senzoru, který je ukrytý ve stříbrném pásku. Měření probíhá na principu ballistografie, tedy sledování pohybu hrudníku způsobeného srdeční činností, dýcháním a také pohyby celého těla. Měření je mnohem citlivější než monitoring pomocí rozšířených fitness náramků s pohybovým čidlem. Tyto informace následně pomocí bluetooth předává do mobilního telefonu s iOS nebo Androidem, kde jsou vyhodnoceny ve speciální aplikaci.

Beddit

Spánkový analyzátor

funkce a vlastnosti:

 • vysoká přesnost měření na bázi ballistografie
 • měří srdeční činnost, dechovou činnost, pohyby těla
 • vyhodnocuje spánkové cykly a čas spánku
 • pracuje s daty variability srdeční činnosti
 • inteligentní buzení automaticky časováno do správného okamžiku v rámci spánkových cyklů
 • měří chrápání
cena: 4 399 korun

klady:

 • pohodlí
 • přesnost
 • snadné ovládání
 • sdílení dat

zápory:

  • nepodporuje češtinu
  • je komplikované brát ho s sebou na cesty

  Instalace přístroje je stejně jednoduchá jako jeho vzhled. Stačí nalepit stříbrný pásek na matraci pod prostěradlo a zapojit do napájecího zdroje. K plnému využití všech možností přístroje je pak potřeba ještě nainstalovat aplikaci pro mobilní telefon, v mém případě z Appstore do mého iPhonu. Aplikace po spuštění pomocí bluetooth najde dostupné měřiče a připojí se. Hotovo a může se jít spát.

  Aplikace Beddit umí kromě samotného měření také budit, a to v okamžiku měkkého spánku, a dělá to opravdu velmi šetrně. Z několika možných způsobů buzení jsem si vybral zvuky lesa. Za celou dobu používání přístroje po dobu dvou měsíců mě pokaždé i velmi tichý zvuk lesa probudil, přestože jindy mívám nastaveno buzení hodně hlasitě, abych ho ve spánku vůbec zaregistroval.

  Šetrné buzení je postaveno na rozpoznávání různých fází spánku zejména pak fází REM a NREM. Zatímco při fázi NREM (která se dělí na několik stupňů podle hloubky spánku) dochází k významné části regenerace, během fáze REM jsme velmi blízko probuzení a zdají se nám sny. V této fázi se probouzíme nejlépe, právě proto ji Beddit využívá k budíčku. Když si tedy nastavím čas buzení na 6:30, může mě budík vzbudit někdy mezi 6:00 a 6:30 podle toho, kdy vstoupím do fáze REM.

  Šest tipů pro lepší spánek

  • Nejezte těsně před spaním. Ideální je, aby vaše poslední jídlo bylo dvě hodiny před tím, než půjdete do postele.
  • Dobrému usnutí pomáhá například levandulové aroma. Nakapejte pár kapek přírodního éterického oleje na papírový kapesník a ten položte do blízkosti polštáře.
  • Než půjdete spát, vyvětrejte a snižte v ložnici teplotu. Ideální je spát při asi 18 stupních.
  • Než usnete, myslete jen na pěkné věci, třeba na to, co se ten den hezkého událo.
  • Odstraňte z ložnice veškeré elektronické zařízení a hlavně mobilní telefony. Narušují klidný spánek.
  • Spěte ve tmě. Spánek bude hlubší a intenzivnější.

  Za dobu používání jsem si zvykl každé ráno po probuzení projít výsledky spánku. Ukázalo se, že většinou skutečně nechrápu. Horším zjištěním bylo, že spím příliš málo. Zejména proto, že přechod do spánku mi trvá příliš dlouho. Potěšilo mě, že mi aplikace dala rovnou několik rad, jak se problému zbavit. Jedna z rad zněla: „Používejte svou postel pouze ke spánku a sexu, nejezte v ní, nesledujte televizi ani nepracujte na laptopu. Zapnutí Bedditu a propojení s telefonem je povoleno.“

  Klidová tepová frekvence

  Klidová tepová frekvence je indikátorem kondice, zejména síly srdce. Zjednodušeně řečeno, čím je klidová frekvence nižší, tím je člověk trénovanější. U mužů činí průměrná hodnota 61 až 72, u žen 67 až 76. Trénovaní sportovci (ne vrcholoví, ti vykazují ještě nižší hodnoty) se chlubí hodnotami pod 51 tepu v případě mužů a 55 v případě žen.

  Bohužel, tyto rady i rozhraní celé aplikace jsou v angličtině, což může někomu používání komplikovat. Pro pohodlí je příjemné si data prohlédnout na webu, kam se data ukládají. Je dokonce možné sdílet údaje o spánku s rodinou a přáteli a vzájemně si je porovnávat.

  Kromě doby usínání, doby spánku, počtu a doby nočních probuzení jsem se z aplikace dozvěděl, kolikrát jsem chrápal, a především jsem získal přehled o svém klidovém srdečním tepu. Všechny tyto informace zobrazuje přístroj přehledně v grafu. Ke každé informaci je připojen popis, co znamená a jak případně hodnotu zlepšit. Na problém s chrápáním doporučuje například speciální polštář nebo omezit spaní na zádech, k čemuž vám může pomoci batoh nebo tenisák přilepený na zádech pyžama.

  Za dva měsíce používání Bedditu jsem si s ním hodně vyhrál, začal jsem si dávat větší pozor na to, jak spím i co dělám před spaním, a snažil jsem se chodit spát dříve. Subjektivně soudím, že se mi daří spát lépe.

  Co na to odborník?

  Výrobce tvrdí, že monitoring spánku pomocí přístroje Beddit je velmi přesný. Na jeho reálné využití v medicíně jsme se zeptali Jany Vyskočilové, předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu, vedoucí lékařky Spánkové laboratoře Denisovo nábřeží Plzeň.

  Myslíte si, že domácí měření spánku, ať již pomocí ballistografie nebo fitness náramků, může pomoci při diagnostice nebo léčbě spánkových problémů?

  Domácí měření spánku je orientační metoda, která nám, v návaznosti na údaje ložnicového partnera (chrápeš, nedýcháš), umožní určit, zda máme vyhledat pomoc odborníka ve spánkové laboratoři.

  V jakých případech byste použití takového přístroje doporučila?

  Hlavně v okamžiku, kdy máme pocit, že nám spánek nestačí k pocitu odpočatosti po probuzení, a nezvládáme úkoly pracovního dne. Vyšetření se musí brát jako orientační, určitě nenahradí podrobné vyšetření ve spánkové laboratoři.

  Jaké přístroje se používají při profesionální diagnostice na odborném pracovišti?

  Přístroje se dají rozdělit do tří úrovní: Zaprvé je to ambulantní screeningové vyšetření, které měří flow (proud vzduchu u nosu) a saturaci zásobení krve kyslíkem. Slouží k předvyšetření v domácím prostředí a rozhodnutí, zda má být nemocný odeslán do spánkové laboratoře. Poté máme polygrafické vyšetření prováděné v domácím prostředí či v laboratoři, kromě výše uvedeného flow a saturace měří dýchací pohyby hrudníku a břicha, polohu těla, srdeční frekvenci, chrápání, umožňuje odlišit centrální a obstrukční pauzy v dýchání. Zatřetí je to polysomnografické vyšetření, které navíc zaznamenává elektroencefalogram pohyby očí, pohyby končetin, svalové napětí svalů brady, EKG. Je to vyšetření prováděné jen na lůžkových zařízeních spánkových center a umožňuje klasifikaci spánkových stadií, dovolí diagnostikovat poruchy spánku při jiných, například neurologických onemocněních, a přesnou diagnostiku poruch dýchání ve spánku tím, že rozliší procento spánku a bdělosti během noci.

  Autor:

  Nejčtenější

  Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

  Nora Vlášková, psychoterapeutka

  Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

  Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

  Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

  Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

  Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

  Ilustrační snímek

  Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

  Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

  Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

  To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

  Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

  Podání ruky

  Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

  Další z rubriky

  OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

  Darren Scanlon

  Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

  Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

  Ilustrační snímek

  Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

  Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

  Štítná žláza (ilustrační fotografie)

  Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

  Advantage Consulting, s.r.o.
  VÝVOJÁŘ C++

  Advantage Consulting, s.r.o.
  Jihomoravský kraj
  nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

  Databáze nemocí

  Najdete na iDNES.cz