TEST: Rychlé „ještěrky“ Puma Ignite navrhl nejrychlejší muž světa

aktualizováno 
Jakkoliv to po loňském roce plném novinek vypadalo, že se letos situace uklidní, je to přesně naopak. Zatím jako poslední přišla se svým trumfem značka Puma. Je jím běžecká bota Ignite, na jejímž vývoji i propagaci se podílel nejrychlejší muž planety Usain Bolt.

TEST: Puma Ignite - revoluční běžecká bota, kterou obouvá nejrychlejší muž planety. Ignite oproti svým předchůdcům slibují především výrazně vyšší energetickou návratnost. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Klíčovou je u Pumy Ignite nově vyvinutá tlumící směs, která má poskytovat výrazně vyšší energetickou návratnost než předchozí materiály Faas a Mobium. Není se čemu divit, právě energetická návratnost je v těchto dnech nejzásadnější parametr, na který se zaměřuje vývoj většiny výrobců silničních běžeckých bot.

Rozruchu kolem energie Puma chytře využila u uvedení modelu na trh, kdy umístila na Times Square sadu běžeckých pásů. Na místě bylo možné si nové Ignite půjčit a na páse se proběhnout. Tím se generovala energie potřebná k zahájení slavnostního odhalení, které neuváděl nikdo jiný než právě Bolt.

Fotogalerie

Pojďme se ale vrátit k samotné botě. Veškerá komunikace kolem nových Ignite vzbuzuje dojem, že se jedná o lehkou, dynamickou a výkonnostně orientovanou botu. Tomu ale příliš neodpovídají technické parametry. Váha boty je 284 gramů (UK8) a rozdíl mezi patou a špičkou dokonce 12 milimetrů. Nutno podotknout, že bota po obutí působí subjektivně výrazně lehčím a nižším dojmem a oba parametry bych tipoval mnohem níž.

Velmi zajímavá je nezvykle vysoká flexibilita použité pěny, díky které se svižnější tempo v Ignite drží velmi dobře. Zároveň je pod patou dostatek materiálu, aby nebyl problém v botách absolvovat dlouhý silniční trénink. Tlumení pod špičkou je přece jen lehce tužší a díky všem těmto vlastnostem bych Ignite zařadil do kategorie tempových bot, respektive jako tréninkovou botu na běhy do 20 kilometrů. Po zhruba měsíci používání a naběhaných asi 100 kilometrech se zdá, že slušná bude i životnost materiálu, který v tuto chvíli nejeví ani nejmenší známky opotřebení.

Svršek je kompletně bezešvý, materiál je velmi příjemný, pevně obepíná chodidlo. O zvýšení stability se navíc starají robustní výztuhy na obou stranách kolem nártu. Patní miska poskytuje ideální kompromis mezi tvrdostí a pohodlím. Příjemně drží chodidlo na místě a zabraňuje vyzouvání. Povedený je i jazyk z tenkého materiálu vyztuženého pouze tam, kde je třeba, aby vás netlačily pevně uvázané tkaničky.

Puma Ignite

Revoluční silniční běžecká bota

drop: 12 milimetrů
hmotnost: 284 gramů
cena: 2990 korun

Klady:

  • navzdory parametrům velmi svižná a živá bota
  • stabilní a příjemný svršek z bezešvého materiálu
  • design - možnost sladit boty s běžeckým oblečením stejné řady

Zápory:

  • vysoká váha a velký drop
  • velmi úzký svršek
  • na mokrém povrchu lehce podkluzují

Tvar svršku je velmi úzký a pro běžce s širokým chodidlem může působit lehce nepříjemným dojmem. Počítejte také s nestandardní velikostí. Na rozdíl od většiny modelů různých značek je potřeba Pumu Ignite volit o půl čísla menší, než jste zvyklí.

Podrážka boty je krytá kompaktní plochou hladké směsi, která slibuje vysokou životnost. Na druhou stranu přilnavost bohužel není úplně stoprocentní a při běhu po mokrém asfaltu nebo kočičích hlavách bota lehce podkluzuje.

Barva sice stále ještě neběhá, ale výrazným prvkem, který u tohoto modelu nemůžeme opomenout, je povedený design kombinující tlumenou fialovou s výraznou oranžovorůžovou barvou. Díky tomu bota zaujme už na první pohled. Výhodou je i možnost sladit boty s kraťasy a trikem ze stejné série.

Puma Ignite je jedna z nejpovedenějších silničních novinek letošního roku a na rozdíl od některých konkurenčních debutů je vyzrálou běžeckou botou vhodnou nejen pro jogging po parku, ale i výkonnostní trénink a vyšší kilometráž. Nejvíce bude vyhovovat zkušenějším běžcům jako pohodlná tempová bota a všem těm, kteří hledají univerzální silničku na běhy do dvaceti kilometrů a občasný závod.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz