TEST: Sklo, kov, nebo plast? Našli jsme pro vás ty NEJ lahve na vodu

aktualizováno 
Pitný režim je alfou i omegou běžného dne. Ať už sedíte v práci, chodíte po městě, nebo se věnujete sportovní aktivitě. Nejsnazší způsob, jak pitný režim nezanedbávat, je mít tekutiny neustále při sobě. Připravili jsme pro vás srovnání pěti typově různých lahví na vodu, které zastupují nejoblíbenější použité materiály a značky na trhu.

TEST: velký přehled lahví na vodu. Sklo, nerezová ocel i tvrzené plasty. Různé materiály, různé vlastnosti. | foto: Markéta Rybářová, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Motivací, proč pořizovat láhev na vodu je hned několik. První z nich je osvobození od opakovaného kupování PET lahví. Dalším je co největší omezení kontaktu vody s potenciálně závadnými plasty. Na výletech oceníte menší objem a univerzálnější použití, nechce-li se vám brát batoh s hydratačním vakem. V neposlední řadě je pak lahev stylový doplněk, který dobře vypadá připnutý k batohu i položený na pracovním stole. Kohoutková voda je navíc podle několika testů od té balené prakticky nerozeznatelná a častokrát i zdravější.

Materiály, ze kterých se lahve vyrábí, mohou být různé. Nejčastěji se setkáváme se třemi variantami, se sklem, kovem a plastem, každá z nich má své plusy i minusy. U skleněných lahví se nemusíte bát závadných látek, kromě toho nepřejímají pachy a zachovávají původní chuť nápojů. Kovovou lahev zase bez problémů ohřejete nad ohněm, je nerozbitná a stejně jako sklo je nezávadná a nemění původní chuť tekutiny. Plast oproti tomu patří mezi nejlehčí materiály, rozbíjí se jen velmi těžko a kvalitní produkty jsou bez BPA, ftalátů a dalších škodlivých látek.

Klean Kanteen Classic

TEST: velký přehled lahví na vodu. Zástupce nerezových lahví značky Klean...
TEST: velký přehled lahví na vodu. Zástupce nerezových lahví značky Klean...
TEST: velký přehled lahví na vodu. Zástupce nerezových lahví značky Klean...

Klean Kanteen Classic

objem: 800 ml
hmotnost: 185 g
materiál: nerezová ocel
cena: 680 korun

Nejuniverzálnější použití, velice odolná konstrukce

Lahev Klean Kanteen Classic jsme zařadili do testu, přestože u nás tato značka nemá oficiální zastoupení. Objevili jsme jí však na e-shopu YogaGuru.cz a zaujala nás svým provedením. Lahev s objemem 800 ml je lehká, nerezová, štíhlá a velmi elegantní. Na rozdíl od hliníkových alternativ není potřeba ocel dalším způsobem ošetřovat. Díky tomu je omezen kontakt vody s jakoukoliv umělou látkou a zajímavým benefitem je i možnost bez problémů lahev ohřívat nad ohněm (platí pouze pro nelakovanou variantu). 

Hrdlo je široké akorát, aby se dovnitř vešla kostka ledu nebo kousky ovoce. Na výběr jsou tři uzávěry, z toho dva plastové, klasický šroubovací i sportovní s náustkem. Třetí uzávěr je vyroben z oceli a bambusu a je určen pro zatvrzelé nepřátele všeho plastového. Kovová lahev je prakticky nezničitelná, a přesto velmi lehká. Největší nevýhodou může být absence přehledu o stavu vody uvnitř a obtížná manipulace v mrazu. Ocelovou Klean Kanteen ocení milovníci přírodních materiálů a všichni ti, kteří hledají univerzální láhev vhodnou do práce i na náročné výšlapy do přírody. Láhev do testu poskytl YogaGuru.cz

CamelBak Groove

TEST: velký přehled lahví na vodu. CamelBak je klasikou v hydrataci nejen při...
TEST: velký přehled lahví na vodu. CamelBak je klasikou v hydrataci nejen při...
TEST: velký přehled lahví na vodu. CamelBak je klasikou v hydrataci nejen při...

CamelBak Groove

objem: 600 ml
hmotnost: 187 g
materiál: plast
cena: 599 korun

Filtruje vodu proti nežádoucí chuti a zápachu

CamelBak je klasikou v hydrataci a platí to nejen u sportu, ale i u lahví ke každodennímu použití. Láhev Groove nicméně svůj sportovní původ nezapře. Jedná se o lehounkou, plastovou láhev o objemu 600 ml z kvalitních plastů bez BPA, ftalátů a jiných škodlivých látek. Největší výhoda je propracovaný náustek, ze kterého se výborně pije, nemusíte se bát, že by se voda vylila, kam nemá. 

Groove kromě toho také obsahuje vyměnitelný uhlíkový filtr, který zbavuje pitnou vodu nechtěných pachutí a vůní. Výdrž filtru je přibližně tři měsíce intenzivního používání nebo 180 litrů vody (lahev se dá bez problémů používat i bez něj). Samozřejmostí je široké hrdlo a poutko k uchycení na batoh. Od konkurence tuto lahev nejvíce odlišuje unikátní filtr, který oceníte, pokud vám kohoutková voda “nevoní” nebo používáte-li při zahraničních cestách dezinfekci zanechávající nepříjemnou pachuť.

GSI Outdoors Infinity

TEST: velký přehled lahví na vodu. Nejobjemnější a zároveň jedna z...
TEST: velký přehled lahví na vodu. Nejobjemnější a zároveň jedna z...

GSI Outdoors Infinity

objem: 1 l
hmotnost: 188 g
materiál: plast
cena: 289 korun

Největší objem, nejširší hrdlo a příznivá cena

Nejobjemnější z testovaných lahví byla GSI Infinity s objemem jeden litr. Oproti ostatním však nepůsobila výrazně robustnějším dojmem. Lahev je srovnatelně vysoká, jen lehce širší, což výrazně zvyšuje skladnost. Charakteristické je velmi široké hrdlo usnadňující nabírání vody z hůře dostupných míst a přírodních zdrojů. Aby se z lahve i přes široké hrdlo dobře pilo, je hrdlo doplněné o tenkou redukci s nálevkou. Spolehlivou manipulaci zajišťuje silikonový pásek přes střed lahve. Použité plasty jsou už tradičně bez jakýchkoliv škodlivých látek a jedná se o tvrzený, prakticky nerozbitný materiál. Největší objem a nízká váha. To je kombinace vlastností přímo vybízející k použití na celodenní aktivity, při nichž máte omezený přístup k vodnímu zdroji.

Life Factory 650ml

TEST: velký přehled lahví na vodu. Nejstylovější kousek z testu - odolná...
TEST: velký přehled lahví na vodu. Nejstylovější kousek z testu - odolná...
TEST: velký přehled lahví na vodu. Nejstylovější kousek z testu - odolná...

Life Factory

objem: 650 ml
hmotnost: 550 g
materiál: sklo
cena: 649 korun

Nejstylovější lahev vyrobená z odolného skla

Suverénně nejstylovější kousek v testu. Jedná se o skleněnou lahev o objemu 650 ml chráněnou silikonovým obalem, který zajišťuje snazší držení a snižuje riziko rozbití. Použité je borosilikátové sklo vysoce odolné na střídání teplot. Není tedy problém lahev naplnit ledovou kávou ani horkým čajem. 

Sklo samo o sobě zajišťuje bezúhonnost stran nebezpečných umělých látek, nepřejímá pachy ani chutě, snadno se vymývá a lépe izoluje než kov a plast. Největší nevýhodou skla je velká váha. Ta předurčuje láhev Life Factory ke spíše statickému použití v práci nebo doma. Na časté přenášení to není to pravé. Je to tedy designová lahůdka, která se vyjímá na pracovním stole, sklo zaručí maximální zachování chutí a vůní a navíc díky této lahvi výrazně ušetříte životní prostředí.

LifeVenture Tritan

TEST: velký přehled lahví na vodu. Plastová lahev LifeVenture patřila k...
TEST: velký přehled lahví na vodu. Plastová lahev LifeVenture patřila k...
TEST: velký přehled lahví na vodu. Plastová lahev LifeVenture patřila k...

LifeVenture Tritan

objem: 650 ml
váha: 127 g
materiál: plast
cena: 249 korun

Nejnižší váha při zachování vysokého objemu

Minimalistická konstrukce, design i váha. Pouhých 127 gramů znamená, že Tritan je nejlehčí testovanou lahví. Objem je standardních 650 ml. Už na první pohled je tato lahev z výběru nejsportovnější a spíše než do kanceláře se hodí do batohu, kde oceníte skladné rozměry a minimální váhu. Víčko je jednoduché, šroubouvací s odklapávací krytkou. Chybí však očko i jakákoliv možnost lahev spolehlivě uchytit k tašce nebo batohu. Plast prošel úpravou proti přejímání chutí a vůní a výrobce slibuje absenci BPA a ftalátů. Tritan je lahev, o které ani nebudete vědět, že ji při celodenním pobíhání máte s sebou.

Lahví na vodu je dnes na trhu velké množství a jejich provedení je neuvěřitelně pestré. Jelikož víme, že vás toto téma zajímá, v budoucnu se rozhodně můžete těšit na představení a otestování dalších značek a modelů.

Která z lahví se vám líbí nejvíce?

celkem hlasů: 2017

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 17. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

LifeVenture Tritan 832
Klean Kanteen Classic 496
Life Factory 253
GSI Outdoors Infinity 244
CamelBak Groove 192

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Vezmi svou láhev na vodu provětrat na závody v Plzni!

Připravili jsme pro vás trať na 5 a 10 kilometrů.

Běžecké závody za podpory a rodinné atmosféry celé redakce. To si nesmíš nechat ujít! Registrace už TEĎ!

Craft RUNGO osvobozující pětky v Plzni 2015.


Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Advantage Consulting, s.r.o.
DEVOPS PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 55 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz