TEST: Fitbit Alta HR překvapil svou chytrostí a vyladěnými službami

aktualizováno 
Už jsem měl možnost vyzkoušet mnoho náramků či hodinek, které sledují celodenní aktivitu, spálené kalorie nebo kvalitu spánku. Na trhu je jich spousta a vybrat ten pravý není vůbec jednoduché. Fitbit je v mnoha ohledech jiný. Je propojen s propracovanými službami, má vyladěné aplikace a sám pozná, kolik jste toho během dne nasportovali.

Fitbit Alta HR | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Pro testování jsem zvolil Fitbit Alta HR, nejnovější model náramku pro celodenní nošení. Je velmi malý, na ruce nepřekáží a vypadá jako zajímavý módní doplněk. Vybral jsem si oranžovou barvu, protože na produktových fotkách vypadala živě a zábavně. Musím ale přiznat, že je to spíše dámská oranžovo-růžová a na chlapské ruce se nevyjímá zrovna dobře. Barevné náramky jsou ale naštěstí velmi jednoduše vyměnitelné (není k tomu potřeba žádný nástroj). Přímo Fitbit nabízí model Alta v šesti barevných variantách plus má k dispozici další čtyři speciální náramky včetně koženého a kovového. Díky rozšířenosti Fitbitu se navíc dají sehnat kompatibilní náramky i od dalších výrobců. Barvu náramku tak klidně můžete měnit každý den podle oblečení, které zrovna máte na sobě, čímž Fitbit Alta funkci módního doplňku jen podtrhuje.

Tak trochu jiný náramek

Když jsem se v úvodu zmiňoval, že Fitbit je v mnoha ohledech jiný, neměl jsem na mysli vzhled a dokonce ani nějaké speciální funkce. Fitbit Alta HR umí vlastně to samé co umí většina ostatních náramků na trhu. Počítá, kolik jste ušli kroků, jak dlouho jste sportovali, celý den průběžně pomocí optického snímače sleduje tep či monitoruje kvalitu vašeho spánku. Je však jiný svým přístupem. Je jiný tím, jak s naměřenými daty pracuje a službami, které jsou k němu připojeny. A získal si mě na celé čáře.

Fotogalerie

Když jsem při úvodním nastavení zadával v aplikaci potřebné údaje o sobě, zeptal se mě Fitbit, co bych chtěl na svém životě zlepšit. Mezi různými nabídkami na hubnutí nebo zlepšení kondice jsem si zvolil zlepšení kvality spánku. Od té doby jsem v mobilní aplikaci mohl sledovat, jak se můj prospaný čas liší od cíle, který jsem si stanovil, a dostával jsem tipy, jak svou spánkovou situaci vylepšit.

Díky neustálému sledování tepové frekvence a pohybovému čidlu uvnitř náramku má Fitbit celkem slušný přehled o tom, jak na tom se spánkem jsem. Nejenom že sám pozná, kdy chodím spát a kdy vstávám, ale rozezná i jednotlivé spánkové fáze - lehký spánek, hluboký spánek a REM. Večer mě upozorní, když přetahuji a je už čas jít spát, a když mám nastavený budík, vzbudí mě vibracemi na zápěstí. Všechny údaje o spánku mám k dispozici v mobilní aplikaci, třeba i s porovnáním, jak na tom jsem vzhledem k obvyklému průměru pro svůj věk.

Rozbor spánku. Ten den jsem spal velmi dobře.

Rozbor spánku. Ten den sem spal velmi dobře.

Vydejte se na dobrodružství

Kromě spánku sleduje Fitbit Alta samozřejmě také nachozené kroky. Základní cíl (který si můžete měnit) je nachodit každý den alespoň 10 tisíc kroků, což je hodnota, kterou respektuje většina náramků. Během dne mě Fitbit na displeji pomocí animací a krátkých výzev napomíná, že bych měl každou hodinu ujít alespoň 250 kroků, protože to prospěje mému zdraví, a v mobilní aplikaci mohu sledovat, kdy se mi to dařilo plnit a kdy ne. A pokud mi chybí motivace k tomu se vydat na nějakou procházku, má pro mě Fitbit speciální dobrodružství (Adventures).

Adventures jsou virtuální procházky, které vás přenesou třeba na druhou polovinu planety a mají vás motivovat, když kolem vás zrovna žádný zajímavý cíl k procházce není. Na virtuální procházku můžete vyrazit klidně úplně sami. Jak celý den chodíte, pohybujete se po mapě, a když dosáhnete některého ze zajímavých míst, nabídne vám panoramatické fotky nebo textové informace o zajímavostech, které se na daných místech nacházejí. V současné době jsou k dispozici procházky po Yosemitském parku nebo po New Yorku.

Ještě zábavnější je zapojit do takové procházky přátele (ovšem pokud mají také Fitbit). Během virtuálního treku můžete sledovat, jak si kdo vede. Vyhrává ten, kdo první virtuálně projde celou trať. Během této výzvy si můžete s ostatními chatovat a na konci budou ti nejlepší odměněni pozicí na stupních vítězů.

Pozná i jízdu na kole

Fitbit Alta HR

  • měření tepu: ano, optické
  • notifikace: ano
  • konektivita: bluetooth
  • výdrž: 7 dní
  • další funkce: detekce sportovní aktivity, monitoring spánku, kroky, kalorie, vdzálenost
  • cena: 3 490 korun

klady:
- kvalitní mobilní i webová aplikace
- doplňkové služby
- automatická detekce aktivit
- dobrá výdrž

zápory:
- pouze v angličtině
- omezené mobilní notifikace

Velmi zajímavou funkcí Fitbit Alta HR je automatická detekce sportovní aktivity. Pokud vyrazíte na procházku nebo si zaběhat na dobu delší než je 15 minut (tuto hodnotu lze upravit), nejenže se vám započítají kroky, ale zároveň se tato aktivita uloží jako samostatné cvičení. Nemusíte nikde nic zapínat ani se o nich starat, Fitbit Alta HR detekuje aktivitu podle tepové frekvence a pohybového čidla. Mně spolehlivě určil chůzi, běh a dokonce i jízdu na kole. Upřímně řečeno, nechápu, podle čeho pozná, že jedu na kole, vždyť mám přeci ruce na řídítkách, nijak speciálně s nimi nehýbu a mění se mi jen tepová frekvence. Na silničním kole jsem ale s náramkem najezdil postupně zhruba 300 kilometrů a počet minut, které Fitbit detekoval jako jízdu na kole, odpovídal době změřené pomocí GPS hodinek až neuvěřitelně přesně. I tak je však potřeba počítat s tím, že možnosti automatické detekce přeci jen nejsou neomezené. Cvičení v posilovně nebo jízdu na bruslích už náramek nepoznal.

Jízda na kole v podání Fitbit Alta HR

Jízda na kole v podání Fitbit Altra HR

Líbí se mi, že služby kolem Fitbitu tvoří celek, vše zapadá dohromady. Mám pocit, že lidé, kteří náramek tvořili si na něm dávají záležet. K dispozici je například samostatná aplikace Fitstar Personal Trainer provázaná se základní Fitbit aplikací, se kterou si můžete například i zacvičit za pomoci instruktážních videí. A když jsem v uplynulých dnech jezdil na kole, aplikace mi rovnou doporučila některá ze cvičení zaměřených na horní polovinu těla jako vhodnou kompenzaci.

Ve Fitbit aplikaci si také můžete monitorovat pitný režim nebo jídlo, které sníte, a díky tomu mít pod kontrolou nejen spálené kalorie, ale i přijaté. Pokud chcete zhubnout a máte ve Fitbitu nastaven i takový cíl, je to neocenitelný pomocník. Aby to mělo smysl, musíte mít ale samozřejmě pevnou sebekázeň tam vše poctivě zadávat.

Notifikací by mohlo být více

Náramek slouží i k zobrazování notifikací z mobilního telefonu, ty jsou ale poměrně chudé. Vybrat si můžete jen kalendář, hovory a jednu aplikaci pro zprávy (například SMS nebo WhatsApp). Je škoda, že standardně neumí zobrazovat notifikace z více aplikací, jen jedna aplikace pro zprávy je dnes přece jen málo. A když už jsme u nedostatků, oproti konkurenci zamrzí také absence barometru, pomocí kterého se dají sledovat nastoupané metry, což může zpřesnit výpočet spálených kalorií a pro mnohé se stát i zajímavou výzvou při celodenním pohybu. Počítat je také potřeba s tím, že aplikace Fitbitu je k dispozici pouze v angličtině.

Přesto musím uznat, že mě Fitbit dokázal v nabité konkurenci náramků zaujmout. Spousta výrobců vyrábí podobné náramky jen jako doplněk svého portfolia. Můžete si je koupit k mobilnímu telefonu nebo jako levnější alternativu k plnohodnotnému sporttesteru. Pak je ale výrobce často nechá žít svým životem, aplikace a služby kolem zůstávají svou kvalitou daleko za papírovými specifikacemi samotného produktu a reálné využití naměřených dat se po pár měsících scvrkne na pouhé měření kroků. Nedokážou je smysluplně využít. Pro Fitbit jsou náramky a služby, které se snaží monitorovat, klíčovým produktem a z pohledu uživatele je ten rozdíl poznat. Náramek s vámi komunikuje, sám od sebe nabízí zajímavé statistiky, motivuje a radí jak dosáhnout cíle, který jste si sami vybrali. A právě způsob, kterým to Fitbit dělá, i to, jak jsou jeho mobilní aplikace vyladěné, dělá Fitbit z mého pohledu tak zajímavým.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBNÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz