Na český trh se dere další značka s běžeckou obuví. Otestovali jsme ji

aktualizováno 
Běhání v terénu se nemusí rýmovat jen se značkami Salomon nebo Inov-8. Na trhu je dnes velké množství menších značek, které nabízejí velmi zajímavé boty do všech možných podmínek a pro nejrůznější typy běžců. Jedním z těchto méně známých výrobců je i americký Montrail.

TEST: Columbia Montrail Bajada je pohodlná novinka na českých trailech | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Na úvod se podíváme do historie. Ta totiž v tomto případě krásně ilustruje, na jaký typ běžců Montrail cílí. Vše začalo v roce 1972, na začátku však stála výroba převážně turistického a lezeckého vybavení. Až později se objevily první trailové běžecké modely určené pro překonávání dlouhých vzdáleností v horách.

TEST: Columbia Montrail Bajada je pohodlná novinka na českých trailech

K trailům a ultra trailům měl Montrail vždy blízko, v jeho nabídce nikdy nefigurovaly žádné silniční boty a jméno značky bylo ve Spojených státech vždy spojeno s populárními stomílovými závody, jako je například Western States 100.

Osobně jsem se s Montrailem setkal poprvé skrze Geoffa Roese, nenápadného běžce z Aljašky, který dokázal zvítězit v konkurencí nabitém Western States 2010 (před Tonym Krupickou, Kilianem Jornetem a dalšími skvělými běžci). Geoff běhal právě v botách Montrail, ale v té době je bylo možné pořídit pouze v USA. Teprve nedávné sloučení s outdoorovým gigantem Columbia zpřístupnilo Montrail evropskému trhu. Úzké spojení Montrailu s ultra trailem však i přes tuto akvizici stále trvá, pro letošní rok je Columbia Montrail hlavním partnerem legendárního závodu Ultra Trail du Mont Blanc.

Fotogalerie

Montrail Bajada 3

První montrail krosovkou, která se nám dostala do rukou k otestování, je model Bajada třetí generace. Vzhledem k nulovým zkušenostem s předcházejícími variantami bohužel nemůžeme nabídnout žádné srovnání v rámci Montrailu, ale o to více se zaměříme na jednotlivé prvky, se kterými Bajada 3 přichází.

Jako první nám může napovědět, o jakou botu se jedná, pohled do technické specifikace. Ta říká, že Bajada váží poměrně robustních 318 gramů (velikost UK8) a drop tlumicí vrstvy je 10 milimetrů. Mohutnost samotného tlumení se pohybuje v rozmezí od 18 do 28 milimetrů.

Univerzální vzorek

Nejtěžším prvkem z celé boty je gumová podešev z vysoce přilnavé směsi a s pětimilimetrovým vzorkem. Podešev je po celé ploše z jednoho materiálu, oddělená byla pouze patní část, pro jejíž pokrytí byla tradičně použita odolnější guma s vyšší výdrží.

Vzorek přímo vybízí k víceúčelovému použití. Jednotlivé gripy jsou dostatečně vysoké, aby zabraly i v hlubším bahně, a jejich hustota je tak velká, že Bajada působí pohodlně i při delším běhu po tvrdém podkladu. Ideální poměr terénu a silnice bych u tohoto modelu viděl v rozmezí 35 až 45 procent asfaltových a zpevněných cest a 55 až 65 procent běhu v techničtějších pasážích.

Měkká tlumicí vrstva

Columbia Montrail Bajada 3

pohodlná krosová bota pro univerzální využití

hmotnost: 318 gr (UK 8)

drop: 10 mm

cena: 2 999 korun

klady:

  • možnost univerzálního využití na kombinovaném povrchu
  • měkká tlumicí vrstva
  • příjemný pružný svršek

zápory:

  • boty jsou pocitově lehce nestabilní

Mezipodešev Bajady je tvořena pěnou Fluidfoam, která svými vlastnostmi reaguje na trend, který nastavil adidas se svým Boostem. Klíčové vlastnosti použitého tlumení jsou tedy maximální měkkost a velmi vysoká pružnost. Díky tomu patří Bajada mezi velmi pohodlně tlumené krosovky, což oceníte zejména při běhu na dlouhou vzdálenost nebo při nuceném delším přeběhu po asfaltu.

Malou nevýhodou pěny Fluidfoam může být u běhu v terénu paradoxně jeho až přílišná měkkost. Ta má za následek pocit lehkého boření se do boty a pocit nestability. Kvůli tomu bych Bajadu doporučil zejména běžcům s dostatečně zpevněnými kotníky. Sáhnout po jiném modelu by naopak měli všichni běžci, kteří preferují pevné a vysoce stabilní krosovky, které se svou konstrukcí blíží trekovým botám.

Lehký a pružný svršek

S dojmem lehké nestability úzce souvisí i svršek. Ten je na krosovou botu až nečekaně lehký a postrádá tradiční zpevnění a výztuhy. Robustní chránič prstů je sice tam, kde má být, ale boční strana svršku je chráněna pouze jednou vrstvou natištěného materiálu. Výrazné zpevnění nenajdete ani na patě, kterou obepíná relativně měkká miska.

TEST: Columbia Montrail Bajada je pohodlná novinka na českých trailech

Tato lehká konstrukce rozhodně nemusí být na škodu. Představuje totiž zajímavý kontrast k obvykle předimenzovaným krosovkám, které jsou na noze pocitově mohutné a nohu svírají velmi pevně, aniž by umožnily její přirozený pohyb.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Samotný materiál svršku tvoří pružná strukturovaná síťovina, která je velmi lehká a zajišťuje velmi dobrou ventilaci a odvod potu. Na noze díky tomu sedí Bajada jako přibitá a pocitově se blíží silničním botám, které jsou obvykle mnohem příjemnější než většina krosových modelů. Střih boty je spíše užší, ale měkký materiál svršku zajistí, že boty obstojně sedí i na širším tvaru chodidla.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Columbia Montrail Bajada 3 robustní, ale vysoce komfortní krosová bota, se kterou se můžete vydat na ultra trail do hor i na kratší běh v okolí města. Její hlavní přednosti jsou v měkké tlumicí vrstvě a možnosti využití na střídajících se terénech. Celkově povedený dojem umocňuje pružný svršek, který je na krosovku nezvykle měkký a příjemný a chodidlo obepíná srovnatelně jako lehčí silniční boty. Pro některé běžce může být Bajada pocitově lehce nestabilní, ale zkušenější vyznavači trailu by se toho neměli obávat. Rozumně nastavená je i cena, která se u Bajady pohybuje lehce pod hranicí tří tisíc korun.

A jak to vidí Marek, obyčejný běžec

Columbia Montrail Bajada - rozverná bota pro volnomyšlenkáře

Tohle mám fakt rád. Vytáhnu boty z krabice a zhluboka vydechnu. Je mi podvědomě jasné, že to bude zážitek. Líbí se mi barva, která samozřejmě „neběhá“, líbí se mi na první pohled zpracování tkaniček, které rozumně pruží, a vypadá to, že budou nohy dobře v botách držet.

Bajady jsou celkově výborně odpružené a vyladěné, nohy se v nich cítí velmi komfortně. Na to, že jde o lehké trailové boty, je v nich vskutku komfortní i pohyb po silnici. Nohy jsou, na boty do terénu, jako v peřinách. Jelikož má podrážka jemnější vzorek, můžu veřejně prohlásit, že už jsem dlouho nezažil, aby si bota do terénu tak dobře poradila s asfaltem. A v terénu jsou Bajady jak doma. Zvládají rozbahněné úseky, nijak zásadně nekloužou a úplně milují delší výběh, kdy kombinujete různé terény a podklady.

Jediné, co mi ze začátku trochu vadilo, byla stabilita. To se projevilo většinou v komplikovanějším terénu, kdy bych čekal, že mě bota podrží o něco více. Patní část boty není nijak zásadně zpevněná, takže se není čemu divit. Po pár výbězích jsem ale už věděl jak našlapovat a na co si dávat pozor.

Columbia Montrail Bajada bych doporučil spíše těm, kteří už mají něco odběháno, milují různé povrchy a rádi je střídají. Pro mě je to opravdu velmi milé překvapení.

Marek Odstrčilík

Columbia Montrail Bajada
Columbia Montrail Bajada
Columbia Montrail Bajada
Columbia Montrail Bajada

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz