Doporučené místo pro umístění snímače je na předloktí.

Doporučené místo pro umístění snímače je na předloktí. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

TEST: Neškrťe se hrudním pásem. Vyzkoušejte měření tepu z předloktí

  • 15
Zařízení, která dokáží měřit srdeční tep pomocí optických senzorů, přibývá. Scosche Rhythm+ nabízí kromě pohodlného nošení a skvělé přesnosti, také možnost pracovat jak přes ANT+, tak Bluetooth. Jeho cena přitom odpovídá ceně značkových hrudních pásů.

Scosche Rhythm+ je další ze zástupců přístrojů, které jsou alternativou k tradičním hrudním pásům a nabízejí pohodlnější způsob, jak údaje o tepu zprostředkovat do vašich sporttesterů nebo mobilních telefonů. Nějaké zařízení pro zpracování těchto dat (hodinky, mobilní telefon) je potřeba, neboť stejně jako hrudní pás ani Rhythm+ sám o sobě nemá žádnou paměť a hodnotu tepu nedokáže ani zobrazit. Díky podpoře ANT+ a Bluetooth Smart si ale bude rozumět s opravdu velkou škálou mobilů (telefony s Androidem 4.3 a novější, iPhone 4S a novější, ale i telefony Nokia Lumia s Windows Phone 8.1) a sporttesterů.

Na rozdíl od Mio Alpha, které jsme testovali dříve, Scosche není přímo určeno na zápěstí, ale jedná se spíše o jakýsi ruční pás. Doporučené místo pro snímání tepu je na předloktí a k jeho upevnění je v balení připravena dvojice různě dlouhých pružných pásků na suchý zip. 

Po krátkém experimentování ale musím říct, že snímání tepu funguje docela dobře i na zápěstí, nad loktem nebo třeba i na čele. S doporučeným umístěním na předloktí jsem neměl žádný problém, při běhu jsem o něm vůbec nevěděl a měření tepu bylo bez jakýchkoliv výpadků. Snad jen při oblékání těsnějších termo triček s dlouhým rukávem mi chvíli zabralo pásek správně usadit, aby se během oblékání na ruce neuvolnil.

Scosche Rhythm+

Rozhraní: Bluetooth 4 LE (smart), ANT+ 
Výdrž: 7 - 8 hodin
Stupeň krytí: IP67
Podporované aplikace: Runtastic, Endomondo, Strava, Runkeeper, adidas Micoach a mnoho dalších (PDF)
Cena: 1 890 Kč

Klady:

  • pohodlné nošení
  • přesnost
  • Bluetooth i ANT+

Zápory:

  • Složitější oblékání dlouhách rukávů

Na spodní straně přístroje se nacházejí hned tři diody. Dvě zelené a jedna žlutá, která je efektivnější při prosvětlování tmavší pokožky. Tyto diody prosvítí kůži tak, že snímač může sledovat intenzitu odraženého světla, která se mění v závislosti na proudění krve v žilách. 

Snímač použitý ve Scosche Rhythm+ se jmenuje Performtek a je od společnosti Valencell, která ho má patentovaný (a jedná se tedy o jiný snímač než u dříve testovaného Mio Alpha). Se senzorem Performtek jsme se setkali již dříve u sluchátek iRiver On. A stejně jako u těchto sluchátek i zde bylo měření precizní, srovnatelné s hrudním pásem nebo s již dříve zmiňovaným náramkem Mio. Vzájemné odchylky byly opravdu minimální.

Skvělou vlastností Rhythm+ je, že dokáže komunikovat s různými přístroji přes ANT+ a Bluetooth Smart současně. Mohl jsem tedy vyběhnout se zapnutou mobilní aplikací, která zaznamenávala mou trasu a srdeční tep četla přes Bluetooth, a zároveň sledovat aktuální tepovou frekvenci na náramku Garmin Vívofit, který komunikoval přes ANT+. Fungovalo to bezvadně.

Další testy snímačů tepu

Snímání tepu ze zápěstí pomocí Mio Link a Mio Alpha

Test levných Bluetooth hrudních pásů z číny

Výdrž výrobce udává v rozmezí 7 až 8 hodin, v mém případě to bylo na jedno nabití dokonce necelých 9 hodin při komunikaci přes ANT+, z toho zhruba dvě a půl hodiny byl připojený současně i mobilní telefon přes Bluetooth. Přes které rozhraní Rhythm+ zrovna komunikuje, poznáte podle barevné diody, která mimo jiné zobrazuje také stav v případě nabíjení.

Cena Scosche Rhythm+ se pohybuje kolem 1 890 korun včetně DPH, což je cena odpovídající dražším značkovým hrudním pásům. Na druhou stranu je to cena o necelou tisícovku nižší, než dříve testovaný Mio Link, který by se stejným principem měření mohl být hlavním konkurentem. Pokud vás tedy při běhání hrudní pás obtěžuje a chcete konečně volně dýchat, Rhythm+ je určitě zajímavou alternativou.

E-shop Rungo.cz

Rungo eshop nabízí...