TEST: Kompresní elasťáky Skins podpoří svaly při tréninku i závodu

aktualizováno 
Kompresní oblečení je mezi běžci v poslední době velice žádané. Ve zdravotnictví se komprese používá už desítky let a spousta výrobců sportovního vybavení čerpá právě ze zkušeností zdravotnického výzkumu. Jednou z takových značek je i australský Skins.

TEST: Kompresní elasťáky Skins | foto: SKINSRungo.cz

Není komprese jako komprese. To vám potvrdí každý, kdo měl možnost porovnat různé druhy kompresních doplňků od různých výrobců. Kvalitativně se jednotlivé značky liší podle toho, zda se na kompresi přímo specializují, nebo jí berou pouze jako módní vlnu, kterou je potřeba svými produkty pokrýt.

Do druhé kategorie se řadí drtivá většina výrobců sportovního vybavení. Že jejích kompresní oblečení nemusí dosahovat vysoké kvality, poznáte podle toho, že velikostní tabulka vůbec nezohledňuje tvar vaší postavy.

Naprosto odlišná situace nastává u specializovaných značek, které pro správný výběr velikosti vyžadují velikost obvodu svalu, který má být stažen, nebo poměr vaší výšky a hmotnosti. To vše je potřeba kvůli tomu, že se požadovaný účinek dostaví pouze tehdy, když je míra komprese správně nastavena po celé ploše stažené části těla.

Skins

I mezi ryze kompresními značkami však můžeme nalézt velké rozdíly, které vznikají díky různému úhlu pohledu. Na jedné straně stojí výrobci jako Compressport, CEP nebo SLS3, kteří se specializují na intenzivní kompresi dolních končetin. Tu využívají převážně vytrvalostní atleti pro efektivní ochranu proti nežádoucím otřesům, které vedou k mechanickému poškození svalů. Pokud však chcete jít více do hloubky a kromě snížení otřesů vám jde také o zlepšení vytrvalosti, podporu krevního i lymfatického oběhu nebo o efektivnější termoregulaci, pak přichází řada na australskou značku Skins.

Na rozdíl od většiny ostatních výrobců se Skins nespecializuje pouze na lokální kompresi jedné svalové skupiny, jako jsou například lýtka, nebo stehna. Místo toho tvoří jádro nabídky trička, kraťasy nebo legíny. A právě na dlouhé elasťáky se dnes zaměříme.

Různá míra stažení

Poměrně zajímavé je, že u Skinsu máte na výběr hned z několika kompresních řad, které vycházejí vstříc požadavkům při nejrůznějších sportech. Pro běžce však bude zajímavější, že i v rámci jejich oblíbeného sportu je na výběr ze tří možností. Řada RY400 je primárně navržena pro potřeby regenerace. Dvě zbývající varianty s označením Active jsou pak ideální variantu pro jakékoliv sportovní využití (běh nevyjímaje) a rozdíl mezi nimi je tvořený mírou stažení. Ve výsledku se tedy jedná o méně kompresní A200 a vysoce kompresní A400.

Skins A400

Z běžeckého úhlu pohledu jsou mnohem zajímavější legíny z řady A400, protože je žádoucí, aby byla komprese dostatečně silná a zabránila poškození svalových vláken vlivem otřesů.

Elasťáky A400 mají vliv zejména na trojhlavý sval lýtkový a čtyřhlavý sval stehenní - tedy hlavní hnací motory běhu. Komprese se zde pozitivně odrazí na snížení pocitu únavy při velmi dlouhém tréninku, ale osobně tento druh oblečení používám nejraději až po zátěži na následnou regeneraci. Čistě regenerační elasťáky se mi ale nevyplatí, protože se najdou tréninky, při nichž ocením kompresi přímo během aktivity.

Stupňovaná komprese

Mám dlouhodobě vyzkoušené, že se svaly rozbité z náročného závodu dají mnohem rychleji dohromady, pokud jsem v klidu. Obvykle si ale nemůžu dopřát takový luxus a zůstat ještě tři dny doma a odpočívat. Tento problém se dá alespoň částečně řešit právě kompresním oblečením a A400 se v tomto směru osvědčila na jedničku. Obrovskou výhodu vidím ve stupňovaném provedení komprese, které zabrání tomu, že vám budou natýkat nestažená místa (nejčastěji kolem kotníků nebo kolen).

Ve srovnání s kompresními elasťáky například od Compressportu používá Skins mnohem jemnější míru komprese. Ta je nastavena tak, aby na dokázala ochránit sval před většími otřesy, ale hlavním úkolem je zejména pozitivní vliv na rychlost odbourávání kyseliny mléčné a na efektivitu žilního návratu. Určitou známkou kvality může být i to, že ve své domovině není Skins veden jako sportovní oblečení, ale jako zdravotní pomůcka.

U žádné z výše popsaných funkčních vlastností nečekejte, že vás postaví zpátky na nohy během několika hodin nebo že vás na závodech zrychlí o několik minut. Místo toho se dočkáte nenápadné opory, která vám umožní odtrénovat více a tvrději při nižší míře únavy.

TEST: Kompresní elasťáky Skins podpoří svaly při tréninku i závodu
TEST: Kompresní elasťáky Skins podpoří svaly při tréninku i závodu
TEST: Kompresní elasťáky Skins podpoří svaly při tréninku i závodu

Použitý materiál

Co se materiálu týče, je Skins vyroben z velmi jemné tkaniny, která těsně obepíná tělo jako druhá kůže. Drobný problém může představovat složitější oblékání, při kterém se obzvlášť ze začátku zapotíte. Velikost, kterou se na sebe snažíte navléct, je ale opravdu správná a zdánlivě malý rozměr je potřebný pro dosažení potřebné míry komprese. Samozřejmostí u všech kvalitních kompresních doplňků je vysoká životnost materiálu a jistota, že se vám vaše elasťáky za měsíc nevytahají. To je obvykle zajištěno výrazně vyšší hustotou tkaní a absencí zesilujících gumových vláken.

Tkanina, ze které jsou všechny produkty Skins ušité, má pozitivní vliv na termoregulaci. Zajímavá je spirálovitá struktura šití, která zabraňuje tomu, že se oblečení v případě natržení celé rozjede. Kromě vyšší míry stažení se Skins od obyčejného upnutého oblečení liší i svým tvarem. Ten je ve srovnání s klasickými elasťáky mnohem propracovanější, na nohou sedí velmi příjemně. Osobně bych uvítal o něco volnější pas, ale to bude velmi individuální záležitost.

Celkové shrnutí

Ve výsledku jsou kompresní legíny Skins A400 propracovaným kouskem oblečení, který komplexně působí na svaly vašich nohou a pozitivně ovlivňuje jejich výkon. Skins je rozšířený zejména mezi sporty jako hokej, lyžování, tenis nebo volejbal, ale své uplatnění najde také v běhu. Nejvíce kompresi oceníte během dlouhých a náročných tréninků, při kterých dostávají svaly pořádně zabrat. Na druhou stranu není nutné se do Skinsu navlékat pokaždé, když si jdete na chvíli zaběhat do parku.

Na Skinsu je velmi sympatické, že údajné benefity, které má jejich oblečení přinést, jsou podloženy řadou vědeckých studií, které jsou uvedené na výrobcově webu a dají se snadno dohledat. Díky tomu si může každý udělat obrázek o tom, jestli se rozhodne do tohoto doplňku investovat. Cena totiž není nejnižší, ale zároveň nepřekračuje hranici, na kterou jsme zvyklí od konkurenčních kompresních značek.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz