TEST: Noční běh s čelovkami Fenix napříč vojenským újezdem

aktualizováno 
Rozhodli jsme se, že letošní novinky na poli čelovek od firmy Fenix podrobíme pořádnému testu přímo v terénu. S čelovkami Fenix HP12 a HL23 jsme vyrazili na souboj s tmou a náročným terénem do Vojenského újezdu Brdy, kde nám předvedly kvalitní světlo a dokonalé pohodlí.

HL23 je opravdu malá a lehounká, na hlavě se při běhu ani nehne. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Stojím uprostřed lesa obklopen tak hlubokou tmou, že téměř nepoznám, kdy mám zavřené a kdy otevřené oči. Soustředím se na zvuky kolem sebe, na padající kapky, sílící vítr. Byl to zvuk praskající větve, který se ozval za mnou?

Fotogalerie

Noční lesy v Brdech jsou téměř magické a já mám chuť se rozběhnout do neznámého okolí a překonat tak jemné mrazení, které se mi ze všech těch zvuků kolem rozlézá po zádech. Zapínám čelovku, kolem mě se objevila široká oblast světla, která rozehnala všechny místní duchy, a já vyrážím na cestu.

Na hlavě mám čelovku Fenix HP12, která díky nejvýkonnější jednočipové LED na trhu zřetelně osvětluje místa i 60 metrů přede mnou. Vidím, co je kolem mě, a fantazie, která dosud nahrazovala mé oči, ustupuje do pozadí. Vybíhám napříč lesem, přímo tam, odkud jsem slyšel tajuplné zvuky. Hlavou se mi honí obavy, abych nenarazil na nějakou zapomenutou nevybuchlou munici z vojenského cvičení, přece jen se nacházím na území stále ještě vojenského újezdu. Se sledováním terénu však nemám žádné problémy a kolem sebe nevidím o moc hůř než za dne.

Fenix HP12

 • maximální výkon: 900 lumenů (max 30 sekund)
 • režimy: 400 / 150 / 50 / 10 lumenů
 • výdrž: 3,7 / 10,1 / 36 / 145 hodin
 • LED: Cree XM-L2
 • napájení: 1x 18650 / 2x CR123A
 • odolnost: IP68
 • dosvit: 123 metrů
 • hmotnost: 145 gramů (bez baterie)
 • cena: 1 899 Kč

klady:

 • vysoký výkon
 • pohodlí
 • odolnost

zápory:

 • vyšší cena
 • méně standardní napájení

Na rozdíl od předchozích čelovek Fenix nemá tato letošní novinka teplý odstín světla. Na druhou stranu není ani úplně studený jako u jiných dříve testovaných čelovek, což je docela příjemné (osvětlená místa vypadají v teplejším podání přirozeněji). Proto si troufám i do obtížněji přístupných míst, přes popadané stromy, do houští a mezi klacky. I když kvůli terénu neběžím zrovna rychle, během prodírání se lesním porostem oceňuji především úžasné pohodlí. Díky tomu, že čelovka má jednu li-ion baterii typu 18650 na temeni hlavy (kterou je možno nahradit dvěma bateriemi typu CR123A), je její už tak poměrně nízká hmotnost skvěle rozložena a já vlastně vůbec necítím, že ji mám na hlavě. Myslím, že se jedná o úplně nejpohodlnější čelovku s podobným výkonem, kterou jsem kdy na hlavě měl.

Přede mnou se cosi pohnulo a já zůstávám stát. Zapínám speciální BURST režim, který po dobu maximálně 30 vteřin dokáže vyprodukovat světelný tok 900 lumenů, a sleduji mizející divoké prase. Neměl bych to být spíše já, kdo by měl zmizet? Intenzita světla na mé hlavě se podobá reflektorům automobilu a já vidím i více než 100 metrů daleko. Po 30 vteřinách se ale (pravděpodobně jako ochrana proti přehřívání) přepíná zpět na nejvyšší ze tří stálých režimů.

Jelikož jsem čelovku nějakou dobu používal bez dobíjení, po půl hodině mého běhání jí začala docházet energie a elektronika v čelovce automaticky přepnula regulovaný světelný tok na nižší režim. Čistého času dokázala svítit do této doby necelé čtyři hodiny.

Nechci riskovat další postupný pokles světla, a tak vytahuji záložní čelovku Fenix HL23. Rychle do ní vkládám jednu AA baterii a oceňuji, že stejně jako u HP12 se díky ochranné elektronice nemusím bát, že bych čelovku poškodil, pokud bych náhodou vložil baterii opačně. Za pár vteřin už pomocí této miniaturní a lehké čelovky osvětluji okolí poměrně slušným světelným tokem 150 lumenů.

Fenix HL23

 • maximální výkon: 150 lumenů
 • režimy: 150 / 50 / 3 lumeny
 • výdrž: 1,3 / 5,75 / 100 hodin
 • LED: Cree XP-G2
 • napájení: 1x AA
 • odolnost: IP68
 • dosvit: 55 metrů
 • hmotnost: 70 gramů (bez baterie)
 • cena: 999 Kč

klady:

 • nízká hmotnost
 • odolnost
 • cena

zápory:

 • kratší výdrž

I když tato čelovka produkuje méně silné světlo než HP12, když si najdu vyšlapanou pěšinu a později zpevněnou cestu, nemám s během žádný problém. Je skvělé, kolik světla jde vytvořit s něčím tak malým a lehkým, s pouhou jednou AA baterií. Opět oceňuji široký a plynulý kužel světla bez rušivých artefaktů, které bývají často vidět u nejlevnějších čelovek s nekvalitní optikou.

Spustil se pořádný liják, a tak je na čase se vrátit. Obě čelovky jsou, jak je u Fenixu zvykem, vodotěsné, takže nemám nejmenší obavy, že by se jim pod vydatnými kapkami deště cokoliv stalo. Pohodlný pásek drží čelovku na hlavě tak, že se ani nehne, a cesta mi příjemně ubíhá. Na jednu AA baterii tato čelovka vydrží svítit v maximálním režimu zhruba hodinu, v případě nabíjecích akumulátorů s velkou kapacitou i více. Jak je u Fenixu obvyklé, všechny režimy jsou regulované pomocí elektroniky a intenzita světla je tedy konstantní bez ohledu na míru vybití akumulátoru.

Konečně dobíhám k autu a tím končí můj noční deštivý výběh. I když jsem běžel náročným terénem v úplně neznámé krajině, obě čelovky mi poskytly dostatečnou podporu. Čelovka Fenix HP12 nabízí skvělý výkon a úžasné pohodlí díky optimálnímu rozložení hmotnosti na hlavě a může tak být dobrou volbou pro všechny náročnější běžce, kteří se nemusejí bát vydat i do divoké přírody. Pouze je třeba počítat s dodatečnými náklady na méně standardní 18650 akumulátory a jejich nabíječku. Ve stále ještě skvělém středním režimu však dokáže svítit světelným tokem 150 lumenů i 10 hodin a díky tomu se s ní můžete vydat i na opravdu dlouhé výběhy.

Oproti tomu malou čelovku Fenix HL23 zvládnete napájet úplně obyčejnými AA akumulátory, které koupíte prakticky všude. Díky tomu vám poslouží i na cestách, pokud si třeba zapomenete náhradní akumulátory či nabíječku. Poskytuje dostatek světla pro běh po zpevněných cestách, ale i vyšlapaných pěšinách. Díky příznivé ceně je vhodnou volbou pro ty, kteří hledají univerzální lehkou čelovku, kterou lze využít na kratší výběhy po městě nebo jako záložní čelovku do povinné výbavy na závody.

Autor:
Témata: Újezd, Brdy, RunTech, Test, LED

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz