Chytré švihadlo, co kreslí čísla do vzduchu a ze skákání dělá výzvu

aktualizováno 
Jako školáka mě hrozně bavilo skákat přes švihadlo. Proto jsem se do toho nyní, po mnoha letech, rád pustil znovu. Dnešní doba si však žádá, aby švihadlo umělo „něco navíc" - a přesně takové je Smart Rope. Naplánuje vám trénink, výsledky sdílí s přáteli a do vzduchu kreslí jako kouzlem čísla.

Osvědčilo se mi skákat v botách s co nejtenčí podrážkou. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Smart Rope se podobně jako spousta jiných neotřelých nápadů narodilo na serveru Kickstarter, kde si ho lidé mohli koupit ještě předtím, než bylo vůbec vyrobeno. Nápad a prezentace prototypu zaujala více než dva tisíce lidí, kteří dohromady zaplatili 193 tisíc dolarů a trojnásobně překonali hranici, kterou jeho autoři potřebovali k zahájení výroby. Vše se tedy podařilo, výroba se rozjela a díky tomu si ho nyní, o dva roky později, může pořídit kdokoliv.

Fotogalerie

Asi málokoho překvapí, že Smart Rope dokáže počítat, kolik toho přes něj naskáčete. To totiž dokážou i levná švihadla, která k tomu většinou využívají pohybová čidla v rukojeti. Smart Rope na to však jde trochu jinak, využívá magnetického senzoru, který počítá, kolik otáček provede konec rukojeti. Ten je opatřený poctivými ložisky a i díky nim se přes švihadlo skáče opravdu dobře. Specialitou Smart Rope však je, že s naměřenými daty dokáže dále pracovat.

Díky diodám v poloprůhledném kabelu, přes který skáčete, se vám před očima...

Asi nejvíce mi spadla brada, když mi švihadlo při skákání začalo před očima do vzduchu vykreslovat čísla počtu mých přeskoků. Za plného denního světla sice čísla nejsou příliš vidět, jakmile se ale trochu zešeří, funguje to skvěle. Mohou za to diody, které jsou umístěny uprostřed poloprůhledného kabelu, přes který se skáče, a které jsou řízené procesorem v rukojeti. V klidu jsem se mohl soustředit na techniku a výdrž a úspěchy svého počínání jsem měl neustále před očima. S technikou to totiž ostatně ze začátku nebylo zrovna jednoduché, neboť před začátkem testování jsem skákal přes švihadlo naposled asi před 20 lety. Každou chvíli jsem si ho přišlápl nebo mě švihlo do zadku, jako by mě chtělo potrestat za mé lajdáctví. Zlepšení ale přišlo rychle a já postupně vyladil grif v rukou, výšku i frekvenci výskoků a už při třetím švihadlovém tréninku jsem si připadal jako Rocky.

Smart Rope

 • hmotnost: 250 g
 • konektivita: Bluetooth 4
 • aplikace: iOS, Android
 • výdrž: 36 hod
 • nabíjení: micro USB
 • cena: 2 689 korun

klady:
- počet skoků před očima
- kvalitní provedení
- funguje i bez telefonu

zápory:
- kroucení kabelu
- cena

Smart Rope do testu zapůjčil internetový obchod CZC.cz

Vykreslením čísel do vzduchu to ale nekončí. Napočítané skoky si Smart Rope ukládá do své vnitřní paměti (vejít by se do ní mělo až 100 švihadlových cvičení) a následně je dokáže při nejbližší příležitosti odeslat do mobilního telefonu přes Bluetooth. V telefonu je potřeba pouze nainstalovat speciální aplikaci SmartGym, která je jakýmsi tréninkovým deníkem a trenérem v jednom. Poradí vám, jak skákat (kolik sérií po kolika skocích), a bude vás odměňovat za dosažené cíle. Spočítat dokáže spálené kalorie, kolik času jste strávili cvičením nebo jak rychle skáčete (počet přeskoků za minutu). Navíc vás zařadí do žebříčku mezi ostatní uživatele Smart Rope a vy tak můžete skákat proti celému světu. K tomu, abyste se „proskákali“ do nejlepší 50 v daný den, stačilo v době testování něco málo přes tisíc přeskoků, a to je docela fajn motivace. Aplikaci navíc můžete propojit s Facebookem a porovnávat s výsledky svých přátel.

Rope skipping: návrat do dětství, který vám dá pořádně do těla a zlepší kondici

Já jsem si skákání oblíbil docela rychle. Hlavně v momentech, kdy se mi prostě nechtělo jít běhat nebo jsem potřeboval ušetřit čas. Vzít švihadlo a jít si na půl hodiny zaskákat je mnohem snazší než se opět proplétat mezi domy stále stejnou trasou na sídlišti, obzvlášť když zrovna není nejlepší počasí. Rychle jsem sice přišel na to, že v bytě mám všude nějaký lustr nebo překážející nábytek, ale odskočit si na chvilku ven před barák mi vlastně nevadilo.

RUNGO.cz závody tvoří běžci běžcům, zkuste je!

 • 18. 3. 2016, Praha
 • 8. 4. 2016, Ostrava
 • 11. 6. 2016, Plzeň
 • 16. 9. 2016, Brno
 • 30. 9. 2016, Pardubice
 • 21.10. 2016, Praha

Pokud bych měl Smart Rope něco vytknout, bylo by to snad jen kroucení kabelu, přes který se skáče, pokud jsem ho skladoval ve smotané poloze. Nějakou dobu pak trvá, než se pořádně narovná, a při cvičení mi to trochu vadilo. Smart Rope jsem pak raději vždy někam pověsil, čímž se problém vyřešil. Trochu zklamáním je také vysoká cena, které je přece jen řádově vyšší než u obyčejného, „hloupého“ švihadla a která mnoho lidí nejspíš odradí. Pokud ale pro svůj trénink chcete vždy to nejlepší a jste tak trochu hračičkové, pak vás Smart Rope nejspíš nezklame.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz