Ona

TEST: Hoka One One Torrent je nová povedená závodka do terénu | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Hoka One One Torrent je nová povedená závodka do terénu

  • 1
Že Hoka One One umí vyrobit povedené výkonnostní boty, už jsme se přesvědčili v případě silniční závodky Tracer. Nedávno se v běžeckých obchodech objevil další živoucí důkaz v podobě vydařené krosovky Torrent.

Povedených závodních bot do terénu není nikdy dost a podzimní kolekce značky Hoka One One je v tomto směru velmi zajímavá, protože slibuje hned dva modely z této kategorie. Tím prvním je technologiemi nabité Evo Mafate určené pro extrémní horské závody. Modelem číslo dvě, kterému se dnes budeme věnovat, je lehká a dynamická závodka Torrent s určením na kratší a střední tratě v terénu

Hoka One One Torrent

Torrent je nástupcem oblíbeného Speed Instinctu, ale není to žádný facelift. Místo toho se můžete těšit na zbrusu novou botu, která je od začátku postavená odlišným způsobem, i když co se určení týče, na svého předchůdce přímo navazuje.

TEST: Hoka One One Torrent je nová povedená závodka do terénu

Začněme pohledem do technické specifikace. Hmotnost Torrentu je velmi solidních 255 gramů ve velikosti US9 (srovnatelné s velikostí UK8 u většiny ostatních značek) a drop se zvedl ze tří na pět milimetrů. Celková výška tlumení naopak o dva milimetry klesla a v oblasti paty je pod chodidlem 23 milimetrů tlumícího materiálu.

Tato změna geometrie má za následek výrazně vyšší kontakt s povrchem, než na jaký jste mohli být zvyklí u Speed Instinctu. Torrent je mnohem agresivnější a nutí vás běžet tak rychle, jak jen zvládnete. 

Hoka One One Torrent

Závodní bota do terénu

hmotnost: 255 g (US 9)

drop: 5 mm

výška tlumení: 23 mm

cena: 3 590 korun

klady:

  • nízká hmotnost a vynikající poměr mezi dynamikou a tlumením
  • lehký a poddajný svršek, která se dokáže natvarovat podle chodidla
  • výrazný vzorek výborně drží na každém povrchu

zápory:

  • vzhledem k nižší hmotnosti se dá očekávat nižší životnost použitých materiálů
  • Torrent nebude vyhovovat běžcům, kteří vyhledávají nízké a vysoce kontaktní modely

Zároveň působí Torrent ve srovnání se svým předchůdcem mnohem přirozeněji i pro běžce, kteří nejsou zvyklí na boty s extrémně nízkým dropem. Tři milimetry se přece jen nevidí až tak často, zatímco pět až šest milimetrů je v dnešní době poměrně standardní hodnota.

Pohodlné tlumení

I přesto, že je Torrent čistokrevnou závodkou, je míra tlumení na poměrně slušné úrovni. Přece jen se stále bavíme o botách z dílny Hoka One One, které se obecně vyznačují skvělým poměrem mezi hmotností, dynamikou a tlumením. Díky tomu není problém vyrazit v Torrentu na krátký přespolní běh stejně jako na horský půlmaraton. Na závody delší než čtyři hodiny bych ale přece jen doporučoval jiný model s vyšším stupněm ochrany i tlumení.

Zkušenější běžci s nízkou hmotností a dobrou technikou by s Torrentem nemuseli mít problém ani na maratonských a ultra tratích, ale u rekreačních běžců bych byl s využitím na tomto typu závodů opatrný.

TEST: Hoka One One Torrent je nová povedená závodka do terénu

Chybět nesmí kolébkovitý tvar tlumící vrstvy a výrazná šířka mezipodešve. Tyto dva pro Hoku charakteristické prvky zajišťují velmi rychlý přechod do odrazu a zároveň vynikající stabilitu v technickém seběhu. Díky robustnější vrstvě tlumení se zároveň nemusíte bát odražení chodidla při dlouhém běhu po kamení, a to i přesto, že Torrent postrádá jakoukoliv pevnou „rock stop“ výztuhu mezi chodidlem a tlumící vrstvou.

Přepracovaná podrážka

Další změnu nalezneme u Torrentu v konstrukci gumové podešve. Na podrážce tentokrát není použita oblíbená směs Vibram Megagrip, ale na nový agresivnější vzorek se dá spolehnout v libovolném terénu od kamenitého horského chodníku až po podmáčenou polní cestu. Pozor si dejte na asfalt. Krátké přeběhy nebudou představovat žádný problém, ale pro univerzální použití už je podrážka přece jen až moc výrazná. Ideální poměr terénu a silnice vidím okolo 70/30.

TEST: Hoka One One Torrent je nová povedená závodka do terénu

Lehký a prostorný svršek

Poslední částí boty je svršek. Ten je napnutý na výrazně širším kopytě a jeho provedení je velmi minimalistické. Kromě spoje na patě nenajdete na celém svršku jediný šev a použitou strukturovanou tkaninu chrání pouze lehká pogumovaná obsázka po celém obvodu boty.

Tento typ konstrukce zajišťuje pro krosovku až nečekaně vysoký komfort, nízkou hmotnost, vysokou prodyšnost a solidní odolnost proti mechanickému poškození. Torrent v žádném případě není žádný tank, který můžete s čistým vědomím vzít i do volného nebo extrémně náročného terénu, ale běžné použití po turistických stezkách a pěšinách zvládne bez nejmenšího zaváhání.

TEST: Hoka One One Torrent je nová povedená závodka do terénu

Tvar svršku bude vyhovovat především běžcům se středně širokým chodidlem, bota není výrazně úzká ani široká, ale díky poddajnému materiálu se dokáže velmi dobře přizpůsobit.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Torrent vynikající krosovkou, která nabízí minimální hmotnost a maximální dynamiku při zachování uspokojivé míry tlumení. Nejvíce tento model využijí běžci, kteří hledají rychlou botu pro tréninkové i závodní vyžití na českých trailech i ve vyšších horách. Nečekejte extrémně pohodlnou bačkoru, jako tomu u Hoky bývá zvykem. Torrent je čistokrevný závodní model, který vás bude nutit vymáčknout ze sebe maximum.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.