TEST: Sbalitelné kelímky a lahve od Hydrapaku můžete mít vždy po ruce

aktualizováno 
Vyřešte doplňování tekutin při tréninku a závodech. Měkké lahve a kelímky od Hydrapaku jsou lehké, sbalitelné a snadno použitelné.

TEST: Sbalitelné kelímky a lahve od Hydrapaku můžete mít vždy po ruce | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Značku Hydrapak používá většina běžců a přitom o tom často ani neví. Americký výrobce hydratačních doplňků totiž dodává lahve a vaky na vodu prakticky všem značkám, které nabízejí běžecké batohy nebo ledvinky. Hydrapakové lahve naleznete v batozích značky Salomon, Nathan, Inov-8 nebo Osprey. Kromě dodávání doplňků pro další výrobce má ale Hydrapak v nabídce i pár zajímavých kousků, které si nechává pouze pro sebe.

Soft flask alias měkká lahev

Na začátek se budeme věnovat takzvaným měkkým lahvím, které Hydrapak proslavily nejvíce a na které má v současnosti takřka monopol. Tyto lahve, které často bývají označené anglickým názvem soft flask, jsou vyrobeny z podobného materiálu, se kterým se můžete setkat u vaků na vodu. Tato konstrukce zajišťuje velmi nízkou hmotnost a ještě lepší tvarovatelnost. Mezi další výhody pak patří eliminace šplouchání tekutiny po upití, protože lahev se postupně smršťuje a nedostává se do ní žádný přebytečný vzduch.

Jedinou nevýhodou může být obtížná izolace v mrazivém počasí, ale do tak extrémních podmínek se dostane málokdo. Proto obliba měkkých lahví raketově roste a během posledních několika sezón se jim podařilo takřka úplně vytlačit ze světa běžecké hydratace tradiční vaky na vodu.

Měkké lahve se dají zakoupit v objemech od 150 do 600 mililitrů a na výběr je buď klasické pítko nebo lahve s takzvaným brčkem, které zajišťuje výrazně snazší manipulaci, protože pro napití už nebudete muset vyndavat lahev z kapsy. Logo hydrapaku naleznete na drtivé většině z těchto lahví, a pokud si nechcete připlácet za obrandování některou z výše zmíněných značek, dají se zakoupit originální Hydrapak lahve, které obvykle vychází podstatně levněji.

Kelímek Speedcup

Nyní už přichází řada na „unikátní“ produkty, které si Hydrapak nechává sám pro sebe. Prvním z nich je povedený kelímek Speedcup o objemu 200 mililitrů. Ten se výborně hodí pro dlouhé trailové závody, kde na občerstvovacích stanicích nejsou k dispozici jednorázové plastové kelímky. Vzhledem k obrovskému množství odpadu na tento model přechází čím dál větší množství organizátorů nejen u nás, ale i v zahraničí. Kromě závodů se dá Speedcup výborně využít i pro dlouhé běhy přírodou, při kterých si s sebou neberete ledvinku nebo batoh a spoléháte na doplňování tekutin ze studánek a dalších přírodních vodních zdrojů.

sbalitelný kelímek na pití - Hydrapak Speedcup
sbalitelný kelímek na pití - Hydrapak Speedcup
sbalitelný kelímek na pití - Hydrapak Speedcup
sbalitelný kelímek na pití - Hydrapak Speedcup

Speedcup je vyroben z podobného materiálu jako měkké lahve, což zajišťuje očekávanou minimální hmotnost a extrémní sbalitelnost. Povedenou vychytávkou je i gumové očko na horní hraně kelímku, které slouží k pohodlnějšímu držení při plnění a zároveň k zajištění při sbalení. Ve sbalené podobě zabírá kelímek naprosté minimum místa a bez potíží se vám vejde i do té nejmenší kapsičky u běžeckých kraťasů.

Sbalitelná hybridní lahev Stash

Třetí a poslední zajímavostí je hybrid mezi pevnými a měkkými lahvemi s označením Stash. Tato polotvrdá láhev se vyrábí o objemu 750 a 1000 mililitrů a kombinuje přednosti obou typů lahví.

V praxi to vypadá tak, že horní a spodní díl je z tvrdého plastu a plášť je tvořen měkkým a sbalitelným materiálem podobně jako soft flasky. Díky tomu se dá Stash bez potíží postavit a celková manipulace při pití i plnění je výrazně pohodlnější než u „neposedných“ měkkých lahví. Vzhledem k měkkosti střední části se dá přitom Stash snadno a rychle sbalit do velmi zajímavých kapesních rozměrů.

hybridní lahev Hydrapak Stash
hybridní lahev Hydrapak Stash
hybridní lahev Hydrapak Stash
hybridní lahev Hydrapak Stash

Od standardních soft flasků se Stash odlišuje i pítkem, které nemá formu náústku, skrz který budete tekutinu vysávat. Místo toho používá klasické otevřené hrdlo se šroubovacím uzávěrem. Díky tomu můžete plnit lahev ledovými kostkami nebo nápojem, který bude obsahovat pevnější částice (nejčastěji chia semínka nebo ovoce).

Vzhledem ke své konstrukci a parametrům se tak Stash hodí jako doplňková lahev pro dlouhé běhy nebo výšlapy do terénu a jako záložní rezervoár na vodu, který ve sbalené podobě nezabírá prakticky žádné místo, ale v případě potřeby poskytne až litrový objem pro přenášení vody a dalších tekutin.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Témata: Běh, Outfit, Test, Trail, Vybavení

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz