TEST: Nová generace New Balance Zante vylepšuje nevylepšitelné

aktualizováno 
Silnička Zante od americké značky New Balance se v loňském roce řadila mezi ty vůbec nejoblíbenější běžecké boty na trhu. Letos jsme se dočkali nové generace, které se nečekaně povedlo tuto vydařenou botu posunout ještě o úroveň výš.

TEST: Nová generace New balance Zante vylepšuje nevylepšitelné | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Jak vylepšit nevylepšitelné

Neexistuje nic horšího, co by se výrobci běžeckého vybavení mohlo přihodit, než že do světa vypustí perfektní botu bez jakýchkoliv významných nedostatků. Zákazníci si totiž každý rok žádají nové a lepší věci, a tak je potřeba původní model vzít a vylepšit, což ovšem často přináší rozporuplné výsledky.

Do podobné situace se v loňském roce dostala i značka New Balance, když na jaře představila lehkou tréninkovou silniční botu FreshFoam Zante, která se stala naprostým hitem a kromě velkého množství pozitivních recenzí dosáhla i na první příčku v prodejích na amerických e-shopech.

Zante verze 1

Fotogalerie

Zante první generace byla opravdu velmi povedená bota (přečtěte si naši podrobnou recenzi), která poskytovala vyvážený poměr mezi komfortem a dynamikou. Připočteme-li k tomu příjemný bezešvý svršek, nízkou hmotnost a drop pouhých šest milimetrů, dostaneme model, který nadchnul jak rekreační běžce preferující pohodlí, tak výkonnostně orientované chrty, pro které je prioritou pro změnu nízká hmotnost a dobré chování ve vyšších rychlostech.

Jedinou drobnou vadou na kráse tak zůstala nižší stabilita způsobená použitím strečového svršku, který sice obepínal chodidlo jako druhá kůže, ale na nerovnostech a v zatáčkách vždy neposkytoval dostatečnou oporu. Právě svršek tak představoval prakticky jedinou příležitost k razantnějším změnám a nutno podotknout, že vývojáři v New Balance zvládli výzvu se ctí, ale nepředbíhejme.

Pohodlné tlumení

New Balance zante v2

Lehká tréninková bota na tvrdé povrchy

hmotnost: 245 gramů

drop: 6 milimetrů

cena: 2 999 korun

Klady:

  • vyvážené tlumicí vlastnosti
  • všestranná bota použitelná pro závody i trénink
  • nízký drop a vysoká flexibilita pomáhá při práci s běžeckou technikou

Zápory:

  • oproti první generaci je bota o 15 gramů těžší

Jak už bylo řečeno, Zante ve verzi jedna byla velmi dobrá bota, takže všechny její příznivce jistě potěší, že co se tlumicí vrstvy týče, zůstalo u druhé generace prakticky vše při starém. Základ tvoří lehká a příjemně měkká pěna FreshFoam, která kromě povedených tlumicích vlastností přináší i mnohem lepší životnost než například superlehký RevLite, který New Balance používá u jiných modelových řad.

Nic se nezměnilo ani na geometrii tlumení, kde hraje hlavní roli šestimilimetrový drop. Díky této poměrně nízké hodnotě Zante míří zejména na zkušenější běžce hledající botu umožňující pohodlný běh přes střed chodidla. Bát se ale nemusí ani pataři, 23 milimetrů vysoká tlumicí vrstva zvládne absorbovat i náraz vzniklý dopadem přes patu.

Svým charakterem se Zante řadí mezi boty tempové a svůj potenciál nejvíce odhalí při svižnějším běhu na distancích do dvaceti kilometrů. Zároveň se Zante dá využít jako bota na jakýkoliv závod mezi půlmaratonem a plnou maratonskou tratí. Obzvláště u těžších běžců bych rozhodně nedoporučoval Zante využívat jako objemovou botu na nabíhání velkého množství kilometrů, ale pokud vážíte 70 kilogramů a disponujete dobrou běžeckou technikou, zvládne Zante i takovéto vytížení.

Jen v rychlosti se dotkneme i gumové podešve. Ta je opět totožná s podrážkou použitou u první generace, kryje souvisle celou plochu tlumení a za cenu lehce vyšší hmotnosti poskytuje slušnou přilnavost na většině typů povrchů a zároveň alespoň základní ochranu chodidla proti proražení ostrými kameny nebo klacky.

Vylepšený svršek

Po podrážce a tlumicí vrstvě konečně přichází na řadu svršek, který se naopak ve srovnání s první verzí dočkal výrazných změn. Důraz byl kladen především na posílení opory a stability, měkká a strečová síťovina zůstala pouze v oblasti nad prsty, zatímco na stranách se nově objevila bezešvá strukturovaná síťovina, která při zachování vysokého komfortu poskytuje výrazně vyšší oporu v kritických chvílích.

Díky této změně nebyl nijak zásadně ovlivněn celkový komfort a bota na noze mnohem lépe drží při vyšších rychlostech, v zatáčkách a na nerovnostech. Celkově je tvar svršku spíše užší, ale obzvlášť pro výkonnostní použití by neměli mít problém ani běžci s širším tvarem chodidla.

Tak úplně bez negativních dopadů se však tato změna neobešla, nová generace je o patnáct gramů těžší než původní Zante z loňského roku.

Lehká a rychlá bota

Ve výsledku jsou nové Zante poměrně vzácným příkladem toho, jak opatrně a především úspěšně vylepšit už tak povedenou botu. Zachovány totiž zůstaly všechny klíčové vlastnosti, pro které si bota Zante získala velké množství příznivců. Nenásilným způsobem se povedlo zapracovat na těch několika málo nedostatcích, kterými trpěla první generace.

Nejvhodnější bude Zante pro běžce hledající příjemně lehkou a svižnou tréninkovou botu, která na jednu stranu poskytuje dostatečný komfort pro běh (přes patu i střed chodidla) na delší vzdálenosti a zároveň je dostatečně citlivá a flexibilní, aby zpříjemnila práci s běžeckou technikou.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz