Chytré švihadlo, co kreslí čísla do vzduchu a ze skákání dělá výzvu

aktualizováno 
Jako školáka mě hrozně bavilo skákat přes švihadlo. Proto jsem se do toho nyní, po mnoha letech, rád pustil znovu. Dnešní doba si však žádá, aby švihadlo umělo „něco navíc" - a přesně takové je Smart Rope. Naplánuje vám trénink, výsledky sdílí s přáteli a do vzduchu kreslí jako kouzlem čísla.

Osvědčilo se mi skákat v botách s co nejtenčí podrážkou. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Smart Rope se podobně jako spousta jiných neotřelých nápadů narodilo na serveru Kickstarter, kde si ho lidé mohli koupit ještě předtím, než bylo vůbec vyrobeno. Nápad a prezentace prototypu zaujala více než dva tisíce lidí, kteří dohromady zaplatili 193 tisíc dolarů a trojnásobně překonali hranici, kterou jeho autoři potřebovali k zahájení výroby. Vše se tedy podařilo, výroba se rozjela a díky tomu si ho nyní, o dva roky později, může pořídit kdokoliv.

Fotogalerie

Asi málokoho překvapí, že Smart Rope dokáže počítat, kolik toho přes něj naskáčete. To totiž dokážou i levná švihadla, která k tomu většinou využívají pohybová čidla v rukojeti. Smart Rope na to však jde trochu jinak, využívá magnetického senzoru, který počítá, kolik otáček provede konec rukojeti. Ten je opatřený poctivými ložisky a i díky nim se přes švihadlo skáče opravdu dobře. Specialitou Smart Rope však je, že s naměřenými daty dokáže dále pracovat.

Díky diodám v poloprůhledném kabelu, přes který skáčete, se vám před očima...

Asi nejvíce mi spadla brada, když mi švihadlo při skákání začalo před očima do vzduchu vykreslovat čísla počtu mých přeskoků. Za plného denního světla sice čísla nejsou příliš vidět, jakmile se ale trochu zešeří, funguje to skvěle. Mohou za to diody, které jsou umístěny uprostřed poloprůhledného kabelu, přes který se skáče, a které jsou řízené procesorem v rukojeti. V klidu jsem se mohl soustředit na techniku a výdrž a úspěchy svého počínání jsem měl neustále před očima. S technikou to totiž ostatně ze začátku nebylo zrovna jednoduché, neboť před začátkem testování jsem skákal přes švihadlo naposled asi před 20 lety. Každou chvíli jsem si ho přišlápl nebo mě švihlo do zadku, jako by mě chtělo potrestat za mé lajdáctví. Zlepšení ale přišlo rychle a já postupně vyladil grif v rukou, výšku i frekvenci výskoků a už při třetím švihadlovém tréninku jsem si připadal jako Rocky.

Smart Rope

 • hmotnost: 250 g
 • konektivita: Bluetooth 4
 • aplikace: iOS, Android
 • výdrž: 36 hod
 • nabíjení: micro USB
 • cena: 2 689 korun

klady:
- počet skoků před očima
- kvalitní provedení
- funguje i bez telefonu

zápory:
- kroucení kabelu
- cena

Smart Rope do testu zapůjčil internetový obchod CZC.cz

Vykreslením čísel do vzduchu to ale nekončí. Napočítané skoky si Smart Rope ukládá do své vnitřní paměti (vejít by se do ní mělo až 100 švihadlových cvičení) a následně je dokáže při nejbližší příležitosti odeslat do mobilního telefonu přes Bluetooth. V telefonu je potřeba pouze nainstalovat speciální aplikaci SmartGym, která je jakýmsi tréninkovým deníkem a trenérem v jednom. Poradí vám, jak skákat (kolik sérií po kolika skocích), a bude vás odměňovat za dosažené cíle. Spočítat dokáže spálené kalorie, kolik času jste strávili cvičením nebo jak rychle skáčete (počet přeskoků za minutu). Navíc vás zařadí do žebříčku mezi ostatní uživatele Smart Rope a vy tak můžete skákat proti celému světu. K tomu, abyste se „proskákali“ do nejlepší 50 v daný den, stačilo v době testování něco málo přes tisíc přeskoků, a to je docela fajn motivace. Aplikaci navíc můžete propojit s Facebookem a porovnávat s výsledky svých přátel.

Rope skipping: návrat do dětství, který vám dá pořádně do těla a zlepší kondici

Já jsem si skákání oblíbil docela rychle. Hlavně v momentech, kdy se mi prostě nechtělo jít běhat nebo jsem potřeboval ušetřit čas. Vzít švihadlo a jít si na půl hodiny zaskákat je mnohem snazší než se opět proplétat mezi domy stále stejnou trasou na sídlišti, obzvlášť když zrovna není nejlepší počasí. Rychle jsem sice přišel na to, že v bytě mám všude nějaký lustr nebo překážející nábytek, ale odskočit si na chvilku ven před barák mi vlastně nevadilo.

RUNGO.cz závody tvoří běžci běžcům, zkuste je!

 • 18. 3. 2016, Praha
 • 8. 4. 2016, Ostrava
 • 11. 6. 2016, Plzeň
 • 16. 9. 2016, Brno
 • 30. 9. 2016, Pardubice
 • 21.10. 2016, Praha

Pokud bych měl Smart Rope něco vytknout, bylo by to snad jen kroucení kabelu, přes který se skáče, pokud jsem ho skladoval ve smotané poloze. Nějakou dobu pak trvá, než se pořádně narovná, a při cvičení mi to trochu vadilo. Smart Rope jsem pak raději vždy někam pověsil, čímž se problém vyřešil. Trochu zklamáním je také vysoká cena, které je přece jen řádově vyšší než u obyčejného, „hloupého“ švihadla a která mnoho lidí nejspíš odradí. Pokud ale pro svůj trénink chcete vždy to nejlepší a jste tak trochu hračičkové, pak vás Smart Rope nejspíš nezklame.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz