TEST: Sbalitelné kelímky a lahve od Hydrapaku můžete mít vždy po ruce

aktualizováno 
Vyřešte doplňování tekutin při tréninku a závodech. Měkké lahve a kelímky od Hydrapaku jsou lehké, sbalitelné a snadno použitelné.

TEST: Sbalitelné kelímky a lahve od Hydrapaku můžete mít vždy po ruce | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Značku Hydrapak používá většina běžců a přitom o tom často ani neví. Americký výrobce hydratačních doplňků totiž dodává lahve a vaky na vodu prakticky všem značkám, které nabízejí běžecké batohy nebo ledvinky. Hydrapakové lahve naleznete v batozích značky Salomon, Nathan, Inov-8 nebo Osprey. Kromě dodávání doplňků pro další výrobce má ale Hydrapak v nabídce i pár zajímavých kousků, které si nechává pouze pro sebe.

Soft flask alias měkká lahev

Na začátek se budeme věnovat takzvaným měkkým lahvím, které Hydrapak proslavily nejvíce a na které má v současnosti takřka monopol. Tyto lahve, které často bývají označené anglickým názvem soft flask, jsou vyrobeny z podobného materiálu, se kterým se můžete setkat u vaků na vodu. Tato konstrukce zajišťuje velmi nízkou hmotnost a ještě lepší tvarovatelnost. Mezi další výhody pak patří eliminace šplouchání tekutiny po upití, protože lahev se postupně smršťuje a nedostává se do ní žádný přebytečný vzduch.

Jedinou nevýhodou může být obtížná izolace v mrazivém počasí, ale do tak extrémních podmínek se dostane málokdo. Proto obliba měkkých lahví raketově roste a během posledních několika sezón se jim podařilo takřka úplně vytlačit ze světa běžecké hydratace tradiční vaky na vodu.

Měkké lahve se dají zakoupit v objemech od 150 do 600 mililitrů a na výběr je buď klasické pítko nebo lahve s takzvaným brčkem, které zajišťuje výrazně snazší manipulaci, protože pro napití už nebudete muset vyndavat lahev z kapsy. Logo hydrapaku naleznete na drtivé většině z těchto lahví, a pokud si nechcete připlácet za obrandování některou z výše zmíněných značek, dají se zakoupit originální Hydrapak lahve, které obvykle vychází podstatně levněji.

Kelímek Speedcup

Nyní už přichází řada na „unikátní“ produkty, které si Hydrapak nechává sám pro sebe. Prvním z nich je povedený kelímek Speedcup o objemu 200 mililitrů. Ten se výborně hodí pro dlouhé trailové závody, kde na občerstvovacích stanicích nejsou k dispozici jednorázové plastové kelímky. Vzhledem k obrovskému množství odpadu na tento model přechází čím dál větší množství organizátorů nejen u nás, ale i v zahraničí. Kromě závodů se dá Speedcup výborně využít i pro dlouhé běhy přírodou, při kterých si s sebou neberete ledvinku nebo batoh a spoléháte na doplňování tekutin ze studánek a dalších přírodních vodních zdrojů.

sbalitelný kelímek na pití - Hydrapak Speedcup
sbalitelný kelímek na pití - Hydrapak Speedcup
sbalitelný kelímek na pití - Hydrapak Speedcup
sbalitelný kelímek na pití - Hydrapak Speedcup

Speedcup je vyroben z podobného materiálu jako měkké lahve, což zajišťuje očekávanou minimální hmotnost a extrémní sbalitelnost. Povedenou vychytávkou je i gumové očko na horní hraně kelímku, které slouží k pohodlnějšímu držení při plnění a zároveň k zajištění při sbalení. Ve sbalené podobě zabírá kelímek naprosté minimum místa a bez potíží se vám vejde i do té nejmenší kapsičky u běžeckých kraťasů.

Sbalitelná hybridní lahev Stash

Třetí a poslední zajímavostí je hybrid mezi pevnými a měkkými lahvemi s označením Stash. Tato polotvrdá láhev se vyrábí o objemu 750 a 1000 mililitrů a kombinuje přednosti obou typů lahví.

V praxi to vypadá tak, že horní a spodní díl je z tvrdého plastu a plášť je tvořen měkkým a sbalitelným materiálem podobně jako soft flasky. Díky tomu se dá Stash bez potíží postavit a celková manipulace při pití i plnění je výrazně pohodlnější než u „neposedných“ měkkých lahví. Vzhledem k měkkosti střední části se dá přitom Stash snadno a rychle sbalit do velmi zajímavých kapesních rozměrů.

hybridní lahev Hydrapak Stash
hybridní lahev Hydrapak Stash
hybridní lahev Hydrapak Stash
hybridní lahev Hydrapak Stash

Od standardních soft flasků se Stash odlišuje i pítkem, které nemá formu náústku, skrz který budete tekutinu vysávat. Místo toho používá klasické otevřené hrdlo se šroubovacím uzávěrem. Díky tomu můžete plnit lahev ledovými kostkami nebo nápojem, který bude obsahovat pevnější částice (nejčastěji chia semínka nebo ovoce).

Vzhledem ke své konstrukci a parametrům se tak Stash hodí jako doplňková lahev pro dlouhé běhy nebo výšlapy do terénu a jako záložní rezervoár na vodu, který ve sbalené podobě nezabírá prakticky žádné místo, ale v případě potřeby poskytne až litrový objem pro přenášení vody a dalších tekutin.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Témata: Běh, Outfit, Test, Trail, Vybavení

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz