Stačí čtyři týdny bez tréninku a forma je pryč, tvrdí nová studie

aktualizováno 
Pouhé čtyři týdny. Takhle krátký výpadek z tréninku je dost na to, abyste ztratili pracně nabytou formu. Kromě toho se v našem pravidelném článku o zajímavostech ze světa podíváme na nejdražší chytré hodinky na světě.

Už čtyři týdny v lehu bez běhu mají velmi negativní vliv na výkon | foto: Archiv Marcely Janoutové

Bez tréninku mizí rychlost

Jak rychle mizí fyzická kondice bez tréninku, je mezi běžci často probírané téma. V časopise Journal of Applied Physiology se na něj v nové studii pokusili podívat z vědeckého hlediska.

Studie sledovala skupinu 21 běžců, kteří pravidelně běhali zhruba 50 kilometrů týdně a svůj trénink zakončili uběhnutím Bostonského maratonu v roce 2016. Následně přestali na celých osm týdnů trénovat. Autoři výzkumu jim povolili maximálně dvě hodiny aktivního pohybu týdně.

Závod v Praze se blíží, kapacita je omezená

Krátký a intenzivní zážitek přináší zarostlé navážky v Milíčovském lese. Na závod je možnost přihlásit se a získat tričko do 25. února, ale kapacita je omezená a každoročně je závod vyprodán předem. Neváhejte a přijďte přivítat jaro v teniskách. Přihlaste se zde.

Craft RUNGO pětky přes ty 3 tydýty

Ukázalo se, že již po prvních čtyřech týdnech se u běžců projevil značný pokles objemu krve (konkrétně o 3,6 procenta), stejně jako objemu levé srdeční komory. Nižší byl také objem krevní plazmy. Tyto změny mají za následek horší zásobování kyslíkem směrem ke svalům, což s sebou nese také obtížnější udržení vysokého tempa.

Po zbývající čtyři týdny již nebyl efekt „nicnedělání“ tak výrazný a stav sledovaných běžců se zhoršoval jen mírně. Poměrně zajímavé je, že například hodnota VO2max (která zjednodušeně řečeno popisuje efektivitu vašeho těla při získávání kyslíku ze vzduchu) se u testovaných běžců prakticky nesnížila. Autoři studie to vysvětlují tím, že životnost červených krvinek (jejichž množství má na V02max vliv) je zhruba 110 dní, tedy mnohem déle, než byla doba testu. Jejich nižší tvorba způsobená absencí sportu se tak ještě nestihla plně projevit.

Testy výkonů účastníků pokusu na běžeckém páse ukázaly, že s každým týdnem bez tréninku bylo mnohem obtížnější především zvládat vysoké tempo. Potvrdila se tak zkušenost mnoha běžců, že bez tréninku nejprve ztrácejí rychlost a teprve později vytrvalost.

Nejdražší chytré hodinky na světě

Věhlasný švýcarský výrobce hodinek TAG Heuer už nějakou dobu nabízí také chytré hodinky. Samy o sobě nejsou zrovna levné, cena jejich řady Connected Modular, postavené na Android Wear, začíná na 1 550 dolarech (což je v přepočtu zhruba 32 tisíc korun).

Nejdražší chytré hodinky na světě TAG Heuer jsou z bílého zlata zdobené...

TAG Heuer se ale rozhodl přidat ještě více luxusu. Nově představený model Connected Modular 41 je vyroben z bílého zlata a vyzdoben diamanty. Vnitřek hodinek a funkční vybavení sice zůstaly stejné jako u „běžných“ modelů TAH Heuer, díky luxusním materiálům se však jejich cena vyšplhala na 190 tisíc švýcarských franků, v přepočtu je to téměř 4,2 milionu korun. Nezbývá než doufat, že podpora a pravidelné aktualizace u takto drahých hodinek vydrží déle, než je u chytrých hodinek běžné.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz