Stojím uprostřed lesa obklopen tak hlubokou tmou, že téměř nepoznám, kdy mám zavřené a kdy otevřené oči. Soustředím se na zvuky kolem sebe, na padající kapky, sílící vítr. Byl to zvuk praskající větve, který se ozval za mnou?
Noční lesy v Brdech jsou téměř magické a já mám chuť se rozběhnout do neznámého okolí a překonat tak jemné mrazení, které se mi ze všech těch zvuků kolem rozlézá po zádech. Zapínám čelovku, kolem mě se objevila široká oblast světla, která rozehnala všechny místní duchy, a já vyrážím na cestu.
Na hlavě mám čelovku Fenix HP12, která díky nejvýkonnější jednočipové LED na trhu zřetelně osvětluje místa i 60 metrů přede mnou. Vidím, co je kolem mě, a fantazie, která dosud nahrazovala mé oči, ustupuje do pozadí. Vybíhám napříč lesem, přímo tam, odkud jsem slyšel tajuplné zvuky. Hlavou se mi honí obavy, abych nenarazil na nějakou zapomenutou nevybuchlou munici z vojenského cvičení, přece jen se nacházím na území stále ještě vojenského újezdu. Se sledováním terénu však nemám žádné problémy a kolem sebe nevidím o moc hůř než za dne.
Fenix HP12
klady:
zápory:
|
Na rozdíl od předchozích čelovek Fenix nemá tato letošní novinka teplý odstín světla. Na druhou stranu není ani úplně studený jako u jiných dříve testovaných čelovek, což je docela příjemné (osvětlená místa vypadají v teplejším podání přirozeněji). Proto si troufám i do obtížněji přístupných míst, přes popadané stromy, do houští a mezi klacky. I když kvůli terénu neběžím zrovna rychle, během prodírání se lesním porostem oceňuji především úžasné pohodlí. Díky tomu, že čelovka má jednu li-ion baterii typu 18650 na temeni hlavy (kterou je možno nahradit dvěma bateriemi typu CR123A), je její už tak poměrně nízká hmotnost skvěle rozložena a já vlastně vůbec necítím, že ji mám na hlavě. Myslím, že se jedná o úplně nejpohodlnější čelovku s podobným výkonem, kterou jsem kdy na hlavě měl.
Přede mnou se cosi pohnulo a já zůstávám stát. Zapínám speciální BURST režim, který po dobu maximálně 30 vteřin dokáže vyprodukovat světelný tok 900 lumenů, a sleduji mizející divoké prase. Neměl bych to být spíše já, kdo by měl zmizet? Intenzita světla na mé hlavě se podobá reflektorům automobilu a já vidím i více než 100 metrů daleko. Po 30 vteřinách se ale (pravděpodobně jako ochrana proti přehřívání) přepíná zpět na nejvyšší ze tří stálých režimů.
Jelikož jsem čelovku nějakou dobu používal bez dobíjení, po půl hodině mého běhání jí začala docházet energie a elektronika v čelovce automaticky přepnula regulovaný světelný tok na nižší režim. Čistého času dokázala svítit do této doby necelé čtyři hodiny.
Nechci riskovat další postupný pokles světla, a tak vytahuji záložní čelovku Fenix HL23. Rychle do ní vkládám jednu AA baterii a oceňuji, že stejně jako u HP12 se díky ochranné elektronice nemusím bát, že bych čelovku poškodil, pokud bych náhodou vložil baterii opačně. Za pár vteřin už pomocí této miniaturní a lehké čelovky osvětluji okolí poměrně slušným světelným tokem 150 lumenů.
Fenix HL23
klady:
zápory:
|
I když tato čelovka produkuje méně silné světlo než HP12, když si najdu vyšlapanou pěšinu a později zpevněnou cestu, nemám s během žádný problém. Je skvělé, kolik světla jde vytvořit s něčím tak malým a lehkým, s pouhou jednou AA baterií. Opět oceňuji široký a plynulý kužel světla bez rušivých artefaktů, které bývají často vidět u nejlevnějších čelovek s nekvalitní optikou.
Spustil se pořádný liják, a tak je na čase se vrátit. Obě čelovky jsou, jak je u Fenixu zvykem, vodotěsné, takže nemám nejmenší obavy, že by se jim pod vydatnými kapkami deště cokoliv stalo. Pohodlný pásek drží čelovku na hlavě tak, že se ani nehne, a cesta mi příjemně ubíhá. Na jednu AA baterii tato čelovka vydrží svítit v maximálním režimu zhruba hodinu, v případě nabíjecích akumulátorů s velkou kapacitou i více. Jak je u Fenixu obvyklé, všechny režimy jsou regulované pomocí elektroniky a intenzita světla je tedy konstantní bez ohledu na míru vybití akumulátoru.
Konečně dobíhám k autu a tím končí můj noční deštivý výběh. I když jsem běžel náročným terénem v úplně neznámé krajině, obě čelovky mi poskytly dostatečnou podporu. Čelovka Fenix HP12 nabízí skvělý výkon a úžasné pohodlí díky optimálnímu rozložení hmotnosti na hlavě a může tak být dobrou volbou pro všechny náročnější běžce, kteří se nemusejí bát vydat i do divoké přírody. Pouze je třeba počítat s dodatečnými náklady na méně standardní 18650 akumulátory a jejich nabíječku. Ve stále ještě skvělém středním režimu však dokáže svítit světelným tokem 150 lumenů i 10 hodin a díky tomu se s ní můžete vydat i na opravdu dlouhé výběhy.
Oproti tomu malou čelovku Fenix HL23 zvládnete napájet úplně obyčejnými AA akumulátory, které koupíte prakticky všude. Díky tomu vám poslouží i na cestách, pokud si třeba zapomenete náhradní akumulátory či nabíječku. Poskytuje dostatek světla pro běh po zpevněných cestách, ale i vyšlapaných pěšinách. Díky příznivé ceně je vhodnou volbou pro ty, kteří hledají univerzální lehkou čelovku, kterou lze využít na kratší výběhy po městě nebo jako záložní čelovku do povinné výbavy na závody.