TEST: Univerzálka s výborným citem pro terén, to je Race Ultra 270

aktualizováno 
Ultra trail byl dlouho prostředím, pro které v nabídce Inov-8 chyběla ideální bota. V minulém roce tuto mezeru zaplnila univerzálka Race Ultra 290. Nyní je tady lehčí, rychlejší a kontaktnější varianta pro zkušenější běžce - Race Ultra 270.

TEST: Inov-8 Race Ultra 270 - odlehčená varianta z univerzálního konceptu Race Ultra je rychlejší, lehčí a kontaktnější, než její robustnější předchůdce Race Ultra 290 | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Loni v létě přišel Inov-8 se svou vůbec první běžeckou botou určenou na zdolávání ultra dlouhých distancí. Race Ultra 290 představovaly díky vyššímu tlumení krok trochu jiným směrem, než jsme u této ostrovní značky zvyklí, a ne u všech tak bota sklízela nadšené ohlasy.

Fotogalerie

Uplynulo půl roku a na trh se dostala nová, odlehčená verze Race Ultra 270 a hned po prvním obutí je jasné, že tohle je bota, kterou většina lidí očekávala už vloni v srpnu.

Celý koncept Race Ultra je zaměřený na univerzální použití na všech typech povrchů od asfaltu po tvrdší a kamenitý terén. Zároveň se má jednat o první Inov-8 botu vhodnou na závody typu ultra, kterou mohou bez obav využívat i méně zkušení běžci, bez vypilované techniky došlapu.

Dvěstědevadesátky sklízely kritiku především pro svůj robustní svršek, který ne každému optimálně sedl, a pro příliš vysoké tlumení. Nutno podotknout, že oba prvky byly tímto způsobem navržené naprosto cíleně s důrazem na maxilmální ochranu a oporu při překonávání těch nejdelších závodů. Většina skalních příznivců Inov-8 však bohužel preferuje poněkud odlišný koncept, na který byli zvyklí u jiných modelů této značky.

Inov-8 Race Ultra 290

I přesto, že obě varianty nesou totožné označení Race Ultra, jedná se o dvě velmi rozdílné boty. Model 270 disponuje oproti svému předchůdci výrazně lehčím a flexibilnějším svrškem. Úplně zmizela spodní obsázka a většina výztuh, odlehčení se dočkal chránič prstů a proměnou prošlo i tvarování patní misky. Použitá textilie vypadá na první pohled totožně, ale při doteku působí poddajnějším dojmem. Zachováno naopak zůstalo integrované poutko na Race Ultra návlek. Stejný, nebo velmi podobný je i široký tvar svršku reflektující přirozený tvar a pohyb chodidla.

Díky všem těmto změnám sedí bota na chodidle mnohem příjemněji než Race Ultra 290, ale tento fakt je vykoupený výrazně nižší ochranou chodidla a také nižší pevností svršku, tedy parametry, které oceníte v technicky náročném terénu.

Dalšího odlehčení se dočkala mezipodešev, kde se oproti původním 8 milimetrům snížil rozdíl mezi patou a špičkou na polovinu, nově je tedy drop pouze 4 milimetry. Pata klesla o necelý centimetr na 17 milimetrů a špička ze 17 na 13 milimetrů. Tyto hodnoty přímo vybízejí Race Ultra 270 k dopadu na střed chodidla a svižnějšímu tempu. Běh v botě je krásně plynulý a mezipodešev přesně reaguje na každý pohyb chodidla a poskytuje vynikající schopnost čtení terénu. Vzhledem k takto nízké hodnotě dropu doporučuji v této botě začínat opatrněji, nemáte-li chodidla na podobný sklon zvyklá.

Inov-8 Race Ultra 270

Určení: Univerzální krosová bota
Váha: 270 g (UK 8)
Drop: 4 mm
Cena: 3 390Kč

Klady:

  • Univerzální použití napříč různymi typy povrchů
  • Vysoký kontakt s podložkou
  • Lehká a svižná konstrukce
  • Kompatibilní s návleky Race Ultra

Zápory:

  • Nižší míra tlumení a ochrany než verze 290
  • Díky nízkému dropu a menší úrovni tlumení vhodnější především pro zkušenější běžce, nebo na kratší vzdálenosti.

Vzhledem k výraznému snížení tlumení ztrácí 270 mnoho z komfortu, který poskytovali 290 při běhu po silnici. I nadále se jedná o velmi všestrannou a univerzální botu, která je určená pro běh po kombinovaném povrchu od silnic po trail na tvrdé podložce, ale silniční úseky už jsou v chodidlech cítit o poznání dříve. Zejména ve špičce a v oblasti pod prsty je úbytek tlumicí směsi nejznatelnější.

Jediným nezměněným prvkem mezi oběma modely je podešev navržená s důrazem na všestrannost, která celý koncept Race Ultra definuje. Použité jsou tři různě tvrdé směsi od té nejtvrdší a nejodolnější v patní části přes středně tvrdou směs kombinující kvalitní záběr s rozumnou odolností proti oděru pod středem chodidla až k nejměkčí a nejkontaktnější směsi po obvodu.

Hladce tvarované špunty vystupují pouze 4,5 milimetru z podrážky, což zajišťuje na jedné straně stabilitu při běhu po silnici a tvrdém podloží a na druhou stranu dostatečně agresivní záběr na většině tvrdších trailových povrchů. Nejedná se v žádném případě o vhodný vzorek na hluboké bahno, břečku nebo hluboký sníh. Do takový podmínek můžeme doporučit mimo jiné model X-talon 212, nejlepší krosovou botu roku 2014.

Celkově je Race Ultra 270 velmi povedená univerzální krosovka, po které sáhnete, hledáte-li ideální terénní botu na běhání po různorodých površích. Oproti svému předchůdci modelu Race Ultra 290 je o poznání lehčí a dravější. Už se přece jen nehodí tolik na ultra distance, ale spíše na trochu kratší běhání cestou necestou. Nižší drop příjemně pocítíte při běhu přes střed chodidla a odlehčenou konstrukci při svižnějším tempu, kterému se bota vůbec nebrání.

Řadíte-li se mezi začátečníky hledající pohodlnou a stabilní botu s vysokou mírou ochrany, doporučuji zvolit robustnější model Race Ultra 290. Jestli ale naopak nemáte problém s během přes střed chodidla, hledáte univerzálku s nízkým dropem a výborným citem pro terén, je Race Ultra 270 jedna z nejlepších možností na trhu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz