TEST: Krosovka Supertrac RC od Scottu s vámi zdolá jakýkoliv terén

aktualizováno 
Švýcarskou značku Scott není potřeba dlouze představovat. Ne každý ale ví, že tento gigant z oblasti horských kol a lyžování má v nabídce také povedené běžecké boty. Jednou z nich je i závodní krosovka Supertrac RC.

TEST: Krosovka Supertrac RC od Scottu s vámi zdolá jakýkoliv terén | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Závodní ovšem v tomto případě neznamená extrémně tvrdá a určená pouze pro pár vrcholových atletů. Supertrac RC je botou, která je navržena pro běh v technickém alpském terénu, takže poskytuje dostatek stability, tlumení a ochrany chodidla, aby ji mohl používat běžec libovolné úrovně.

TEST: Krosovka Supertrac RC od Scottu s vámi zdolá jakýkoliv terén

Primární určení pro běh ve vyšší intenzitě se ale pozitivně podepsalo hned na několika parametrech. Tím nejzásadnějším je hmotnost, která má solidní hodnotu 250 gramů. Chybět nesmí ani poměrně nízký drop pět milimetrů a v neposlední řadě agresivní všesměrová podrážka.

Unikátní podrážka

Právě podrážka je část, která si zaslouží velkou dávku pozornosti. Na Supertracu totiž Scott využívá speciální gumovou směs Wet Traction z vlastní dílny, která společně s netypickým kruhovým rozložením drapáků zajišťuje perfektní přilnavost na suchém i mokrém povrchu.

TEST: Krosovka Supertrac RC od Scottu s vámi zdolá jakýkoliv terén

V dnešní době plné vibramu, michelinu nebo continentalu se vývoj vlastní gumové směsi stává téměř raritou. Scottu se ale podařilo vytvořit konkurenceschopný vzorek, který z hlediska přilnavosti a odolnosti v žádném případě nezaostává.

Sebelepší podrážka by byla k ničemu bez spojení s adekvátní tlumící vrstvou. Zde Supertrac vsází především na vyvážení tlumení a propriocepce. Jak už bylo řečeno, nečekejte žádnou extrémně tvrdou botu. Závodění na horských tratí se neobejde bez dlouhých seběhů a technicky náročných pasáží, takže základní míra tlumení a vysoká dávka stability jsou bezpodmínečnou nutností.

Střední míra tlumení

Scott Supertrac RC

krosová bota do technického terénu

hmotnost: 250 g (UK 8)

drop: 5 mm

výška tlumení: 22 mm

cena: 4 190 korun

klady:

  • velmi dobré chování v technickém terénu
  • přesný a spolehlivý došlap
  • odolný a pevný svršek

zápory:

  • uzký svršek nemusí vyhovovat běžcům s širším tvarem chodidla
  • robustní materiál svršku vyžaduje používat kvalitní ponožku, aby nedocházelo k oděrkám

Celková úroveň tlumení není v tomto případě extrémně vysoká. Supertrac ale tlumí dostatečně na to, aby se v něm bez potíží dalo běžet i více než dvacet kilometrů. S tím je spojené i rozumné chování při občasných přebězích po silnici nebo zpevněné cestě, kde bota nijak neplave a není ani nepříjemně tvrdá. 

Nejvíc však Supertrac překvapil vysokou přesností boty. Je jedno jestli běžíte po hladké hliněné cestě, nebo se pustíte střemhlav mezi kameny. V obou případech se můžete spolehnout na precizní vedení, dobrou stabilitu a rychlou reakční dobu v případě dopadu na nečekanou nerovnost.

Úzký a pevný svršek

V tomto ohledu hraje důležitou roli také svršek, který je vyroben z velmi pevné textilie ještě vyztužené celou řadou ochranných prvků. Střih boty je poměrně úzký a obzvlášť v oblasti příčné klenby byste si měli dát velký pozor na to, aby vás bota nepříjemně nesvírala. Vzhledem k použitému materiálu se v žádném případě nedá očekávat, že by během prvních pár běhů došlo k výraznějšímu povolení a roztáhnutí svršku.

TEST: Krosovka Supertrac RC od Scottu s vámi zdolá jakýkoliv terén

Vlastníte-li ale středně široké až užší chodidlo, pak se můžete těšit na pevné a spolehlivé usazení chodidla, což oceníte obzvlášť v sebězích. Jakékoliv obavy z hlediska prodyšnosti jsou zbytečné, svršek dýchá i přes vyšší robustnost velmi dobře. Jedinou nevýhodou může být hrubost použité tkaniny, takže byste měli dát velký pozor na to, abyste si do supertraců vždy obuli kvalitní ponožku. V opačném případě hrozí při delším běhu vznik drobných oděrek na malíkových a palcových hranách nebo v oblasti kotníku. Velmi povedený je pak jazyk, který je vyroben z pevného a hladkého materiálu a umožňuje pevné utažení, aniž by tkaničky nepříjemně tlačily do nártu.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Scott Supertrac RC spolehlivou botou do technického terénu, která najde uplatnění především na kamenitých a rozbitých cestách a pěšinách. Hlavní přednosti spočívají v perfektním záběru a ve vysoké stabilitě, což oceníte při letním i zimním běhání po českých i zahraničních trailech. Výkonnostně není tento model nijak omezen a výborné chování v terénu ocení stejně dobře ostřílení i rekreační běžci. Úroveň tlumení poskytuje dostatek komfortu i pro delší trasy, ale na ultra trailové závody bych přece jen zvážil některou z lépe tlumených alternativ.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz