Ona

TEST: Mizuno Mujin 4 GTX je stabilní a pohodlná krosovka do nepohody | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Mizuno Mujin 4 GTX je stabilní a pohodlná krosovka do nepohody

  • 1
Pohodlná, odolná a stabilní krosová bota do špatného počasí, která zvládne i občasný běh po asfaltu a zpevněných cestách. Přesně to je Mizuno Wave Mujin 4 GTX.

Nepromokavé běžecké boty jsou téma, které začne být aktuální vždy, když se zkazí počasí a běžce čekají tréninky v zimě a mokru. Nepromokavá membrána totiž zajistí nejen ochranu proti vodě, ale též výrazně zvýší teplotní komfort. Díky tomu jsou takové boty jako stvořené pro zimní běhání.

Každá výhoda má ale i svou stinnou stránku. Tou je v případě nepromokavých bot vyšší hmotnost, pevnější konstrukce svršku a především nižší prodyšnost. To v praxi znamená, že ve srovnání s klasickými textilními svršky bude ten membránový méně pohodlný a nebude se hodit pro použití v letních měsících z důvodu nadměrného přehřívání a pocení vašich chodidel.

Mizuno Wavew Mujin 4 GTX

Pokud u vás klady bot s nepromokavou membránou převažují a rozhodli jste se dopřát chodidlům teplo a sucho po celou zimu, pak by vás mohly zajímat krosovky Mizuno Wave Mujin 4 s membránou Gore-Tex.

Fotogalerie

Mizuno je tradiční japonská značka, která se u nás těší velké oblibě u běžců všech výkonnostních skupin. Základním poznávacím znamením je vlnová deska starající se o tlumení a také robustnější konstrukce svršku, který je zpravidla širší a na noze působí pevným a stabilním dojmem.

Kromě toho je Mizuno známé poměrně konzervativním způsobem výroby svých bot, což ocení zejména její mnohaletí příznivci, kteří si tak každý rok nemusejí složitě zvykat na úplně nové boty.

Podrážka od Michelinu

V případě Mujinu je ale technologický pokrok patrný hned na několika místech. Ostatně není divu, protože Mujin je zástupce nové generace běžeckých Mizun a už několik sezón úspěšně nahrazuje svého předchůdce Wave Carbakan. První z technologických novinek nalezneme v oblasti podešve, kterou tvoří gumová směs od Michelinu. Ta zajišťuje velmi dobrou přilnavost na všech typech povrchu včetně sněhu a bláta. Tvar vzorku ale není tak agresivní, aby se v botě nedalo překonat delší úsek po asfaltu nebo zpevněných cestách.

Mohutné tlumení

Víceúčelovému využití nahrává i mohutná tlumicí vrstva, která je navíc doplněná o tlumicí vlnovou desku. Díky této kombinaci je Mujin pohodlnou běžeckou botou určenou pro nabíhání velkého množství kilometrů v libovolném terénu. Kromě toho ale boty ocení všichni vyznavači vysoce tlumených bot, pro které nejsou důležité gramy, ale měkkost tlumicí vrstvy.

Bota Mujin je zároveň postavená tak, že bude vyhovovat především běžcům dopadajícím přes patu. To má na svědomí dvanáct milimetrů vysoký drop, který je pod chodidlem opravdu výrazně cítit. Z toho důvodu bych Mujin nedoporučil v případě, že dopadáte spíše na střed až špičku chodidla a hledáte krosovku, která tento styl běhu podpoří.

Stabilní a odolná konstrukce

Mizuno Wave Mujin 4 GTX

Nepromokavá krosová bota

hmotnost: 354 gr (UK 7,5)

drop: 12 mm

membrána: GORE-TEX

cena: 4190 korun

klady:

  • spolehlivá nepromokavá membrána zajišťuje také ideální tepelný komfort pro běh v zimě
  • podrážka Michelin neklouže na suchém ani mokrém povrchu
  • vysoký důraz na odolnost, ochranu chodidla a stabilitu

zápory:

  • nižší prodyšnost membránového svršku a upnutější střih ve špičce
  • výrazný drop 12 milimetrů je velmi citelný
  • vyšší hmotnost

I přes své tlumení je ale Mujin vysoce stabilní a nechybí ani výrazná ochrana chodidla před ostrými kameny, klacky i dalšími nástrahami trailového běhání. Společně s tlumením a ochranou je zásadní vlastností čtvrté generace Mujinu i stabilita. 

O tu se stará především výztuha vnitřní strany, která se běžně používá u silničních pronačních bot. U krosových bot se obvykle nesetkáte s tím, že by se rozdělovaly na neutrální a pronační, ale v případě Mujinu si můžete být jistí, že bota bude stabilitu podporovat víc než dost.

Nepromokavý svršek

Poslední a velmi důležitým prvkem u Mujinu je svršek. Ten je u testovaného modelu vybavený GTX membránou. To je vítaná zpráva, protože ještě nedávno používalo Mizuno u svých nepromokavých modelů jinou technologii, která neposkytovala tak spolehlivou ochranu proti vodě. Třívrstvý Gore-Tex je oproti tomu absolutně nepromokavý i větruodolný a zajišťuje spolehlivou ochranu proti živlům za jakéhokoliv počasí. Jedinou nevýhodou je už zmíněná nižší prodyšnost, která neumožňuje využití této boty v teplém letním počasí. A počítejte i s lehce vyšší hmotností celé boty a užším střihem, než jsme u Mizuna zvyklí. Mizuno totiž dlouhodbě patří mezi značky s širším tvarem svršku.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Mizuno Wave Muji 4 GTX mohutná a dobře tlumená krosovka, která uspokojí jak těžší běžce, tak všechny ty, kdo hledají pohodlnou variantu pro nejen zimní trailové běhání. Kromě nepromokavého svršku se mezi hlavní výhody řadí spolehlivý vzorek od Michelinu a vysoký důraz na stabilitu a ochranu chodidla. Pozor si dejte na užší střih, vysoký drop a nižší prodyšnost svršku.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.