TEST: Ve Vivobarefoot Eclipse se přiblížíte chůzi a běhu naboso

aktualizováno 
Naboso, nebo v tlumených botách? Tato otázka dokáže mezi běžci rozvířit velmi živou diskuzi. Pokud patříte mezi příznivce minimalismu a běhu naboso, měli byste zaostřit na nové sandále Eclipse od Vivobarefoot.

TEST: Přibližte se chůzi a běhu naboso s novinkou Vivobarefoot Eclipse | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Už je to sedm let, co kniha Zrozeni k běhu rozdělila běžeckou komunitu na dva tábory. Zástupci prvního z nich zůstávají věrní tradičním odtlumeným botám a nehodlají se pouštět do žádných experimentů, zatímco tábor číslo dvě se nechává inspirovat legendárním kmenem mexických indiánů a po jejich vzoru vyznává chůzi a běh naboso nebo v takzvaných minimalistických botách.

Díky velkému zájmu tak začalo vznikat stále větší množství minimalistických běžeckých bot a sandálů, které přebírají a dále rozvíjejí původní indiánskou myšlenku v podobě ručně dělaných sandálů z ojetých pneumatik. Jednou z nejčerstvějších novinek v tomto směru jsou sandále Eclipse od britské značky Vivobarefoot, která se specializuje právě na běh a chůzi co nejvíce naboso.

Miminalismus a běhání naboso

Minimalismus neboli důraz na přirozenou práci chodidla je směr, který mi odjakživa dával velký smysl pro svou jednoduchost a efektivní zapojení dolních končetin. Stejně jako cokoliv jiného však ani tento směr není dokonalý a kromě množství výhod (za zmínku stojí zejména přirozeně měkčí došlap, který snižuje míru otřesů při dopadu a aktivněji zapojuje všechny vazy a svaly dolní končetiny) s sebou nese i několik nezanedbatelných nevýhod, které vám mohou pořádně zatopit. A to zejména tehdy, když to s tréninkem přeženete a praktikujete ono klasické „příliš rychle, příliš daleko a příliš mnoho“.

Zastávám názor, že klíčem k zdravému a přirozenému pohybu je správná technika a běžecká bota je pouze nástroj, který vám může na vaší cestě výrazně pomoci, ale sám o sobě není klíčový. I v extrémně tlumených botách se totiž dá pohodlně běhat přes střed chodidla, na druhou stranu jsem měl možnost pozorovat množství bosých běžců dopadat na patu.

Až doposud jsem měl zkušenosti s velkým množstvím běžeckých bot, ale žádné z nich nesplňovaly kritéria čistokrevného barefootu, který je definován nulovým dropem, tloušťkou podrážky několik málo milimetrů a totální ohebností.

Vivobarefoot Eclipse

Fotogalerie

Vivobarefoot Eclipse tyto parametry splňuje dokonale, podrážku tvoří pouhých pět milimetrů tenká guma bez jakýchkoliv výztuh a s nulovým dropem. Už jen tato charakteristika dává najevo, že chodidla si ve Vivobarefoot Eclipse příliš neodpočinou a budou muset pracovat s podobnou intenzitou, jako kdybyste chodili a běhali naboso.

Běhání naboso mám velmi rád a v rámci lehčích tréninků nebo rozklusávání dávám boty stranou, kdykoliv je to možné. Na druhou stranu si náročnější trénink bez bot dokážu představit jen velmi stěží (a že jsem to párkrát zkoušel). Podobných limitů se držím i při chůzi naboso, je pro mě kvůli zkráceným podélným klenbám a vysokým nártům už po pár minutách velmi nepohodlná.

Před vyzkoušením Vivobarefoot Eclipse jsem se tak na jednu stranu těšil, že s nimi nahradím žabky, jejichž použití se snažím co nejvíce omezovat, na stranu druhou jsem se však obával toho, jak budou má chodidla na neznámou zkušenost reagovat.

Krušné začátky

Vivobarefoot Eclipse

Barefoot multisportovní sandále

hmotnost: 200 g (UK 8)

drop: 0 mm

tloušťka podrážky: 5 mm

cena: 1 590 korun

Klady:

  • lehké, ohebné a vzdušné
  • vynikající pro použití v letních měsících
  • podporují přirozenou práci chodidla

Zápory:

  • na pásek mezi prsty je potřeba si zvyknout
  • podrážka je tuhá a výrazně snižuje cit pro došlap

Prvních několik hodin bylo velmi krušných, chodidlo jako takové sice snášelo zátěž bez větších potíží, ale pásek mezi prsty citelně dřel a jeho uchycení do podrážky velmi nepříjemně dráždilo příčnou klenbu. Rozhodl jsem se ale nic nevzdávat a eclipsům dát ještě druhou šanci.

A dobře jsem udělal, protože už od druhého dne si pásek sedl, příčná klenba si začala zvykat a situace se stále zlepšovala. Třetí den už jsem Vivobarefoot Eclipse nosil celý den naprosto bez problémů a bylo jasné, že sandály se v létě mohou těšit na intenzivní vytížení.

Pozitivní vlastnosti

Největší výhody této barefootové boty jsou její vzdušnost, nízká hmotnost a konstrukce, která na jednu stranu ochrání chodidlo před ostrými kameny a dalšími nerovnostmi, ale na stranu druhou umožní přirozenou práci všech svalů a vazů, které se na chůzi i běhu podílejí.

Gumová podrážka je ze svrchní strany opatřena protiskluzovou vrstvou, takže chodidlo v botě perfektně drží za sucha i za mokra a podobně jsou na tom i pásky, které jsou z měkkého a elastického materiálů. S výjimkou krátké části mezi prsty ani nebudete vědět, že vám chodidla něco obepíná.

Jemný hexagonový vzorek poskytuje dostatečnou přilnavost na tvrdém povrchu, na který jsou Vivobarefoot Eclipse určeny, ale bez většího zaváhání zvládá i lehčí terén v podobě zpevněných lesních a polních cest. Této části bot by šla vytknout jedině obtížnější údržba, mezi šestiúhelníky totiž rád ulpívá prach a nečistoty, které se velmi špatně dostávají ven.

Tuhá gumová podrážka

Vrátit se musím ještě k samotné gumové vrstvě, která je i přes šířku pouhých pět milimetrů až překvapivě tuhá. Boty jako takové jsou sice velmi flexibilní, ale kompaktní gumová plocha vás chtě nechtě výrazně odstíní od povrchu a s chůzí naboso se tak pohyb v eclipsech naprosto nedá srovnávat. Cit pro terén tak hodnotím srovnatelně jako v jiných výrazně tlustších botách (ať už jsou to minimalistické Skora Fit, nebo dokonce o poznání tlumenější Brooks Pure Grit), které jsou však vyrobeny z měkčích materiálů.

Tento fakt nejvíce vynikne při běhu, měl jsem pocit, že chodidlo pouze plácá o podložku a není schopné se přizpůsobit a dopadat tak měkce, jak by tomu bylo při běhu naboso nebo v měkčích botách. Díky tomu můžu všemi deseti Eclipse doporučit pro chůzi a běžné letní použití, kdy po překonání prvotních rozpaků takřka nemají chybu, ale při běhu to přece jen nebude to pravé.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK VYROBITELNOSTI VSTŘIKOVACÍCH FOREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 62 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz