TEST: Salming enRoute ukazuje, že není potřeba měnit něco, co funguje

aktualizováno 
Lehká, přirozená a dynamická bota, která by se dala použít na trénink i na závod. Tak zní stručná charakteristika povedeného modelu Salming enRoute 2.

TEST: Salming enRoute ukazuje, že není potřeba měnit něco, co funguje | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Švédský Salming patří mezi mladé značky, které za sebou nemají desítky let dlouhou historii. I přesto se mu povedlo napevno ukotvit na trhu s běžeckým vybavením a velkou zásluhu na tom má loňská novinka enRoute. Tahle povedená silniční tréninková bota nabídla velmi zajímavý kompromis mezi pohodlím, hmotností a dynamikou a všechno nasvědčuje, že letošní druhá generace bude v úspěchu svého předchůdce pokračovat.

Základní kámen úspěchu je v případě enRoute 2 jasný už na první pohled. V Salmingu totiž zůstali konzervativní, změny mají podobu spíše lehkého faceliftu než velké generálky. Vzhledem k tomu, jaký byl loni na enRoute ohlas, to ale dává dokonalý smysl. Proč měnit něco, co funguje nad očekávání dobře?

Pouze lehké změny

Salming enRoute 2

tréninková silniční bota

hmotnost: 256 g (UK9)

drop: 6 milimetrů

cena: 3 990 korun

klady:

  • nízká hmotnost a nízký drop zajišťují až překvapivě vysokou dynamiku při vyšší rychlosti
  • pohodlný prostorný svršek
  • vyvážená úroveň tlumení

zápory:

  • úzká špička nemusí při širším tvaru chodidla dobře sedět

Při letmém obhlédnutí se může zdát, že se na nové verzi nezměnilo vůbec nic. Pokud se ale podíváte pořádně, zjistíte, že došlo k úpravě v konstrukci svršku. Ten je i nadále třívrstvý, vnitřní vrstvu tvoří lehká, měkká a prodyšná síťovina. Vnější vrstva má podobu extrémně tenké nylonové sítě, která má na starosti ochranu svršku a jeho dostatečnou pevnost. To nejdůležitější ale leží uprostřed, přes celý nárt je volně natažena výztuha, která spojuje základnu boty s tkaničkami.

Tento typ konstrukce svršku je v poslední době oblíbený u celé řady značek a i v případě enRoute se stará o to, aby bylo možné botu přirozeně stáhnout a zpevnit přes střední část chodidla. Právě v konstrukci výztuhy se nachází největší rozdíl oproti loňským enRoute, protože došlo k jejímu výraznému posunutí o několik centimetrů do zadní části. Tento zdánlivě nepatrný zásah má velký dopad na pohodlí příčné klenby v botě, zajišťuje přirozenější ohyb svršku při odrazu a v neposlední řadě se dá očekávat i zvýšení životnosti. Právě hrana svršku na předním okraji výztuhy měla u některých běžců tendenci praskat, což by se díky posunutí nemělo opakovat.

Celkově zůstává tvar svršku velmi prostorný ve střední části s užší špičkou. Díky tomu je potřeba dát velký pozor na správný výběr velikosti. Pak ale sedí enRoute velmi dobře na většině typech chodidel s výjimkou výrazně široké příčné klenby.

Přirozený běh

Fotogalerie

Jak už je u značky Salming zvykem, nečekejte žádné plastové výztuhy nebo pevnou patní misku. I model enRoute se snaží co nejvíce využívat přirozeného chování vašeho chodidla a podporu poskytuje pouze minimální. Díky tomu je to však nečekaně dynamická a citlivá bota, která se výborně hodí pro volný objemový trénink stejně jako pro intervaly na dráze.

Tato kombinace využití je poměrně unikátní, ale díky vyváženému tlumení, nízkému dropu a nízké hmotnosti bude obzvlášť u zkušenějších běžců enRoute botou s potenciálem pro každodenní využití bez ohledu na typ tréninku.

Pozor si však musejí dát pataři a těžší běžci obecně, protože tlumící vrstva je sice poměrně měkká a pohodlná, ale nemůže se rovnat nejtlumenějším modelům konkurenčních značek. Pokud vás tedy pobolívají kolena a váš typ došlapu má k běhu přes střed chodidla daleko, pak by enRoute mohla být velmi zajímavá varianta na delší závody, ale na každodenní trénink bych doporučil mohutnější a tlumenější botu.

Lehčí a zkušenější běžci naopak ocení skutečnost, že tlumící vrstva na jednu stranu zajišťuje více než dostatečnou ochranu, aniž by vás však okrádala o energii při odrazu. V oblasti paty je navíc chodidlo zapuštěné relativně hluboko uvnitř tlumící vrstvy, takže enRoute disponují velmi solidní stabilitou pro běh po nezpevněných cestách.

Podrážka je nicméně zcela hladká a domovinou enRoute jsou silnice a tvrdý povrch obecně. Pokud však bude sucho, můžete s botou bez obav vyrazit i do lehkého terénu, kde překvapí svou spolehlivostí.

Celkové shrnutí

Salming enRoute je lehce předělaným nástupcem stejnojmenné loňské novinky. V katalogu najdete enRoute v kategorii tréninkových bot a zároveň se jedná o nejtlumenější model od Salmingu. Míra tlumení ale není nijak přehnaná a důraz na přirozený styl běhu je v této botě cítit okamžitě po obutí. Díky tomu je zajímavou variantou pro všechny běžce, jimž nevyhovují extrémně odtlumené a pocitově tupé boty, které jsou zbytečně mohutné a neposkytují dostatečně přesnou odezvu.

Salming enRoute pohledem očima obyčejného běžce

Tahle bota je takový chameleon. Je relativně pohodlná, mezi bačkory ji zařadit nelze, ale pokud v Salming enRoute budete chtít běhat rychlejší úseky, tak rozhodně jim to vadit nebude. Ba naopak, myslím, že vás mile překvapí a zjistíte, že jejich lehkost vám skoro dává křídla. Jelikož opravdu ale nepatřím mezi rychlostní typy, tak jsem je především prozkoumával na delších výbězích a to po asfaltu. Kilometry se v nich polykají opravdu komfortně a pokud nejste o něco víc při těle, tak tlumící vrstva vám bude stačit. Pokud naopak je vaše postava vyšší a robustnější, tak počítejte s tím, že po 15 a více kilometrech se můžete cítit víc „spráskaně“, než v botách, které mají lepší tlumení. 

Co je skvělé, tak v botě je opravdu dostatek prostoru, ale přitom vám na noze sedí velmi dobře (nesmíte si ovšem vybrat špatnou velikost). Přiznám se, že jsem vlastně na enRoutech nenašel nic, co by mi nějak zásadně vadilo, možná snad jen barevnost bot. Vím, že barva neběhá, ale klidně bych si dokázal představit lehce konzervativnější design. Nikde ale nic netlačí, tkaničky výborně drží a nerozvazují se. Myslím, že Salming s enRoute udělal krok správným směrem a pokud hledáte svižnou, ale přitom objemovou běžeckou botu, jděte do ní.

Marek Odstrčilík, šéfredaktor RUNGO.cz

Salming enRoute
Salming enRoute

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz