Ona

TEST: krosovka Dynafit Alpine Pro vás podrží nejen v alpském terénu | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: krosovka Dynafit Alpine Pro vás podrží nejen v alpském terénu

  • 0
Německá značka Dynafit u nás začíná být vidět čím dál víc. Není se ale čemu divit, protože každá z novinek z její dílny stojí za to a výjimku netvoří ani krosovka Alpine Pro.

Zrozeno v Alpách

Běžecké boty od značek, které pocházejí z vysokých hor, mívají velmi specifický charakter. Poznáte to podle toho, že tyto boty se chovají tím lépe, do čím horšího terénu je vezmete. U německého Dynafitu jsem si tohoto jevu všiml už u jejich prvních bot, které jsem před několika lety testoval a ani novinka Alpine Pro v tomto směru nevybočuje z řady.

TEST: krosovka Dynafit Alpine Pro vás podrží nejen v alpském terénu

Pevný a spolehlivý svršek

Aby měla krosová bota požadované vlastnosti v technickém terénu, musí splňovat hned několik požadavků. Prvním a nejzásadnějším je spolehlivé držení chodidla i při běhu po nerovném povrchu a v tomto směru funguje Alpine Pro na výbornou. Svršek je poměrně úzký a ušitý z pevného materiálu, který doslova zamkne kotník i nárt, aniž by bota nepříjemně tlačila. Seběhy po kamenech, nebo traverzy po nakloněné pěšině díky tomu nepředstavují vůbec žádný problém.

Dynafit Alpine Pro

Krosová bota do technického terénu

hmotnost: 300 g (Uk 8,5)

drop: 8 mm

cena: 3990,- Kč

klady:

  • pevná konstrukce zajišťuje stabilní a přesný dopad i v technické terénu
  • výrazná ochrana chodidla 

zápory:

  • pevný svršek společně s rychloutahováním může při širším tvaru chodidla působit stísněně

Výraznou roli v pevnosti hraje i výměna klasických tkaniček za rychlestahovatelné lanko. Ta jsou obecně pevnější a zajistí utažení boty lépe, než tkaničky. Pozor si ale dejte v případě otékajících nohou, protože na rozdíl od pružného materiálu tkaniček lanko na měnící se objem nohy nijak nezareaguje a budete si muset boty ručně povolit.

Velmi dobrá je i ochrana chodidla při zakopnutí, nebo bočním kontaktu s čímkoliv, co na trailu můžete potkat. Ochrana v oblasti příčné klenby přitom není samozřejmostí a v botách s nezpevněnými bočními hranami bývá dopad do těsné škvíry mezi kameny pořádně bolestivý. Toho se s Alpine Pro díky množství výztuh a zpevnění obávat nemusíte a jedinou stinnou stránkou této konstrukce je o něco vyšší hmotnost, která je ale stále solidních 300 gramů ve velikosti UK 8,5.

Kontaktní tlumicí vrstva s karbonem

Kromě spolehlivého držení chodidla se na seznamu požadovaných vlastností objevuje i ochrana chodidla ze spodní strany a vyvážené tlumení, které bude na jednu stranu dostatečně tlumené, aby vám umožnilo běžet i několik desítek kilometrů a na stranu druhou dostatečně kontaktní, abyste byli schopní rychle reagovat na terénní nerovnosti.

TEST: krosovka Dynafit Alpine Pro vás podrží nejen v alpském terénu

Alpine Pro na první pohled působí velmi robustním dojmem, ale míra tlumení je zde spíše nižší. Drop má hodnotu osm milimetrů a pocitově je na noze bota poměrně nízká, čehož si všimnete zejména v přední části. Přesné hodnoty nejsou známé, ale výška tlumení by mohla být podobná tomu, na co narazíte například u značky Inov-8 s identickým dropem, tedy u modelů Trailroc 285, nebo Trail Talon 290.

Vzhledem k nižší míře tlumení a rozumnému dropu je Alpine Pro na svou váhu až překvapivě živá a dynamická bota s rychlým přechodem do odrazu na běhatelnějším povrchu. O spolehlivou ochranu chodidla se stará tenký karbonový plát kryjící zejména přední polovinu boty, kde obvykle dochází k nejnepříjemnějším naraženinám.

Osvědčený Vibram Megagrip

Poslední částí je podešev tvořená ověřenou směsí Vibram Megagrip. O té už jsem v recenzích psal tolikrát, že snad ani není nutné opakovat, jak vynikající přilnavost tato gumová směs zajišťuje na suchém i mokrém podloží bez ohledu na typ terénu a roční dobu.

TEST: krosovka Dynafit Alpine Pro vás podrží nejen v alpském terénu

Tvar podešve je u Alpine Pro poměrně agresivní, takže silnicím a zpevněným cestám byste se měli raději vyhýbat. Krátký přeběh určitě nebude ničemu vadit, ale dlouhodobé používání na tvrdém povrchu bude mít za následek rychlé obroušení gumové podrážky. Pro běh po asfaltu je tato bota zároveň poměrně tvrdá a pokud nedisponujete technikou dopadu na střed chodidla a hmotností do 80 kilogramů, pak bych raději volil některou z tlumenějších alternativ.

Kde Alpine Pro oceníte nejvíce

Při běhu v terénu se ale není čeho bát a v Alpine Pro se dá běhat prakticky cokoliv od krátkého proběhnutí až po horský maraton. Čím horší terén vás bude čekat, tím nadšenější z Alpine Pro budete. Teprve na pořádně rozbitém povrchu totiž plnohodnotně oceníte funkční vlastnosti v čele s pevným a stabilním svrškem, vyváženou tlumicí vrstvou a spolehlivým záběrem.

Díky tomu se Alpine Pro výborně hodí pro použití na místních i zahraničních horských trailech, stejně jako všude tam, kde se bude běhat po kamenitém povrchu.