Ona

TEST: Pohodlné a lehké jako pírko. To jsou nové závodky Salming Race 6 | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Pohodlné a lehké jako pírko. To jsou nové závodky Salming Race 6

  • 0
Pohodlí v kombinaci s extrémně nízkou hmotností zní jako nereálná kombinace. Jenže nejnovější generace závodek od Salmingu dokazují, že je to možné.

Závodní model Race představoval můj úplně první kontakt se švédskou značkou Salming. To se ovšem psal rok 2013 a řeč byla o první generaci s označením R21. Tehdy to byla extrémně lehká a zároveň tvrdá bota, která vyžadovala precizní techniku a ideálně hladký povrch. Od té doby se ale mnohé změnilo a aktuální o pět generací novější Race 6 je závodkou, která je mnohem univerzálnější a snese srovnání s těmi nejlepšími ve své třídě.

Salming Race 6

Při pohledu na technickou specifikaci by se přitom mohlo zdát, že se za oněch pět let nic zásadního nezměnilo. Hmotnost je stále extrémně nízká (175 gramů ve velikosti UK 8) a drop zůstává na pěti milimetrech. K nepoznání se však změnily použité materiály v oblasti tlumení i svršku.

Salming Race 6

Závodní silniční bota

hmotnost: 175 g (UK 8)

drop: 5 mm

cena: 3 499 korun

klady:

  • extrémně nízká hmotnost
  • až překvapivě pohodlné tlumení i svršek
  • svršek poskytuje dostatek prostoru i běžcům s vysokým nártem a širokým tvarem chodidla

zápory:

  • nízká životnost související s nízkou hmotností boty
  • použitý široký svršek nemusí vyhovovat běžcům s úzkým a dlouhým tvarem chodidla

Zatímco první generace Race byla jednou z nejtvrdších bot, jakou jsem kdy měl na noze, nová šestá generace je na tom v tomto směru o poznání lépe. Stále je to ostrá závodní bota s velmi nízkým profilem, ale na 17 milimetrů tlumení v patě je měkkost šestek až překvapivě vysoká.

Nečekejte žádnou rozměklou bačkoru, která by vás při odrazu okrádala o cennou energii. To by při necelých dvou centimetrech EVA pěny pod patou ani nebylo možné. Místo toho je tlumení u Race 6 ideálně vyvážené tak, aby si bota zachovávala potřebnou dynamiku a rychlost při přechodu do odrazu, ale zároveň nebyla nepříjemně tvrdá při běhu na dlažbě nebo v pozdních fázích delších silničních závodů.

Na jak dlouhé závody?

Bez potíží si tak v Race 6 dokážu představit půlmaraton, běžci s hmotností do 70 kilogramů a dobrou technikou se nemusí bát ani maratonu. U těžších závodníků a patařů bych jako ideální viděl využití na pětkách a desítkách s občasným půlmaratonským zpestřením.

S hmotností uživatele úzce souvisí i životnost boty. Vzhledem k charakteru a váhové kategorii této boty se nedají čekat žádné zázraky. Několik stovek kilometrů by s vámi Race 6 měly odběhat bez potíží, ale rozhodně bych tento model nedoporučoval na každodenní trénink. Je to optimální druhá bota do botníku určená výhradně na rychlostní trénink nebo silniční závody.

Prostorný a pohodlný svršek

Další zásadní změnu představuje svršek. Je z velmi podobného materiálu, který můžeme nalézt u oblíbených Speed 6. Chybí jen celoreflexní potisk, který je nahrazen alespoň výraznou reflexní barvou.

Kromě křiklavého designu je ale nutné zmínit i funkční vlastnosti, které zajišťují až překvapivé pohodlí. Nízká hmotnost a vysoká prodyšnost jsou u závodních modelů bezpodmínečně nutnými parametry. Překvapí však nečekaný komfort zajištěný lehkým polstrováním kolem paty, pružností použité tkaniny a v neposlední řadě kompletně bezešvou konstrukcí. Už při nazouvání působí Race 6 velmi hladkým a měkkým dojmem a ten se neztratí ani při běhu v rychlém tempu.

Tvar svršku je poměrně široký, což představuje výrazný kontrast k většině úzkých závodních modelů a vítanou změnu pro všechny běžce s vyšším nártem nebo širší přední částí chodidla.

Tato výhoda je ale zároveň zásadní nevýhodou, pokud vlastníte úzkou nohu s nízkým nártem. V takovém případě totiž budete v botě plavat a obzvlášť v zatáčkách nebo v tempu hluboko pod čtyři minuty na kilometr nebude na měkký a volnější svršek spolehnutí.

Spolehlivá podrážka

Podešev je poměrně klasická bez žádných experimentů. Odlehčená guma, která kryje zadní i přední část boty, ale svůj účel splní bez jakýchkoliv problémů. Na Race 6 je tak spolehnutí za sucha i mokra na všech tvrdých površích. Životnost je poměrně solidní a podešev by rozhodně neměla být první částí, na které se projeví opotřebení.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Salming Race 6 jednou z nejlehčích závodek na trhu, která zároveň poskytuje až nečekaný komfort při kratších i středně dlouhých závodech. Těšit se můžete na příjemně měkkou, zároveň však dynamickou a rychlou botu s nižším dropem, ve které bude radost držet rychlé tempo. Svršek je velmi prostorný, Race 6 tak osloví především běžce s širším tvarem chodidla, kteří mohou mít s většinou typicky úzkých závodek problémy.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.