TEST: Extravagantní kolo ElliptiGO z vás udělá turistickou atrakci

aktualizováno 
Tak jako běžecký pás nebo rotoped jsou způsoby, jak dostat váš oblíbený pohyb z venku domů či do fitness centra, ElliptiGO ze všeho nejvíce připomíná naopak posilovací stroj, který vyrazil ven. Je nevšední, neokoukaný, zábavný a když s ním vyrazíte mezi lidi, každý se za vámi otočí.

Extravagantní dopravní prostředek, který vám pomůže s fyzičkou. | foto: Michal HrabecRungo.cz

Byl jsem překvapen, že ve skutečnosti vypadá ElliptiGO mnohem větší a robustnější než na fotografiích nebo videu. Ovládání ale není vůbec složité a jízdu se netřeba nějak dlouho učit. Pokud jezdíte na kole, půjde vše skoro samo. Ze všeho nejvíc jsem si totiž připadal, jako když jedu na kole bez sedla. Chybějící sedlo mezi nohama sice znamená ztrátu určité stability, ale po prvních kilometrech jsem si zvyknul a pokud jsem se vyhýbal nerovnostem, nebyl s jízdou žádný problém.

ElliptiGO je poháněno pohybem podobným chůzi či běhu, oproštěném od sebemenších otřesů. Podobně jako na kole je pohyb přenášen pomocí řetězu a samozřejmě nechybí ani volnoběh, takže při jízdě z kopce nemusíte šlapat jak splašení. Jak vypadá pohyb a jízda na ElliptiGO, vám napoví videoukázka:

Také výbava se podobá kolu. Jízdu usnadňuje přehazovačka Shimano ukrytá uvnitř zadního náboje (v případě našeho modelu osmirychlostní) a o brždění se starají přední a zadní véčkové brzdy Avid. Na klikách je navíc možnost upravit velikost oblouku, který svýma nohama musíte obkroužit a tím dále upravovat náročnost vykonávaného pohybu.

Fotogalerie

Náš testovací výlet se konal po pražských cyklostezkách a hned od prvních metrů jsme budili obrovskou pozornost. ElliptiGO je přeci jen novinka a jediné modely, které jsou zatím k vidění v Česku, byly ty pod našima nohama. Běžci, které jsme potkávali, nám místo tradičního mávnutí věnovali široký úsměv a pro skupinky lidí na procházce jsme se okamžitě stávali tématem k hovoru. Zahraniční turisté odkládali nudný Segway a fotografovali si nás třeba jen při čekání na semaforech. Tak takhle se cítí filmové hvězdy?

Oproti kolu mi vyhovovalo, že jsem se pohyboval ve vzpřímené poloze. Žádná bolest za krkem ani otlačený zadek od sedla po každoroční první vyjížďce. Na druhou stranu, na terénních nerovnostech bylo znát, že je mé těžiště výš a malý průměr kol spolu s absencí jakéhokoliv odpružení dávali jasně najevo, že ElliptiGO patři především na hladké asfaltové cyklostezky.

ElliptiGO 8C

Testovaný model

Rám: 7005-T6 Aluminum
Hmotnost: 20 Kg
Počet rychlostí: 8
Přehazovačka: Shimano Alfine SL-S500
Maximální nosnost: 115 Kg
Jízda do kopce: určeno pro stoupání až do sklonu 20 - 30 %
Průměr kol: 20"
Cena: 69 985 Kč

Hned první den jsme najeli zhruba 40 kilometrů na jeden zátah. Cítil jsem, že svaly, které se zapojují do pohybu, jsou podobné těm, které pracují při běhu a především na kole, a tak jsem ani po výjezdech několika prudkých kopců v Šáreckém údolí nebyl druhý den úplně zničený. A i když mi subjektivně připadala energetická náročnost jízdy mnohem větší než na běžném kole, neměl jsem problém vyjet i ty největší kopce.

Cena ElliptiGO je vysoká. Pokud jsem se namátkou zeptal kolemjdoucích na jejich cenový tip, většinou ho bylo potřeba alespoň zdvojnásobit, aby se trochu přiblížil reálné částce. Model, který jsme testovali, se totiž prodává za téměř 70 000 korun, což je možná zároveň hlavním důvodem, proč prozatím brázdí české cyklostezky jen dva modely. Některé vlastnosti ElliptiGO jsou jistě skvělé - pohyb, který je velmi efektivní pro spalování tuků, a tedy na hubnutí, šetrnost ke kloubům (především kolenům) nebo řešení problému se špatným došlapem. Vysoká cena však dělá z tohoto přístroje především extravagantní záležitost pro lidi, kteří chtějí nejen sportovat, ale především se odlišit, stát se středem pozornosti a trénovat jinak než ostatní.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz