TEST: Kompresní návleky z vás po náročném běhu udělají nového člověka

aktualizováno 
Cítíte se po tréninku pravidelně rozbití a unavení a druhý den vstáváte z postele jen s velkými obtížemi? Pak stojí za úvahu podpořit regeneraci unavených svalů něčím, co vás znovu postaví na nohy. A řešením mohou být regenerační návleky Full Leg od Compressportu.

TEST: Kompresní návleky z vás po náročném běhu udělají nového člověka | foto: Compressport, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Regenerace je nejdůležitější fází tréninku pro zvýšení naší výkonnosti. Pokud budete pravidelně běhat přes silnou únavu, pak se spíše než posunu ve výsledkové listině dočkáte pozvolného propadu. U běžců, kteří trénují každý den, nebo dokonce ve více fázích, je zátěž pro svaly tak vysoká, že je potřeba sáhnout po podpůrném prostředku, který se postará o to, že budete zpět v plné síle o něco rychleji než obvykle. Jednou z takových pomůcek mohou být i regenerační návleky na celé nohy.

Kompresní návleky

Kompresní návleky na nohy jsou dnes u běžců naprosto běžná věc, a kdo je ve svém šatníku nemá, jako by snad ani nebyl. Není to přitom pouze módní doplněk. Komprese přináší celou řadu pozitivních účinků, které vám při tréninku i závodě pomohou běžet delší dobu ve vyšší intenzitě s nižší únavou.

Stažení svalů tak, aby se při běhu eliminovaly přebytečné otřesy, vede ke znatelnému snížení potréninkové bolesti nohou. Kromě toho je dobře zvolené kompresní oblečení schopné podpořit váš lymfatický a krevní oběh, aby docházelo k rychlejšímu s efektivnějšímu zásobování svalů čerstvě okysličenou krví a zároveň rychlejšímu odplavování toxických látek pryč ze svalové tkáně.

Blahodárné regenerační účinky

A právě zde se dostáváme k pozitivnímu vlivu komprese na regeneraci. Výše zmíněné procesy totiž nefungují pouze při fyzické zátěži, ale v podstatě kdykoliv, kdy si kompresní oblečení nasadíte.

Osobně jsem dříve běhal po horách obalený kompresí od chodidel až k pasu a stažený až po krk jsem nebyl jen proto, že komprese horní poloviny těla není pro běžce nijak zásadní. Dnes už mě na trailu potkáte v kompresi spíše výjimečně, ale to neznamená, že jsem na tento typ oblečení kompletně zanevřel. Při běhu už sice obvykle dávám přednost volnějšímu outfitu, ale o to více kompresi využívám pro běžné nošení pod civilním oblečením.

Metodou pokus omyl jsem si totiž vyzkoušel, že pokud se v pondělí po náročném víkendovém závodě nasoukám do komprese, je celkový pocit z rozbitých svalů o poznání lepší.

Nedá se tvrdit, že bych byl na 100 procent v pořádku, ale vyjít a sejít schody už najednou není takový problém a čas potřebný ke kompletní regeneraci se výrazně zkrátí.

Proč návleky na celé nohy

Vzhledem k tomu, že při běžeckém i cyklistickém tréninku vyhledávám kopcovité trasy, jsou obvykle nejvíce postiženou obětí stehna. Při obou zmíněných sportech se ale neflákají ani lýtka, a tak je ideální kompresně stáhnout obě svalové skupiny. To se sice dá vyřešit s pomocí kombinace podkolenek a kraťasů, ale pokud jako já využíváte kompresní oblečení výhradně na regeneraci, pak se nabízí ještě jedna možnost. Návleky Compressport Full Leg na celé nohy.

Velkou výhodou kombinace kraťasy plus podkolenky (případně návleky na lýtka a návleky na stehna) je možnost využití jak při sportu, tak při následné regeneraci. Zásadní nevýhodu pak představuje vyšší pořizovací cena obou těchto kousků textilu.

Návleky na celé nohy se oproti tomu hodí výhradně pro použití po sportu, ale náklady na pořízení se budou pohybovat okolo hranice dvou tisíc, což je cena na kompresní poměry velmi příznivá.

Příjemné zpracování

Použitý materiál se shoduje s tím, na který můžete být zvyklí z klasických compresporťáckých návleků na lýtka, jediný rozdíl je v intenzitě stažení. Ta je poupravena tak, aby se daly návleky nosit pohodlně celý den nebo celou noc.

Samozřejmostí je lehčí nekompresní materiál v oblasti kolen, aby nedocházelo ke zaškrcení lymfatických uzlin. Chybět nesmí ani široký horní lem podlepený silikonovými tečkami s protiskluzovým účinkem.

Na nohou jsou návleky velmi příjemné a po počátečním boji s oblékáním, který je typický pro veškerý kompresní textil, velmi rychle zapomenete, že na nohou vůbec něco máte.

Aby byla míra komprese ideální, vybírá se velikost podle obvodu lýtka, stehna a délky končetin. Díky tomu se dají návleky bez potíží pořídit po internetu, ale i tak bych doporučoval vyzkoušet si je raději v kamenném obchodě.

Compressport obecně používá o něco vyšší stupeň stažení, což je jedině dobře. Návleky díky tomu poskytují prakticky okamžitou úlevu pro zničené svaly a tento účinek není pouhý marketingový tahák, ale reálná a vyzkoušená vlastnost.

Jedinou nevýhodou, se kterou jsem se u návleků setkal, je větší náchylnost materiálu k mechanickému poškozeni. Při oblékání i svlékání si tak musíte dávat dobrý pozor, abyste návleky neroztrhli nehtem nebo zbytečně intenzivním škubnutím. Při běžném nošení se ale není čeho bát a díky kvalitnímu zpracování si můžete být jistí, že intenzita stažení zůstane stejná i několik sezón celoročního používání.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Autoři: ,

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz