TEST: New Balance 1980 Zante je lehký sporťák pro zkušenější běžce

aktualizováno 
Běžecké boty se neustále vyvíjejí, materiály jsou lehčí, mají lepší tlumicí i energetické vlastnosti. Důležitou roli přitom hraje technika běžce a přirozenější vedení nášlapu. Výborným příkladem maximálního využití všech nových poznatků je nový model z dílny New Balance - Fresh Foam Zante.

New Balance FreshFoam Zante - lehká a dynamická tempová bota pro běžce s neutrálním nášlapem. | foto: Newbalance.comRungo.cz

New Balance je jedna z mála značek, které nevyužívají pouze jeden tlumicí systém, ale ve svém portfoliu jich mají hned několik. U NB se setkáváme s několika různými typy vstřikovaných EVA pěnových směsí, které mají různé vlastnosti v závislosti na tom, co se od boty očekává.

Fotogalerie

V objemových modelech dimenzovaných na velmi vysokou zátěž a použití při běhu na dlouhé vzdálenosti figuruje na mezipodešvích NB označení N2. Tato směs se řadí k těm stabilnějším a odolnějším, ale váha ani dynamika není její silnou stránkou. Na opačné straně spektra se pohybuje modelová řada RevLite, která na rozdíl od N2 disponuje minimální hmotností a vysokou dynamikou. Jak už to bývá, nízké hmotnosti se povedlo dosáhnout pouze za cenu omezené životnosti a efektivity tlumení.

Energetická návratnost

Nejnovějším přírůstkem do rodiny New Balance je tlumicí pěna FreshFoam, která reaguje na celosvětový trend vytvářet boty s co nejvyšší energetickou návratností. Svými vlastnostmi se pak řadí někam mezi N2 a RevLite. Váha sice není tak extrémně nízká, ale o to lepší je její životnost. Rovněž dynamika a míra tlumení jsou u FreshFoamu ve větší rovnováze než u předchozích dvou materiálů.

První vlaštovkou na trhu byl model NB 980 coby objemová bota s inovativní konstrukcí charakteristickou nízkým dropem, vysokou flexibilitou a pohodlným tlumením. Tuto botu jsme pro vás testovali v minulém roce.

Navrženo k rychlosti

New Balance Zante s číselným označením 1980 má za úkol rozšířit nabídku o botu, která díky svým parametrům přímo navazuje na původní model 980, ale nabízí nižší, lehčí a rychlejší konstrukci. Jestli byly devětsetosmdesátky pohodlnou limuzínou na dlouhé tratě pro běžce s vypracovanou technikou došlapu, Zante je pak sporťák pro stejnou cílovou skupinu.

Nejdůležitějším prvkem u NB Zante je nízký, šestimilimetrový drop, který umožňuje přirozeněji dopadat na střední část chodidla a zároveň není až tak nízký, aby přetěžoval Achillovu šlachu a zkracoval podopadovou odpočinkovou fázi kroku. Další klíčovou částí je výše popsaná tlumicí směs FreshFoam, kterou osobně hodnotím ze všech tří NB materiálů jako doposud nejpovedenější.

Flexibilní, ale nestabilní

Současným trendům odpovídá i konstrukce svršku, která je kompletně bezešvá a postrádá jakékoliv pevné výztuhy a stabilizační prvky. Díky tomu bota sedí na chodidle jako ulitá, ale pro běžce s výrazně nadměrnou pronací může být nepříjemně nestabilní.

Tomu napomáhá i fakt, že mezipodešev je především v přední části nezvykle úzká a při výrazně supinačním nebo pronačním došlapu se obzvláště ve vyšším tempu nemůžete na botu na sto procent spolehnout.

New Balance Zante 1980

Lehká tempová bota pro běžce s vypracovanou technikou došlapu

Hmotnost: 230 gramů

Drop: 6 milimetrů

Cena: 2999 korun

Klady:

  • nízká hmotnost
  • vysoká dynamika
  • bota podporuje přirozený způsob nášlapu
  • velmi příjemný svršek

Zápory:

  • nízká stabilita při pronačním a supinačním nášlapu.
  • bota je velmi úzká přes nárt

Pozor si musí dát i běžci s vysokým nártem. Jazyk boty je totiž se zbytkem svršku spojený na obou stranách lehkou meshovou síťovinou. Ta sice citelně zlepšuje pohodlí v botě, ale budete-li chtít dopřát svým nártům trochu více prostoru, nemáte šanci botu více povolit. V přední části je však bota i díky strečovému materiálu dostatečně prostorná a poskytuje dostatek místa pro práci příčné klenby.

Podešev je takřka totožná s modelem 980, sestává z jednolité pryžové vrstvy s lehkým vzorkem, který vás bez problémů podrží ve městě i na prašných cestách. Problémem není ani běh po mokré dlažbě a dalších kritických površích.

Celkově je New Balance Zante velmi pohodlná a lehká tempová bota vhodná pro běh ve svižnějším tempu na libovolně dlouhou vzdálenost. Cílová skupina Zante jsou běžci s dobrou technikou došlapu, kteří nechtějí sáhnout přímo po minimalistické botě, ale vyhovují jim “minimalistické” parametry, jako je nízký drop a vysoká flexibilita a cit pro povrch. Díky vyvážené tlumicí směsi není problém v botě běžet opakované kilometry i závodní maraton. Největší nevýhodou zůstává poměrně nízká stabilita a užší tvar svršku v oblasti nártu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz