Stačí čtyři týdny bez tréninku a forma je pryč, tvrdí nová studie

aktualizováno 
Pouhé čtyři týdny. Takhle krátký výpadek z tréninku je dost na to, abyste ztratili pracně nabytou formu. Kromě toho se v našem pravidelném článku o zajímavostech ze světa podíváme na nejdražší chytré hodinky na světě.

Už čtyři týdny v lehu bez běhu mají velmi negativní vliv na výkon | foto: Archiv Marcely Janoutové

Bez tréninku mizí rychlost

Jak rychle mizí fyzická kondice bez tréninku, je mezi běžci často probírané téma. V časopise Journal of Applied Physiology se na něj v nové studii pokusili podívat z vědeckého hlediska.

Studie sledovala skupinu 21 běžců, kteří pravidelně běhali zhruba 50 kilometrů týdně a svůj trénink zakončili uběhnutím Bostonského maratonu v roce 2016. Následně přestali na celých osm týdnů trénovat. Autoři výzkumu jim povolili maximálně dvě hodiny aktivního pohybu týdně.

Závod v Praze se blíží, kapacita je omezená

Krátký a intenzivní zážitek přináší zarostlé navážky v Milíčovském lese. Na závod je možnost přihlásit se a získat tričko do 25. února, ale kapacita je omezená a každoročně je závod vyprodán předem. Neváhejte a přijďte přivítat jaro v teniskách. Přihlaste se zde.

Craft RUNGO pětky přes ty 3 tydýty

Ukázalo se, že již po prvních čtyřech týdnech se u běžců projevil značný pokles objemu krve (konkrétně o 3,6 procenta), stejně jako objemu levé srdeční komory. Nižší byl také objem krevní plazmy. Tyto změny mají za následek horší zásobování kyslíkem směrem ke svalům, což s sebou nese také obtížnější udržení vysokého tempa.

Po zbývající čtyři týdny již nebyl efekt „nicnedělání“ tak výrazný a stav sledovaných běžců se zhoršoval jen mírně. Poměrně zajímavé je, že například hodnota VO2max (která zjednodušeně řečeno popisuje efektivitu vašeho těla při získávání kyslíku ze vzduchu) se u testovaných běžců prakticky nesnížila. Autoři studie to vysvětlují tím, že životnost červených krvinek (jejichž množství má na V02max vliv) je zhruba 110 dní, tedy mnohem déle, než byla doba testu. Jejich nižší tvorba způsobená absencí sportu se tak ještě nestihla plně projevit.

Testy výkonů účastníků pokusu na běžeckém páse ukázaly, že s každým týdnem bez tréninku bylo mnohem obtížnější především zvládat vysoké tempo. Potvrdila se tak zkušenost mnoha běžců, že bez tréninku nejprve ztrácejí rychlost a teprve později vytrvalost.

Nejdražší chytré hodinky na světě

Věhlasný švýcarský výrobce hodinek TAG Heuer už nějakou dobu nabízí také chytré hodinky. Samy o sobě nejsou zrovna levné, cena jejich řady Connected Modular, postavené na Android Wear, začíná na 1 550 dolarech (což je v přepočtu zhruba 32 tisíc korun).

Nejdražší chytré hodinky na světě TAG Heuer jsou z bílého zlata zdobené...

TAG Heuer se ale rozhodl přidat ještě více luxusu. Nově představený model Connected Modular 41 je vyroben z bílého zlata a vyzdoben diamanty. Vnitřek hodinek a funkční vybavení sice zůstaly stejné jako u „běžných“ modelů TAH Heuer, díky luxusním materiálům se však jejich cena vyšplhala na 190 tisíc švýcarských franků, v přepočtu je to téměř 4,2 milionu korun. Nezbývá než doufat, že podpora a pravidelné aktualizace u takto drahých hodinek vydrží déle, než je u chytrých hodinek běžné.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz