TEST: Boty, ve kterých zvládnete kvapík. A to klidně i vodou

aktualizováno 
Ve světě trailového běhání je britská značka Inov-8 pojem už od okamžiku svého vzniku. Postupem času si stejně dobrou pověst získala i mezi příznivci Crossfitu, ale stále tady byla jedna část trhu, ve které ne a ne prorazit - silniční běhání. V našlapané konkurenci značek jako je adidas, Mizuno nebo Asics se rok co rok objevovaly nové modely, které však nikdy nedosáhly slávy svých krosových protějšků. Nejnovějším pokusem o prolomení této hranice je kompletně inovovaná silniční výkonnostní bota Road-X-Treme 250.

TEST: Inov-8 Road-X-Treme 250 - výkonnostně orientovaná silniční bota s lehkým bezešvým svrškem a drenáží v mezipodešvi pro odvod vody. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Silniční produkce Inov-8 od samého začátku postrádá podobnou stálici, jako je například X-talon v krosu nebo F-lite v posilovně. Jedinou výjimkou mezi stále se měnícími silničními Inov-8 modely je právě řada F-lite, která ovšem vznikla primárně pro potřeby Crossfitu a pro běh se využívá až sekundárně. 

Obrovskou oblibu si ale získla díky své univerzálnosti a pro funkční vlastnosti typické pro tuto značku - nízkou váhu, vynikající cit pro terén a ovladatelnost. I přesto se však jedná o boty určené spíše pro závodní účely nebo pro běžce s velmi dobrou technikou došlapu.

Stále tady chyběla bota, která by byla schopná konkurovat v kategorii bot určené pro velké masy lidí. Nyní to vypadá, že s přepracovaným konceptem nových běžeckých bot se situace změní. Faktem však zůstává, že Inov-8 zůstává i přes pozvolný vývoj věrný své filozofii vyrábět boty poskytující minimální množství výztuh nebo opor s co nejefektivnějším poměrem mezi tlumením a citem pro terén.

Původní tři úrovně tlumení s rozdíly mezi patou a špičkou 0, 3, 6 a 9 milimetrů nahradil jednodušší dvouhodnotový systém tří nebo čtyřmilimetrových bot, které jsou vždy velmi lehké a závodní a budou vyhovovat skalním příznivcům značky zvyklým na minimalistické pojetí. Novinkou jsou modely s rozdílem 8 milimetrů, které doplňují velmi oblíbenou šestimilimetrovou kategorii a i díky své podobnosti s tradičními silničními výrobci cílí na široký okruh běžců.

Fotogalerie

Inov-8 Road-X-Treme 250 patří právě do pohodlnější kategorie bot s dropem 6/8 milimetrů. Stále se však jedná o velmi lehkou silničku určenou pro výkonnostní běhání, tempové tréninky a závody. Tomu odpovídají i technické parametry. Ručička na váze se u velikosti UK8 zastavila na hodnotě 230 gramů a drop je už zmíněných 6 milimetrů. Tato hodnota je dostatečně vysoká, aby vyhovovala běžcům dopadajícím přes paty, a zároveň dostatečně nízká, aby nebránila nášlapu na střed chodidla, jste-li zvyklí běhat tímto stylem.

Tvar svršku je už tradičně velmi široký s dostatečně volným prostorem pro prsty v přední části. Jak už se stává zvykem, boty z dílny této značky nikdy neuchvátí pocitem úžasného pohodlí hned po prvním obutí, ale čím více kilometrů v nich naběháte, tím lépe se v nich budete cítit.

Celá konstrukce je velmi jednoduchá, postrádá jakékoliv výrazné zpevňující prvky, stejně jako tvrdou plastovou patní misku. Díky tomu bude tato bota vyhovovat všem běžcům s atypicky tvarovanými chodidly nebo patní ostruhou. Jediným pevnějším segmentem jsou silikonové spoje mezi tkaničkami a mezipodešví zajišťující potřebnou stabilitu při vybíhání zatáček.

Mezipodešev je ze vstřikované EVA pěny s výškou 14 milimetrů pod špičkou a 20 milimetrů pod patou. Tato čísla jsou dostatečně vysoká, abyste mohli Road-X-Treme 250 bez obav využívat i pro delší tempové běhy nebo jako závodku na maraton. Ani tady nenajdeme žádné agresivní výztuhy a bota při běhu krásně reaguje na vaši techniku a nenutí vás našlapovat podle svého tvaru.

Podrážka je řešená velmi minimalisticky se segmentovaným dílem z pevnější a odolnější gumy pod patou a mikrovzorkem s nekompromisní přilnavostí pod špičkou. Dopadové zóny pod středem chodidla chrání hladká vrstva s optimálním poměrem mezi oběma hodnotami (přilnavostí a životností).

Inov-8 Road-X-Treme 250

Výkonnostně orientovaná silniční bota

Hmotnost: 230 gramů

Drop: 6 milimetrů

Cena: 3 290 korun

Klady:

  • nízká váha a vysoký cit pro terén.
  • Vynikající přilnavost.
  • Prostorný svršek.
  • Drenovaná mezipodešev pro rychlý odvod vody.

Zápory:

  • Méně pohodlný střih svršku.
  • Striktně silniční vozrek podešve.

Zajímavým a netypickým prvkem je i drenáž v mezipodešvi, která bleskurychle odvádí veškerou vlhkost z boty pryč. Při parních letních závodech se tak můžete bez obav vydat pod sprchu, proběhnout kaluží nebo brodem. Společně s velmi vysokou prodyšností svršku drenáž zajistí, že už po pár desítkách metrů nebudete vědět, že by se nohy dostaly do mokrého prostředí. Vzhledem k bezešvému provedení a jemné tkanině není problém boty nosit i naboso. Doporučuji však vyzkoušet na kratších vzdálenostech, aby vám výraznější přechody mezi materiály v přední části svršku nepříjemně nepodřely chodidla.

Inov-8 Road-X-Treme 250 je po poměrně dlouhé době první silniční bota této značky, která už na první pohled budí dojem, že je s ní nutno počítat. Po obutí a proběhnutí první dávky kilometrů se tento dojem ještě umocní. Road-X-Treme nejvíce ocení výkonnostní běžci, ale i hobíci, kteří hledají dostatečně pohodlnou závodku nebo botu na tempový trénink. Klíčovými vlastnostmi jsou vynikající cit pro terén a skvělá odezva na techniku vašeho běhu spojená s rozumně měkkým tlumením, které zvládne i maratonskou zátěž. Na střih boty si pravděpodobně budete muset chvíli zvykat, ale čím víc kilometrů člověk v této botě naběhá, tím více mu přiroste k chodilu jako druhá kůže.

 Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz