TEST: Extravagantní kolo ElliptiGO z vás udělá turistickou atrakci

aktualizováno 
Tak jako běžecký pás nebo rotoped jsou způsoby, jak dostat váš oblíbený pohyb z venku domů či do fitness centra, ElliptiGO ze všeho nejvíce připomíná naopak posilovací stroj, který vyrazil ven. Je nevšední, neokoukaný, zábavný a když s ním vyrazíte mezi lidi, každý se za vámi otočí.

Extravagantní dopravní prostředek, který vám pomůže s fyzičkou. | foto: Michal HrabecRungo.cz

Byl jsem překvapen, že ve skutečnosti vypadá ElliptiGO mnohem větší a robustnější než na fotografiích nebo videu. Ovládání ale není vůbec složité a jízdu se netřeba nějak dlouho učit. Pokud jezdíte na kole, půjde vše skoro samo. Ze všeho nejvíc jsem si totiž připadal, jako když jedu na kole bez sedla. Chybějící sedlo mezi nohama sice znamená ztrátu určité stability, ale po prvních kilometrech jsem si zvyknul a pokud jsem se vyhýbal nerovnostem, nebyl s jízdou žádný problém.

ElliptiGO je poháněno pohybem podobným chůzi či běhu, oproštěném od sebemenších otřesů. Podobně jako na kole je pohyb přenášen pomocí řetězu a samozřejmě nechybí ani volnoběh, takže při jízdě z kopce nemusíte šlapat jak splašení. Jak vypadá pohyb a jízda na ElliptiGO, vám napoví videoukázka:

Také výbava se podobá kolu. Jízdu usnadňuje přehazovačka Shimano ukrytá uvnitř zadního náboje (v případě našeho modelu osmirychlostní) a o brždění se starají přední a zadní véčkové brzdy Avid. Na klikách je navíc možnost upravit velikost oblouku, který svýma nohama musíte obkroužit a tím dále upravovat náročnost vykonávaného pohybu.

Fotogalerie

Náš testovací výlet se konal po pražských cyklostezkách a hned od prvních metrů jsme budili obrovskou pozornost. ElliptiGO je přeci jen novinka a jediné modely, které jsou zatím k vidění v Česku, byly ty pod našima nohama. Běžci, které jsme potkávali, nám místo tradičního mávnutí věnovali široký úsměv a pro skupinky lidí na procházce jsme se okamžitě stávali tématem k hovoru. Zahraniční turisté odkládali nudný Segway a fotografovali si nás třeba jen při čekání na semaforech. Tak takhle se cítí filmové hvězdy?

Oproti kolu mi vyhovovalo, že jsem se pohyboval ve vzpřímené poloze. Žádná bolest za krkem ani otlačený zadek od sedla po každoroční první vyjížďce. Na druhou stranu, na terénních nerovnostech bylo znát, že je mé těžiště výš a malý průměr kol spolu s absencí jakéhokoliv odpružení dávali jasně najevo, že ElliptiGO patři především na hladké asfaltové cyklostezky.

ElliptiGO 8C

Testovaný model

Rám: 7005-T6 Aluminum
Hmotnost: 20 Kg
Počet rychlostí: 8
Přehazovačka: Shimano Alfine SL-S500
Maximální nosnost: 115 Kg
Jízda do kopce: určeno pro stoupání až do sklonu 20 - 30 %
Průměr kol: 20"
Cena: 69 985 Kč

Hned první den jsme najeli zhruba 40 kilometrů na jeden zátah. Cítil jsem, že svaly, které se zapojují do pohybu, jsou podobné těm, které pracují při běhu a především na kole, a tak jsem ani po výjezdech několika prudkých kopců v Šáreckém údolí nebyl druhý den úplně zničený. A i když mi subjektivně připadala energetická náročnost jízdy mnohem větší než na běžném kole, neměl jsem problém vyjet i ty největší kopce.

Cena ElliptiGO je vysoká. Pokud jsem se namátkou zeptal kolemjdoucích na jejich cenový tip, většinou ho bylo potřeba alespoň zdvojnásobit, aby se trochu přiblížil reálné částce. Model, který jsme testovali, se totiž prodává za téměř 70 000 korun, což je možná zároveň hlavním důvodem, proč prozatím brázdí české cyklostezky jen dva modely. Některé vlastnosti ElliptiGO jsou jistě skvělé - pohyb, který je velmi efektivní pro spalování tuků, a tedy na hubnutí, šetrnost ke kloubům (především kolenům) nebo řešení problému se špatným došlapem. Vysoká cena však dělá z tohoto přístroje především extravagantní záležitost pro lidi, kteří chtějí nejen sportovat, ale především se odlišit, stát se středem pozornosti a trénovat jinak než ostatní.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Advantage Consulting, s.r.o.
APPLICATION SUPPORT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 35 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz