TEST: Nejchytřejší bežecké hodinky Garminu poznají, kdy máte formu

aktualizováno 
Běhali jsme s novými a nejchytřejšími hodinkami od Garminu, které jsou přímo specializované na běh. Navazují na oblíbený model předchozí generace, ale přidávají spoustu nových funkcí. Pokud si potrpíte na technické vychytávky a podrobnou analýzu svého běhání i fyzické kondice, budete z těchto hodinek nadšeni.

Forerunner 630 je opravdu lehký sporttester, na ruce ho ani nebudete vnímat. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Nová řada běžeckých sporttesterů Garminu mě docela překvapila. Vlastně jsem ani nečekal, že po příchodu optického snímání tepu ze zápěstí lze na poli sporttesterů ještě přijít s výraznějšími inovacemi. Sportovní hodinky už dnes běžně měří celodenní aktivitu včetně kvality spánku, zvládají komunikaci s mobilním telefonem a běžcům nabízejí plný servis v podobě nejrůznějších informací při běhu, vedení tréninků a podrobných statistik. Garmin ale přesto u nového modelu nejvyšší běžecké řady posunul možnosti sporttesterů zase o krůček dál. Hlavními lákadly jsou především nové a podrobnější údaje, které dokáže Forerunner 630 zaznamenat a vyhodnotit.

Fotogalerie

Forerunner 630 navazuje na již zavedenou šestistovkovou řadu a díky tomu najdete i zde funkce, které právě ji charakterizovaly. Tím myslím například možnost přímého připojení na WIFI (využívaného pro bezobslužné nahrávání záznamů na web), dotykový displej, propojení s mobilním telefonem a ve spolupráci se specializovaným hrudním pásem také pokročilé metriky běhu. K tomu všemu přidává nádherný velký displej, podporu platformy Connect IQ (s možností instalovat aplikace nebo měnit vzhled ciferníku), výrazné navýšení výdrže a, jak již bylo zmíněno, také nové analýzy.

Pozná vás od hlavy až k patě

Garmin Fenix 3

Dobrá zpráva pro majitele multisportovního modelu Fenix 3 je, že Garmin před několika dny uvolnil nový firmware, který nové funkce Running Dynamics verze dva přináší i do těchto oblíbených hodinek.

Nové údaje, které dokáže Forerunner 630 vyhodnotit, jsou součástí balíku funkcí označovaného jako Running Dynamics verze dva. První verze dokázala zjistit dobu kontaktu se zemí, vertikální oscilaci a kadenci. Verze dva k nim přidává délku kroku, dobu kontaktu se zemí pro každou nohu zvlášť a oscilaci při běhu v závislosti na délce kroku. Ke všem těmto metrikám využívá Garmin speciální hrudní pás, který obsahuje pohybový senzor (v nabídce Garminu poznáte takový hrudní pás podle ikonky běžce). Pomocí analýzy vaší tepové frekvence dokáží navíc tyto hodinky odhadnout VO2max a nově také zjistit laktátový práh nebo míru únavy. Zjednodušeně řečeno se o vás dozví prakticky vše, a pokud rádi studujete statistiky a analyzujete váš styl, splnil se vám tímto sporttesterem běžecký sen.

Co nového dokáže Forerunner 630

 • Délka kroku: Na základě pohybového čidla v nových hrudních pásech HR-RUN a HR-RUN2 a ve spolupráci s GPS dokáží hodinky přesně změřit délku vašeho kroku při běhu a jeho proměnlivost v závislosti na převýšení, tempu nebo kadenci.
 • Vyvážení doby kontaktu se zemí: Tato hodnota ukazuje, jak zatěžujete levou a pravou nohu. Udávaná hodnota je v procentech a vy tak ihned zjistíte, jak a zda se odchylujete od ideálního vyváženého běhu.
 • Vertikální poměr: Definuje poměr mezi výskokem do výšky a délkou kroku. Může pomoci s vyladěním běžeckého stylu a s lepším rozvržením energie. Čím menší číslo, tím více energie vynakládáte pro žádaný pohyb vpřed a tím méně ztrácíte výskoky do výšky.
 • Laktátový práh: Určuje hranici v podobě tempa, při jehož překročení se v těle začne hromadit nežádoucí kyselina mléčná. Čím rychlejší tempo, tím samozřejmě lépe. Pokud jste dobře trénovaní, můžete takového tempa dosáhnout až třeba při 90 procentech vaší maximální tepové frekvence. Tento údaj může pomoci například s volbou tempa při závodech. Vyhodnocení probíhá automaticky na základě zaznamenaných výběhů nebo speciálním zhruba 30minutovým testem, kterým vás hodinky provedou.
 • Zhodnocení výkonu: Tento údaj vám v reálném čase napoví, zda běžíte nad či pod své možnosti. Zjednodušeně řečeno se jedná o jakýsi ukazatel momentální formy. Na základě analýzy vašeho VO2max vám už při samotném běhu napoví, zda můžete pomýšlet na osobák, nebo zda pro to není ten správný den.
 • Skóre stresu: Pomocí testu tepové frekvence, při kterém tři minuty stojíte na místě, dokáží hodinky analyzovat, jak jste na tom s regenerací. Mohou tak napovědět, zda je na čase vyrazit na trénink, nebo si dopřát raději odpočinek. K tomu, aby tato funkce fungovala správně, je potřeba nejprve vytvořit databázi výsledků (nejlépe v několika dnech vždy ve stejnou dobu), oproti kterým budou hodinky porovnávat váš srdeční tep.

Na chvilku bych se zastavil u nového hrudního pásu, který se nyní jmenuje HR-RUN2 a opravdu se povedl. Provedení samotného pásu je na pohled i na dotek luxusní a nepochybuji o jeho dlouhé životnosti. Připevněná elektronika v přední části je mnohem menší a lehčí než u předchozí generace, a není jednoduše odepínací jako dřív. I když s hrudním pásem obecně příliš často neběhám kvůli pohodlí, u HR-RUN2 je to jiné. Na těle jsem ho při běhu v podstatě nevnímal a i díky novým hodnotám, které díky němu dokáže Garmin sledovat, jsem měl novou motivaci s ním opět běhat. Zvykl jsem si velmi rychle.

Ne každému sednou dotyky

Garmin Forerunner 630

 • konektivita: Bluetooth LE, Wifi, ANT+
 • výdrž: 16 hodin v GPS módu
 • vodotěsnost: 5 ATM
 • notifikace (z mobilu): ano
 • barometr: ne
 • aplikace: ano
 • navigace: na bod
 • další funkce: VO2max, running dynamics, laktátový práh, a mnoho dalších...
 • cena:
  10 990 Kč bez HR
  12 490 Kč včetně HR

klady:
- skvělé běžecké funkce a statistiky
- výdrž
- velký přehledný displej

zápory:
- dotykový displej nesedne každému
- vyšší cena

Na chuť jsem naopak nepřišel dotykovému displeji. Jedná se o věc osobního vkusu a možnost ovládání dotekem buď milujete, nebo proklínáte. Citlivost je skvělá a možnost ťuknout na konkrétní místo na displeji ovládání v mnohém zjednodušuje. Ale v terénu při samotném běhu rozhodně preferuji jistotu hardwarových tlačítek, pomocí kterých lze hodinky ovládat třeba i poslepu. Občas se mi navíc stalo, že displej reagoval, i když jsem to neměl v úmyslu (například pod kapkami vody ve sprše), a bylo proto potřeba dávat pozor, abych měl displej zamknutý.

Po všech ostatních stránkách jsem si běh s hodinkami opravdu užíval. Jsou mnohem lehčí, než vypadají, displej je velký a přehledný a možnost měnit vzhled ciferníku z nich dokáže udělat i hodinky, které neudělají ostudu ani ve společnosti. Přesnost GPS je špičková a jak je u Garminu zvykem, zapnout můžete také měření polohy pomocí ruského GLONASS. Výborná je i výdrž, kterou Garmin u nové generace Forerunner hodinek výrazně navýšil. V GPS módu vydržel tento sporttester 17 hodin a v případě potřeby je i zde (podobně jako u řady Garmin Fenix) k dispozici speciální Ultra Trac mód, který za cenu nižší přesnosti dokáže protáhnout výdrž i na vícedenní výpravy.

Ostatní funkce a vlastnosti, na které jsme u hodinek od Garminu už nějakou dobu zvyklí, jako například celodenní monitoring aktivity (počítání kroků, sledování spánku) či notifikace z mobilních telefonů fungují na jedničku. Některé uživatele by mohlo navíc potěšit, že Garmin již podporuje nejen Android a iOS, ale nově také Windows 10 mobile.

Hodinky Garmin Forerunner 630 obsahují vlastně vše, po čem by mohl běžec zatoužit, a nejspíš i něco navíc. Největší uplatnění najdou především u zapálených nadšenců, kteří se nebojí techniky a chtějí využít dalších možností, jak na sobě pracovat. Nové metriky mohou pomoci sledovat efektivitu tréninku, analyzovat běžecký styl a pomoci s vedením přípravy na závody. Detailní statistiky a údaje by sice minimálně ze zábavy sledovali i mnozí běžci bez velkých výkonnostních ambicí, poměrně vysoká cena, která ve variantě s hrudním pásem činí kolem 12 tisíc korun, je však pravděpodobně od nákupu odradí.

Autor:
 • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky
Premium

Mouky i rostlinných tuků jíme moc, sladit nepotřebujeme, varuje Slimáková

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Premium

Jak vyčmuchat rakovinu. V Kopřivnici testují revoluční metodu prevence

Dvojice vědců Spirod Tavandzis a Petra Riedlová Matulová se před třemi lety pustila do unikátního výzkumu. Společně s...

Probudil se z kómatu bez tří končetin, nyní díky protézám opět chodí

Pětačtyřicetiletý David Gilroy ze Skotska jen zázrakem přežil nehodu na motorce. Strávil dva měsíce v kómatu, když se...

Premium

Jak se líčí hvězdy. V zákulisí StarDance jedou vizážisté vždy naplno

StarDance v sobotu načne svou desátou řadu. Vedle tanečních kreací to znamená obdivovat i blyštivé kostýmy, promyšlené...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz