Nová řada běžeckých sporttesterů Garminu mě docela překvapila. Vlastně jsem ani nečekal, že po příchodu optického snímání tepu ze zápěstí lze na poli sporttesterů ještě přijít s výraznějšími inovacemi. Sportovní hodinky už dnes běžně měří celodenní aktivitu včetně kvality spánku, zvládají komunikaci s mobilním telefonem a běžcům nabízejí plný servis v podobě nejrůznějších informací při běhu, vedení tréninků a podrobných statistik. Garmin ale přesto u nového modelu nejvyšší běžecké řady posunul možnosti sporttesterů zase o krůček dál. Hlavními lákadly jsou především nové a podrobnější údaje, které dokáže Forerunner 630 zaznamenat a vyhodnotit.
Forerunner 630 navazuje na již zavedenou šestistovkovou řadu a díky tomu najdete i zde funkce, které právě ji charakterizovaly. Tím myslím například možnost přímého připojení na WIFI (využívaného pro bezobslužné nahrávání záznamů na web), dotykový displej, propojení s mobilním telefonem a ve spolupráci se specializovaným hrudním pásem také pokročilé metriky běhu. K tomu všemu přidává nádherný velký displej, podporu platformy Connect IQ (s možností instalovat aplikace nebo měnit vzhled ciferníku), výrazné navýšení výdrže a, jak již bylo zmíněno, také nové analýzy.
Pozná vás od hlavy až k patě
Garmin Fenix 3Dobrá zpráva pro majitele multisportovního modelu Fenix 3 je, že Garmin před několika dny uvolnil nový firmware, který nové funkce Running Dynamics verze dva přináší i do těchto oblíbených hodinek. |
Nové údaje, které dokáže Forerunner 630 vyhodnotit, jsou součástí balíku funkcí označovaného jako Running Dynamics verze dva. První verze dokázala zjistit dobu kontaktu se zemí, vertikální oscilaci a kadenci. Verze dva k nim přidává délku kroku, dobu kontaktu se zemí pro každou nohu zvlášť a oscilaci při běhu v závislosti na délce kroku. Ke všem těmto metrikám využívá Garmin speciální hrudní pás, který obsahuje pohybový senzor (v nabídce Garminu poznáte takový hrudní pás podle ikonky běžce). Pomocí analýzy vaší tepové frekvence dokáží navíc tyto hodinky odhadnout VO2max a nově také zjistit laktátový práh nebo míru únavy. Zjednodušeně řečeno se o vás dozví prakticky vše, a pokud rádi studujete statistiky a analyzujete váš styl, splnil se vám tímto sporttesterem běžecký sen.
Co nového dokáže Forerunner 630
|
Na chvilku bych se zastavil u nového hrudního pásu, který se nyní jmenuje HR-RUN2 a opravdu se povedl. Provedení samotného pásu je na pohled i na dotek luxusní a nepochybuji o jeho dlouhé životnosti. Připevněná elektronika v přední části je mnohem menší a lehčí než u předchozí generace, a není jednoduše odepínací jako dřív. I když s hrudním pásem obecně příliš často neběhám kvůli pohodlí, u HR-RUN2 je to jiné. Na těle jsem ho při běhu v podstatě nevnímal a i díky novým hodnotám, které díky němu dokáže Garmin sledovat, jsem měl novou motivaci s ním opět běhat. Zvykl jsem si velmi rychle.
Ne každému sednou dotyky
Garmin Forerunner 630
klady: zápory: |
Na chuť jsem naopak nepřišel dotykovému displeji. Jedná se o věc osobního vkusu a možnost ovládání dotekem buď milujete, nebo proklínáte. Citlivost je skvělá a možnost ťuknout na konkrétní místo na displeji ovládání v mnohém zjednodušuje. Ale v terénu při samotném běhu rozhodně preferuji jistotu hardwarových tlačítek, pomocí kterých lze hodinky ovládat třeba i poslepu. Občas se mi navíc stalo, že displej reagoval, i když jsem to neměl v úmyslu (například pod kapkami vody ve sprše), a bylo proto potřeba dávat pozor, abych měl displej zamknutý.
Po všech ostatních stránkách jsem si běh s hodinkami opravdu užíval. Jsou mnohem lehčí, než vypadají, displej je velký a přehledný a možnost měnit vzhled ciferníku z nich dokáže udělat i hodinky, které neudělají ostudu ani ve společnosti. Přesnost GPS je špičková a jak je u Garminu zvykem, zapnout můžete také měření polohy pomocí ruského GLONASS. Výborná je i výdrž, kterou Garmin u nové generace Forerunner hodinek výrazně navýšil. V GPS módu vydržel tento sporttester 17 hodin a v případě potřeby je i zde (podobně jako u řady Garmin Fenix) k dispozici speciální Ultra Trac mód, který za cenu nižší přesnosti dokáže protáhnout výdrž i na vícedenní výpravy.
Ostatní funkce a vlastnosti, na které jsme u hodinek od Garminu už nějakou dobu zvyklí, jako například celodenní monitoring aktivity (počítání kroků, sledování spánku) či notifikace z mobilních telefonů fungují na jedničku. Některé uživatele by mohlo navíc potěšit, že Garmin již podporuje nejen Android a iOS, ale nově také Windows 10 mobile.
Hodinky Garmin Forerunner 630 obsahují vlastně vše, po čem by mohl běžec zatoužit, a nejspíš i něco navíc. Největší uplatnění najdou především u zapálených nadšenců, kteří se nebojí techniky a chtějí využít dalších možností, jak na sobě pracovat. Nové metriky mohou pomoci sledovat efektivitu tréninku, analyzovat běžecký styl a pomoci s vedením přípravy na závody. Detailní statistiky a údaje by sice minimálně ze zábavy sledovali i mnozí běžci bez velkých výkonnostních ambicí, poměrně vysoká cena, která ve variantě s hrudním pásem činí kolem 12 tisíc korun, je však pravděpodobně od nákupu odradí.