TEST: Tempovka Speed 5 je další povedenou novinkou ze stáje Salming

aktualizováno 
Nejen hokej a florbal. V posledních letech se švédská značka Salming začala intenzivně věnovat také běžeckému vybavení. A nutno podotknout, že s takovými výsledky, které by jí mohly některé konkurenční značky závidět.

TEST: Tempovka Speed 5 je další povedenou novinkou ze stáje Salming | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Salming Speed 3 patřily svého času mezi jednu z nejpovedenějších tempových, nebo chcete-li odlehčených tréninkových bot na trhu. Nízká hmotnost i drop, povedený střih a především vyvážené vlastnosti tlumení činily ze speedu velmi oblíbený model, který si našel své zastánce napříč širokou škálou běžců.

Ptáte se, co se stalo se čtvrtou generací? Byla jednoduše přeskočena. Možná se onen skok inspiroval u Garminu, který svou vlajkovou loď sporttester Fénix také povýšil ze třetí na pátou generaci. Dalším důvodem může být umělé navýšení čísla pro získání větší důvěry pramenící z dlouhé historie, ale jak to bylo doopravdy, se pravděpodobně nikdy nedozvíme.

Speed 5

Nicméně Speed 5 je zde a na základě úspěchu jeho předchůdce jsou na něj kladeny velmi vysoké nároky. Nová generace však prošla velmi výraznými změnami. Kromě základní geometrie nezůstal kámen na kameni.

Tlumící vrstva

Salming Speed 5

Lehká tréninková bota s nízkým dropem

hmotnost: 250 gr (UK8)

drop: 6 mm

cena: 3 499 korun

klady:

  • zajímavý poměr hmotnosti a tlumení
  • tlumicí vrstva je na rozmezí tréninkové a závodní boty
  • prostorný střih a důraz na přirozenou práci chodidla

zápory:

  • velikost neodpovídá standardnímu číslování
  • svršek může být pro některé běžce až příliš tvrdý nebo široký

Tlumící vrstva sice zachovává šestimilimetrový drop i 23milimetrové tlumení pod patou, ale kompletně se změnil použitý materiál. Nově zde nalezneme pěnu Recoil, která by měla zajišťovat o něco vyšší energetickou návratnost a lepší poměr hmotnosti a měkkosti. Z těchto dvou výhod je důležitá především ta druhá, výraznější pružení pravděpodobně nezaznamenáte a s TPU pěnami (Boost a Everun) se v tomto směru nemůže Recoil rovnat.

Nízká hmotnost a rozumná měkkost jsou ovšem parametry, které potěší nejednoho běžce. Hledáte-li ideální odlehčenou tréninkovou botu, která bude spolupracovat i ve vyšších rychlostech, pak bude Salming Speed 5 velmi zajímavou volbou. Stejně tak se tato bota výborně hodí i pro použití na půlmaratony a maratony, na které si nechcete brát ty nejlehčí a nejtvrdší závodní modely.

Zajímavým konstrukčním prvkem je vyvýšení okrajů kolem paty, čímž je vytvořena jakási miska. S podobnou konstrukcí se můžeme setkat například u značky Hoka One One a hlavní výhodou je výrazné zlepšení stability chodidla uvnitř boty a v neposlední řadě také skutečnost, že Speed 5 je možno využít i pro běžce s mírnou pronací, byť v katalogu je tato bota označena jako čistě neutrální.

Flexibilita nade vše

Podešev zůstala u páté generace totožná a používá osvědčenou konstrukci, která rozděluje botu na dvě samostatné poloviny. U přední části boty je kladen důraz na co nejvyšší flexibilitu, zatímco patní část přispívá k rozumné stabilitě. Použitá gumová směs má poměrně rozumnou přilnavost a kromě problematikckého povrchu typu mokré dlažby drží Speed 5 uspokojivě na většině povrchů.

Svršek ze tří různých materiálů

Poslední částí boty je svršek. Ten je vyroben z kombinace tří různých materiálů, které dohromady zajišťují nízkou hmotnost, vysokou prodyšnost a zároveň rozumnou pevnost a stabilitu chodidla uvnitř boty.

Fotogalerie

Abyste se v botě příliš nepotili, je oblast kolem nártu vyrobena z extrémně tenké nylonové síťoviny a přední část chodidla kryje klasický textilní mesh. Potřebnou pevnost pak obstarává síť z plastových výztuh napojená na očka tkaniček. Tento systém je dnes poměrně běžný a umožňuje pomocí tkaniček stáhnout botu tak, aby na noze seděla jako druhá kůže.

V případě Speed 5 však byly použity poměrně pevné výztuhy (na rozdíl od Enroute, kde je stejná konstrukce vyrobena z textilní sítě), což má za následek, že může bota působit lehce tvrdým a nepříjemným dojmem. Záležet bude především na tvaru chodidel a použité ponožce.

Tvar svršku je poměrně široký s dostatečným prostorem pro prsty. Pokud máte úzká chodidla, pak ale bude Speed možná až příliš široký a pozor si dejte i na správnou volbu velikosti, ve srovnání s jinými modely značky Salming je tato bota ve stejném čísle zhruba o pět milimetrů větší.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Salming Speed 5 povedeným nástupcem povedené boty. Výborně se hodí pro zkušenější běžce, kteří hledají botu s lehkým stupněm tlumení, která jim umožní přirozeně běžet přes střed chodidla a zároveň bude použitelná i pro rychlostní trénink nebo delší závod. Zároveň by se Speed 5 daly využít jako přechodová bota od tlumených modelů k minimalisticky laděným botám.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Premium

Nepodceňujte znamínka krásy. Lehce se mohou změnit v nádor

Podzim je ideální doba, aby si lidé nechali zkontrolovat kůži, mateřská znaménka či pigmentové skvrny. Po letním...

Pláč potřebujeme. Léčí naše tělo, duši i srdce, říká psychiatrička

Slzy. Pro někoho znak slabosti, pro jiného přirozená součást života. Pláč nás nikdy nepřepadá bezdůvodně, našemu tělu a...

Podzim je zkouška imunity. Jak ji zlepšit, radí bylinkář Valdemar Grešík

Nestálé podzimní počasí je každoroční zatěžkávací zkouškou pro lidskou imunitu. „Jako prevence proti podzimnímu...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz