Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

TEST: Hodinky, co motivují děti k pohybu a přežijí řádění na hřišti

Nepřekážejí při spánku ani sportu a děti se s nimi mohou i sprchovat. Baterie má výdrž rok a hodinky dokážou motivovat děti k pohybu a úkolům, které si sami určíte. Pořizovací cena je však vyšší než u běžných hodinek bez přídavných funkcí, co když je potomek někde zapomene? Jenže Vívofit junior 2 je náramek, který děti nebudou chtít sundat z ruky.

Jak jsi na tom brácho? | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Jiskřičky v očích dětí, z nového dárku i dobrodružství, není vše, co s novým dětským náramkem do naší domácnosti přišlo. Má to být také skvělý nástroj a pomocník pro mě, mámu. 

Fotogalerie

Technické parametry přijdou až nakonec, nejzajímavější totiž je, jak tento náramek pomůže zlepšit život nejen dětem, ale také mně. 

Je večer a seznamuji desetiletého syna Erika s virtuálním dobrodružstvím, hrou v mobilní aplikaci, jejíž téma si mohl sám vybrat. Ví, že se bude muset zítra alespoň hodinu aktivně hýbat (večeřením či psaním úkolů se náramek oklamat nedá), aby pomohl Ant-manovi najít jeho oblíbeného mravence Mandy. To, doufejme, nebude problém, ze školy chodí s kluky do parčíku, kde dělají snad vše kromě posedávání.

Tři ukázky, kde je vidět, že grafické zpracování hry v mobilním telefonu je...

Tři ukázky, kde je vidět, že grafické zpracování hry v mobilním telefonu je opravdu výborné a dobrodružství pro děti lákavé

Zadávám do aplikace, jaké má Erik úkoly v domácnosti a kolik virtuálních mincí za ně bude dostávat. Psaní úkolů je u nás povinnost bez nároku na honorář, stejně jako mu jako rodiče ničím nepodmiňujeme týdenní kapesné. Aby však pochopil princip současného světa, za přípravu do školy dostane jednu, řekněme „minci“, za školní týden tedy pět. Kapesné pak dostane za pět mincí - a jsme na nule. O prázdninách může manko dohnat pomáháním v domácnosti, za které dříve inkasoval „děkuji“. 

„Mamko a řekneš mi tedy, až bude potřeba něco odnést do tříděného odpadu?“ zajímá se o jednu položku v „úkolech“ honorovanou jednou mincí. V tom je ten vtip, už mu nebudu muset říkat, od nového systému si slibuji, že se bude Erik sám aktivně zajímat, zda není potřeba něco odnést, když už jde zrovna za kluky do parku - stejně jako jsme my v dětství šmejdili doma po prázdných vratných lahvích. 

Hodinky mají jediné ovládací tlačítko, které přepíná mezi obrazovkami

Hodinky mají jediné ovládací tlačítko, které přepíná mezi obrazovkami

Nastavený budík v hodinkách na vstávání do školy s ním prý ráno nepohnul. Asi je Erik příliš rozmazlený servisem od starší sestry Dominiky, která ho denně z postele tahá. Ale to mu končí, zítra zkusíme, zda vydrží déle Erik, nebo baterie pípajících hodinek, která má při normálním režimu životnost jeden rok.

Dvanáctiletá Dominika už zná více svou cenu a více se zajímá, kolik mincí za který úkol dostane a jak motivační je její odměna. Proto si mohu dovolit dlouhodobější cíl dražšího charakteru. Za 150 penízků půjdeme do knihkupectví a může si vybrat knihu, což miluje. Když se bude jen trochu snažit, zabere jí to dva měsíce. Když se bude snažit víc, půjdeme na nákupy dříve.

Střih: měsíc poté

Děti si hodinky oblíbily. Nevadí jim ani na spaní a já mohu nahlížet do jejich spánkových návyků. V kolik skutečně usnuly a jak se náročnější dny projevily v kvalitě spánku.

Mladší syn získal častější kontrolou hodinek konečně pojem o čase a na hřiště už si mobil ani nebere, jen se domluvíme, v kolik má být doma. Obyčejné náramkové hodinky ho nechávaly dříve chladným a on zase je v zásuvce stolu. Dětem se líbí soutěžení v krocích,  v žebříčku aplikace vidí sebe, mě a další členy „rodiny“, které lze libovolně přidat - mají-li také účet v Garmin Connectu (účet pro dospělé) a Garmin hodinky s počítáním kroků. Vítězí kupodivu nejčastěji nejmladší Erik. Má sice nejkratší kroky, ale zase tak velká výhoda to není a já si uvědomuji, kolik se za den opravdu naběhá a spálí energie. A to nesmí nosit hodinky při tělocviku ani atletice ve škole.

Vzhled aplikace, jak ho vidí rodiče i děti

Vzhled aplikace jako ho vidí rodiče i děti

Děti baví i ono virtuální dobrodružství, hra v aplikaci, ve které se posunou dále pouze úměrně tomu, jak se fyzicky sami hýbou. Splní-li denní dávku, posunou se o krok dále. Když splní dvojnásobek, posunou se dvakrát tak dále.

Nadšení z plnění úkolů už si trochu „sedlo na zadek“, ale změna tu oproti dřívějšku stále je. Děti si uvědomují, že vyklidit myčku budou muset tak jak tak, když je o to požádám. Ale udělají-li to samy od sebe, plyne z toho výhoda „odměny“, a tak se občas hecnou a „samo“ se vysaje, vyklidí, uklidí v pokojíčku, odnese se tříděný odpad nebo se cvičí na kytaru.

Co hodinky vlastně tedy umí?

Jsou to hlavně náramkové hodiny, které umí počítat kroky. Mají podsvícení a drobný displej, který dospělým může dělat potíže číst, ale pro dobré oči dětí je bezproblémový. Jeho malý rozměr zapuštěný do gumového pásku navíc minimalizuje riziko poškození - vyzkoušeno důkladně na hřišti i v bazénu.

Vše ostatní je záležitostí aplikace, kde vládne především rodič. Sám si nastaví, zda si může dítě odklikávat splněné úkoly samo, nebo je za pomoci notifikace schválí. Můžeme v ní sledovat již zmíněný monitoring spánku či pohybové aktivity.

Vívofit junior2

cena: 1 990 korun

akumulátor: výdrž zhruba rok

aplikace: intuitivní pro rodiče i děti

náramek: navlékací verze pro menší děti, zapínací pro starší

klady:

 • zajímavá aplikace
 • odolnost proti vodě
 • pohodlný pásek
 • nemusí se nabíjet

zápory:

 • není plně využit potenciál budíku
 • český návod je uzpůsoben pro starší verzi aplikace
 • nemá GPS

Výtku bych dala budíku, který by mohl mít více možností nastavení. Zvolit můžeme nyní jeden čas a zakliknout, které dny v týdnu bude aktivní. Pokud je kupříkladu potřeba pouze ve středu vstávat dříve, nejde tuto výjimku zakomponovat a je třeba den předem myslet na změnu času v aplikaci. Ta se ale v hodinkách promítne až po synchronizaci. Původní čas se tam neuloží, proto je potřeba další den nastavit vše znovu zpět k normálu a synchronizovat. Jde o softwarovou záležitost, která se dá řešit. Ke změně jsem již dala v českém Garminu podnět a začíná se na ní pracovat. Stejně jako na druhé výtce, kterou je český návod uzpůsobený starší verzi aplikace, která byla určena pouze rodičům. Nyní mají stejnou aplikaci jak rodiče, tak děti - a až z originálního návodu jsem pochopila, jak nastavit „dětskou verzi“, aby byla dětská.

Ráda bych upozornila na fakt, že motivy příběhů v aplikaci (Disney, Star Wars, Marvel) nelze měnit. Motiv je daný tím, jaké hodinky kupujete - s jakým vzhledem náramku. Zatímco motivy měnit nelze, displej, jehož součástí je i elektronika, lze z gumového náramku vyjmout a vložit do kteréhokoliv jiného. Až dítě vyroste z verze pro nejmenší (oproti verzi pro starší děti nemá zapínání a vypadá jako gumový náramek, který se přetahuje přes ruku), stačí koupit větší pásek.

Hodinky jsme v rodině uvítali. Vede mě to k zamyšlení, zda za cenu téměř dvou tisíců korun (doporučená prodejní cena) nestojí za to si připlatit a pořídit rovnou sporttester s GPS, aby si děti mohly měřit vzdálenosti ujeté na kole a podobně. Kromě výhod Vívofit junior2 (dětská aplikace s úkoly a přístup rodiče do ní) mě hned napadá, jaká nevýhoda by z vyššího sporttesteru vzešla. Nemyslím si, že by desetileté nebo i mladší děti myslely na neustálé dobíjení. Vívofit junior2 vydrží rok.

KVÍZ: Co víte o nemocech kůže?

Lupenka není jen onemocnění kůže. Může postihnout i klouby, ale také cévní...

Kůže je největší lidský orgán, který slouží jako ochranná bariéra mezi vnějším a vnitřním...

Proč vás bolí za krkem? Jednoduché triky, jak odhalit příčinu a ulevit si

Ilustrační snímek

Minimálně jednou za život trpí polovina z nás bolestmi šíje – a u každého desátého jsou tyhle...

Vědci: Proti koronaviru může pomoci ústní voda, virus zničí do 30 vteřin

Covid oddělení v Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

V boji s nákazou koronavirem může pomoci ústní voda s antiseptickými složkami, která dokáže zničit...

Boj revmatičky Heleny. Neudělám si ani culík, tak jak se postarám o dítě?

ilustrační snímek

Heleně bylo nedávno třiatřicet a zanedlouho porodí své první dítě. Na první pohled vypadá jako...

Další články
 • Nejčtenější

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Narodila se jako kluk s mužským genitálem. Přesto je nyní těhotná

Osmnáctiletá Mikey Chanel z Bostonu vypadala po porodu jako chlapec. Rodiče ovšem čekal šok, když testy z plodové vody...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

 • Další z rubriky

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Kvůli nádoru na mozku přišla o vlasy. Konečně se dočkala bujné hřívy

Daisy v sedmnácti letech diagnostikovali rakovinu. Šlo o nádor na mozku, který musel ven. Kvůli tomu má na hlavě velkou...

Pětice tvrzení o dětské imunitě. Čistota je zásadní, císař ji zhoršuje

O dětské imunitě se toho říká spoustu. Třeba že kojené děti mají obranyschopnost lepší než ty, co vyrůstají na umělém...

Falešný test na covid za pět stovek. Odhalit padělek není snadné

Premium Podvodníci přišli na nový byznys – falšují testy na koronavirus. Lidem, kteří se potřebují prokázat ať už jednorázově,...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....