TEST: Funkční spodní prádlo. Zvítězí příroda nad umělými materiály?

aktualizováno 
Funkční spodní prádlo je základním kamenem oblékání na běh v každé roční době. Na trhu mezi sebou soupeří umělé materiály, ovčí vlna i kombinace funkčních vláken s bavlnou. Přečtěte si, která varianta vám poslouží nejlépe.

TEST: spodní funkční prádlo z umělých i přírodních vláken. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Léto nebo zima, při běhu se člověk potí bez ohledu na počasí. Zatímco v létě problém řeší libovolné funkční tričko, chlad nám situaci značně komplikuje. Zvolené oblečení totiž musí nejen odvádět veškerou vlhkost pryč od těla, ale zároveň nás musí zahřát. Klíčovou roli v tomto procesu hraje spodní prádlo, které naléhá přímo na pokožku.

Fotogalerie

Při výběru spodního prádla narazíme na tři různé materiály, ze kterých se spodní funkční prádlo vyrábí nejčastěji. Dopodrobna se podíváme na přírodní ovčí vlnu merino, polyesterové umělé vlákno a také na kombinaci umělého vlákna s bavlnou. Kromě materiálů také rozlišujeme spodní prádlo podle stylu provedení. I zde jsou k dispozici tři varianty.

První z nich je lehké triko s krátkým rukávem, které se výborně hodí jako základní vrstva v letních měsících nebo pod druhou vrstvu v mírném chladu. Druhá varianta je dlouhé nezateplené triko, ve kterém se dá běhat v jarním a podzimní období, případně v mírné zimě s lehkou větrovkou jakožto druhou vrstvou. Poslední možnost je dlouhé zateplené triko do velmi chladných podmínek. Takové spodní prádlo kromě běhu využijete i na lyžích, běžkách a při dalších zimních aktivitách.

Do testu jsme vybrali produkty značek Smartwool, Craft a Löffler, které zastupují každou z uvedených kategorií.

Ovčí vlna merino

Merino

Smartwool Next-To-Skin Micro Tee

lehký nátělník s krátkým rukávem

Výhody:

 • vynikající termoregulace
 • přirozeně antibakteriální
 • hřeje i za mokra

Nevýhody:

 • méně pružné
 • horší odvod potu
 • na citlivější pokožce může „kousat“

Cena: 1 499 korun

Vlna merino je znovuobjevený materiál, který se dočkal veliké obliby především pro svou vynikající termoregulaci. Nejsilnější stránkou merina je vysoká výhřevnost a ve srovnání s konkurencí unikátní schopnost hřát i za mokra. V horkém počasí pak vlněný svršek příjemně chladí.

To předurčuje merino k využití v zimních měsících, kdy se potřebujeme udržet v teple za každou cenu a zároveň chceme, aby nás netrápila největší slabina vlněného spodního prádla - omezený odvod potu. Největší potenciál tak merino nabízí v chladnějším počasí a při aktivitách o nižší intenzitě.

Dalším podstatným důvodem, proč zvolit merino, jsou přirozené antibakteriální vlastnosti. Zatímco umělé vlákno začne zapáchat už po prvním propocení, merino se dá bez potíží nosit i několik dní v kuse. Mezi nevýhody musíme započítat nižší pružnost, a tedy i vyšší náchylnost k protržení, tento problém je ale částečně odstraněn optimálním způsobem šití. Při zkoušení dejte pozor i na příjemnost materiálu. Přestože vlna při výrobě prochází změkčující úpravou, občas někoho lehce kouše.

Při výběru merinových svršků věnujte pozor i složení. Někteří výrobci označují za vlněné i takové kusy oblečení, které obsahují pouze pár desítek procent merina a zbytek je obyčejné umělé vlákno.

Z merina jsme vybrali lehké triko s krátkým rukávem Smartwool, který se této problematice věnuje přes dvacet let a řadí se mezi nejkvalitnější značky na trhu. Konkrétně se pak jedná o model Next-To-Skin Micro Tee o gramáži 150g/m2.

Triko je neuvěřitelně lehké a příjemné i pro běžné nošení. Při sportu výborně funguje ve vyšších teplotách. Pro běh v mrazu to chce přece jen zvýšit hmotnost a přidat dlouhé rukávy.

Střihově Smartwool odpovídá běžným velikostním tabulkám a použitá vlna je velmi jemná a nemá tendenci dráždit pokožku.

Umělé vlákno

Umělé vlákno

Craft Active Extreme

lehký nátělník s dlouhým rukávem

Výhody:

 • vynikající odvod potu
 • vysoká pružnost
 • nepohlcuje vodu

Nevýhody:

 • po krátké době začne zapáchat
 • nižší výhřevnost a termoregulace

Cena: 1 090 korun

Umělé vlákno je materiál, ze které se v současné době vyrábí většina funkčního oblečení. Na rozdíl od merina disponuje vyšší pružností, lepším odvodem potu a vyšší univerzálností.

Naopak oblast, kde umělé vlákno ztrácí, je výhřevnost a termoregulace. Spodní prádlo z polypropylenového nebo polyesterového vlákna díky své pružnosti mnohem lépe obepíná pokožku a je výrazně efektivnější v odvodu potu pryč od těla.

Umělé vlákno je kvůli svým vlastnostem ideální volba pro aktivity o velmi vysoké intenzitě, při nichž se budete hodně potit a nebudete klást tak vysoký důraz na zateplovací schopnosti. Na rozdíl od merina se prádlo z umělých materiálů dá jen zřídkakdy využívat opakovaně, protože už po prvním propocení začne být nepříjemně cítit.

Z umělého vlákna jsme testovali dlouhý nátělník Active Extreme švédského Craftu, značky specializující se na oblečení pro vytrvalostní sporty, která ve svém oboru patří mezi absolutní špičku. I přesto si Craft drží velmi příjemnou cenovou úroveň.

Craft vynikl velmi vysokou elasticitou a na umělé vlákno relativně dobře odolával zápachu i po opakovaném propocení. Na těle byl materiál velmi příjemný a i po intenzivním tréninku byla kůže pod trikem suchá. Samotný materiál pak velmi rychle schne. 

Dlouhý lehký nátělník je ideální volbou pro chladnější podzimní a jarní běhání a jako základní vrstva v zimě spolu s windstopperovou bundou.

Umělé vlákno s bavlnou

Transtex

Löffler Transtex Warm

zateplený nátělník s dlouhým rukávem

Výhody:

 • vynikající zateplení
 • rychlý odvod potu z vnitřní části

Nevýhody:

 • z vnější vrstvy se pot odpařuje pomaleji
 • nižší elasticita

Cena: 1 090 korun

Kombinace umělého vlákna s příměsí bavlny není zdaleka tak častá, jako předchozí dva materiály, ale přesto si zaslouží pozornost. Nejvýznamnější značkou, která šije své oblečení tímto způsobem, je rakouský Löffler se svou technologií Transtex. Jako zajímavost je potřeba zmínit, že Löffler své produkty nenechává šít v Číně ani v jiné rozvojové zemi, drtivá většina produkce se odehrává v Rakousku a Německu. Transtex je dvouvrstvá tkanina, na jejíž vnitřní straně je použito umělé vlákno obstarávající odvod potu. Vnější strana je bavlněná a funguje jako izolant.

Tato struktura kombinuje výhody obou dříve zmíněných materiálů. Díky vysokému podílu umělého vlákna je spodní prádlo z Transtexu velmi pružné a efektivně odvádí pot, který se drží ve vnější vrstvě s vysokou výhřevností.

V praxi to vypadá, že po doběhu je tričko z vnější strany mokré, ale pokožka zůstává suchá. Bohužel odpařování z vnější vrstvy není tak rychlé, jak by bylo potřeba, a i tentokrát využijete toto spodní prádlo především v chladnějším počasí nebo při nižších intenzitách pohybu.

Testované triko Löffler Transtex Warm patří do kategorie zateplených nátělníků a už na první pohled se jedná o nejrobustnější z testovaných produktů, přímo vybízí k využití v mrazivém počasí.

Transtex Warm se řadí svou elasticitou mezi Craft a Smartwool a sdružuje výhody obou. Pokožka díky vrstvě z umělých vláken zůstává suchá i po velmi intenzivním běhu a veškerá vlhkost se pozvolna odpařuje z izolační vnější vrstvy. Velikostně je Löffler lehce posunutý, pokud obvykle oblékáte velikost L, zvolte o číslo menší M.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz