TEST: Nový batoh od Salomonu je perfektní společník nejen do hor

aktualizováno 
Svět běžeckých batohů začíná být stejně rozmanitý jako svět běžeckých bot. Na výběr máme z nejrůznějších tvarů, objemů a typů konstrukcí, ale sledujeme i vývoj k jednoduchosti a co nejnižší hmotnosti. Dokonalosti v tomto ohledu dosáhl francouzský Salomon. Jedním z nejlehčích a nejjednodušších batohů na trhu je model S-lab Sense Ultra Set.

TEST: Nový batoh Sense Ultra Set od Salomonu je perfektní společník nejen do hor | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Běžecké batohy můžeme rozdělit do několika základních kategorií. Jako první rozhoduje konstrukce, v současné době výrazně převažují batohy tvarované jako vesty. Stále můžeme čas od času narazit i na tradiční provedení, které má však smysl pouze u velmi objemných batohů nebo produktů s multisportovním využitím. Hledáte-li batoh pouze na běh a zároveň nepotřebujete více než asi 15 litrů objemu, rozhodně volte vždy konstrukci podobnou vestě.

Fotogalerie

Dále můžeme jednotlivé kousky rozdělit podle velikosti od těch nejobjemnějších (objem přes 10 litrů) vhodných na každodenní běh do práce s množstvím potřebných věcí nebo na celo/vícedenní akce, přes batohy středně velké (5 - 10 litrů) s víceméně univerzálním využitím, až po ty nejlehčí a nejmenší vesty určené výhradně na závody a běhy, při kterých s sebou kromě tekutin potřebujete pouze naprosté minimum věcí. A právě do této poslední kategorie se řadí i vesta Salomon Sense Ultra Set.

Pojem vesta je u tohoto batohu opravdu na místě, protože už na první pohled připomíná Sense Ultra spíše kus oblečení než zavazadlo. Váha činí neskutečných 110 gramů (velikost M/L) a v celé konstrukci nenaleznete žádný pevný prvek. Použité jsou výhradně velmi lehké, strečové a maximálně prodyšné materiály, díky kterým prakticky nebudete o batohu na zádech vůbec vědět.

Sense Ultra Set potvrzuje postupující převahu lahví nad hydrovaky, na rozdíl od svých předchůdců je kompatibilní pouze s půllitrovými soft flasky a vak na zádech se použít nedá. Soft flasky jsou však natolik povedený vynález, že vás to nemusí příliš mrzet.

Největší výhodu těchto měkkých lahví vytvořených ze stejného materiálu jako vaky na vodu vidím v jejich minimální váze a především velmi pohodlné manipulaci. Při pití totiž nemusíte s lahví v přední kapsičce nijak manipulovat, stačí sklonit hlavu, zmáčknout lahev a skousnout náustek a do úst se vám velmi rychle a bez námahy dostane požadované množství tekutin.

U vaků byl ve srovnání s flasky problém zejména s nasátím tekutin v momentě, kdy už jí nezbývalo příliš mnoho. Taková zdánlivě banální záležitost se ale v tuto chvíli stávala velmi nepříjemnou a dokázala rozhodit dech a vyhodit z rytmu. Zmínit však musíme i největší nevýhodu flasků, které v zimních měsících prakticky nemáte šanci zaizolovat, a v mrazu se proto používat nedají.

Sense Ultra Set tedy pokračuje v nastaveném trendu a nepotřebujete-li batoh pro běhání v mrazech, nemusíte se přítomnosti lahví a absence vaku v žádném případě obávat.

Salomon S-lab Sense Ultra Set

Ultralehký běžecký batoh

Hmotnost: 110 gramů

Objem: 3 litry

Hydratační systém:

lahve (soft flask)

Cena: 3290,-

Klady:

  • Extrémně lehký a skladný.
  • Vysoká prodyšnost materiálu.
  • Množství kapes.
  • Perfektní střih, díky kterému batoh na těle sedí jako další kus oblečení.

Zápory:

  • kompatibilita pouze se soft flasky.
  • velmi jemná a lehká konstrukce vylučuje přenášení těžkých nebo ostrých předmětů.

Úložný prostor má celkový objem tři litry a to předurčuje tento batoh výhradně k použití při bězích, při kterých s sebou kromě vody ponesete maximálně jeden až dva kusy oblečení a něco málo výživy. To se obvykle týká dlouhých závodů s velkými rozestupy mezi občerstvovačkami nebo dlouhých objemových tréninků na silnici i v přírodě.

Očekáváte-li však jednu velkou třílitrovou kapsu, musím vás zklamat. Celý prostor je velmi efektivně a logicky rozčleněn do celkem 10 kapes, z nichž tři jsou zabezpečeny zipem (a hodí se pro úschovu mobilního telefonu a dalších cenností) a zbylých 7 pouze elastickým okrajem. Hlavní část objemu si pro sebe ale zabírají pouze dvě z nich v oblasti zad - největší kapsa hlavní a spodní kapsa doplňková.

Hlavní kapsa tradičně zabírá většinu prostoru na zádech a svým objemem bohatě stačí k pojmutí i rozměrnějšího kusu oblečení (na těžké a tvrdé předměty můžete vzhledem k povaze materiálu zapomenout) a jejím jediným nedostatkem je absence zapínání nebo suchého zipu na horním okraji, který by zabezpečil náklad proti vypadnutí.

Oproti předchozím modelům dostal změn i způsob uchycení batohu na těle. Místo obvyklých trojúhelníkových plochých gumiček už nalezneme pouze jednodušší varianty vodorovné a kromě těchto dvou lanek zmizely všechny ostatní stahovátka a popruhy, které při běhu povlávaly kolem a běžce jen rušily. Změny se dočkala i uchycovací lišta, která už není plastová, ale sestává z textilních oček, do kterých se nově stahovací gumičky zacvakávají.

Tento krok je poněkud diskutabilní, původní varianta zpevňovala tvar batohu na hrudníku a v podstatě ničemu nevadila, ale po několika měsících používání musím dát návrhářům ze Salomonu za pravdu: s novým systémem nejsou žádné problémy, batoh i tak na těle sedí jako druhá kůže a minimálně u ženské části uživatelů tato změna jistě sklidí velký úspěch, protože vesta bude mnohem lépe sedět přes prsa.

Celkově je vesta Salomon S-lab Sense Ultra Set spíše kusem oblečení s integrovaným úložným prostorem než klasickým batohem. Díky tomu člověk prakticky netuší, že by měl něco na zádech a celková prodyšnost je naprosto perfektní, batoh dýchá srovnatelně s vrstvou, kterou budete mít pod ním.

V žádném případě se nejedná o batoh, který by byl určený každému bez výjimky. Sense Ultra Set naopak využije poměrně malé procento běžců především při závodech v horách, které však za lehce vyšší cenu (ovšem srovnatelnou, ne-li nižší v porovnání s obdobnými produkty jiných značek) naprosto nadchne. Po možnosti vyzkoušet velké množství batohů od Camelbaku, Inov-8, Montane, Ultra Spire a Ultimate Direction a plánovaného překvapení na příští rok od Compressportu je potřeba objektivně uznat, že i když se konkurence velmi přibližuje, zůstává Salomon stále v popředí vývoje a svůj status špičkového výrobce hydratačních doplňků si po uvedení této letošní novinky rozhodně nenechá jen tak vzít.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz