TEST: Novinka Terraclaw 250 dokáže nahradit kultovního předchůdce

aktualizováno 
Značka Inov-8 si postupem času získala na českých trailech velkou oblibu a jako jediná dokázala ukrojit výraznější část trhu ve svůj prospěch na úkor Salomonu. Klíčový podíl na tom mají především dvě boty - legendární závodka X-talon a pohodlná univerzálka Trailroc. Nástupcem druhé z nich by se mohla stát novinka TerraClaw 250.

TEST: Inov-8 TerraClaw 250 - uníverzálka s výborným záběrem a citem pro terén. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Koncept Trailrocu se stal po svém uvedení před třemi roky jednou z nejoblíbenějších variant na delší trailové závody i tréninky. Zásluhu na tom měl široký a pohodlný svršek poskytující dostatek prostoru pro přirozenou práci chodidla, univerzálně laděná podešev poskytující optimální záběr na suchém i vlhkém podkladu a tlumení s šestimilimetrovým dropem kombinující vysoký cit pro terén se slušnou ochranou chodidla.

Inov-8 X-talon 212

Inov-8 X-talon 212 se po letech dočkal nových barev a široké konstrukce.

Přečtěte si recenzi nejlepší trailové boty roku 2014:

Inov-8 X-talon 212

Trailroc běžcům umožnil běhat libovolně dlouhé tratě libovolným terénem a vzhledem k jeho parametrům se zdálo, že je českým podmínkám ušitý na míru. Jedinou nevýhodou pro někoho mohl být až příliš široký svršek a velká bačkorovitost vyznačující se nízkou dynamikou boty.

V létě pak poprvé spatřil světlo světa model, který má ambice Trailroc plnohodnotně nahradit a dokonce se stát ještě oblíbenějším. Touto novinkou je koncept TerraClaw, první vlaštovka nadcházejících velkých změn, které nás u této britské značky v příštích letech čekají.

Koncept Terraclaw pod sebou zaštiťuje, podobně jako Trailroc, několik různých modelů. Zatímco u Trailrocu jsme mohli narazit na původní členění podle výšky dropu nula, tři a šest milimetrů, Terraclaw volí jednodušší variantu čtyř a osmimilimetrového rozdílu. Lehčí, čtyřmilimetrová varianta nese označení 220, zatímco těžší 250 s tím, že číslovka tradičně udává hmotnost ve velikosti UK8.

Fotogalerie

Společným prvkem u bot stejného jména je vždy podešev, která je v případě Terraclaw složená z agresivnějších trojúhelníkových špuntů rozesetých po celé ploše. Tvarově se tato podrážka na první pohled velmi blíží fellrunningové speciálce MudClaw, ale na rozdíl od ní není až tak agresivní a při běhu po tvrdém povrchu je výrazně stabilnější. Oproti Trailrocu však poskytuje TerraClaw především v mokru citelně vyšší záběr. Díky měkké přilnavé směsi vás však vzorek nenechá na holičkách ani v kamenitém horském terénu. Samozřejmostí je strategické rozdělení segmentů různě tvrdé směsi do míst, kde vyžadujeme různé vlastnosti. Pod patou a středem chodidla tak nalezneme vzorek tvrdší s vyšší odolností, zatímco pod špičkou a po stranách naopak měkkou pryž s nekompromisním záběrem.

Nejčastější motivací pro pořízení bot této značky je mezipodešev. Ta je u Inov-8 i v tomto případě nižší a výrazně citlivější, než je tomu u krosovek většiny ostatních výrobců. Výška tlumení pod patou dosahuje hodnoty 24 a ve špičce 16 milimetrů. Tato výška je optimální z hlediska vysoké propriocepce a vnímání povrchu, ale není příliš nízká, aby dostávalo chodidlo i při několikahodinovém běhu příliš zabrat. Pět hodin ve skalnatém terénu díky tomu není žádný vážnější problém.

Inov-8 TerraClaw 250

Krosovka na delší tratě do tvrdého i měkkého podkladu.

Hmotnost: 250 gramů

Drop: 8 milimetrů

Cena: 3590,-

Klady:

  • Vysoká přilnavost v suchu i mokru.
  • Oproti Trailrocu agresivnější vzorek vhodnější i do těžších podmínek.
  • Vynikající kombinace propriocepce a ochrany chodidla.

Zápory:

  • V oblasti paty až příliš volný svršek.
  • Zpevňující X prvek ve špičce může při velmi širokém tvaru chodidla lehce tlačit.

Poslední částí je svršek, který i přes zařazení do stejné kategorie (standard fit) obepíná oproti Trailrocu chodidlo mnohem těsněji ve střední části. Široký prostor pro prsty zůstal zachovaný stejně jako měkká a poddajná patní miska. U Inov-8 je už tradicí, že svršek neobsahuje absolutně žádné výztuhy a pevné prvky. Bota tak nechává veškerou práci na chodidle, což na jednu stranu ještě umocňuje už tak vysoký cit pro terén, ale na stranu druhou vyžaduje Terraclaw aktivní spolupráci vašich vazů a svalů.

Svršek je kompletně bezešvý a celkově sedí na chodidle velmi slušně. Díky odlehčené konstrukci však musíte počítat s omezenou oporou, která může chybět především při technicky náročnějším seběhu.

O alespoň částečnou fixaci se stará tištěné zpevnění ve tvaru X v přední části. To pomáhá udržovat chodidlo uvnitř boty a zamezuje přebytečným pohybům do stran. Pozor si však musí dát běžci s velmi širokou příčnou klenbou, na kterou může tento prvek při dlouhém běhu lehce tlačit.

Celkově je Terraclaw model, který má potenciál na to stát se důstojnou a plnohodnotnou náhradou za kultovní Trailrocy. Podešev i mezipodešev se povedly na jedničku už u této první verze. Svršek však bude potřebovat ještě postupem času lehce doladit, aby dosáhl dokonalosti.

Určení této boty zůstává podobné, jako tomu bylo u Trailrocu. Terraclaw využijete na tréninkové běhy i závody na libovolně dlouhou vzdálenost od pár kilometrů až po ultramaratony. Nejvhodnější prostředí je spíše tvrdý kamenitý trail, ale na záběr se můžete spolehnout i na sněhu a v bahně. Jak už je u Inov-8 zvykem, nejedná se o extrémně vytlumenou a pohodlnou botu, ale naopak o model, který vyžaduje vaši aktivní spolupráci ve formě správné běžecké techniky a zpevněných vazů v oblasti kotníku. Odměnou vám bude na krosovku vynikající cit, nízká váha a dynamické chování ve vyšším tempu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

RUNGO zavítá do Pardubic! V ceně startovného jsou kompresky Craft

  • Kdy: 3. října 2015
  • Co: běžecký závod na 6 či 13 kilometrů
  • Proč: jsme redaktoři běžci a běžcům rozumíme. Závody pro vás organizujeme vlastníma rukama a srdcem. Přijďte se přesvědčit! Více informací...
Craft RUNGO běh Na Kuňku
Kompresní návleky jako dárek pro prvních 250 registrovaných účastníků Craft...


  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Nepodceňujte znamínka krásy. Lehce se mohou změnit v nádor

Podzim je ideální doba, aby si lidé nechali zkontrolovat kůži, mateřská znaménka či pigmentové skvrny. Po letním...

Pláč potřebujeme. Léčí naše tělo, duši i srdce, říká psychiatrička

Slzy. Pro někoho znak slabosti, pro jiného přirozená součást života. Pláč nás nikdy nepřepadá bezdůvodně, našemu tělu a...

Velká prsa jako problém. Veronika si je nechala zmenšit a je šťastná

Když se řekne plastická operace prsou, většina z nás si vybaví zákrok, jehož výsledkem jsou nápadně dmoucí se ňadra....

Nádory či cukrovka. I tak se může projevit nedostatek vitaminu D

S příchodem podzimu je potřeba konzumovat více vitaminů, protože virózy a chřipky mají toto období nejraději. Pro...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz