TEST: Zimní oblečení od Craftu vás rozzáří i zahřeje

aktualizováno 
Běháte každý den do práce a z práce, nebo vám na trénink zbývá čas až ve večerních hodinách? Aby vám nebyla zima a abyste byli vidět už z dálky, se postará zářící Brilliant od Craftu.

TEST: Buďte vidět při běhu do práce s reflexním oblečením Craft Brilliant | foto: Rybářová Markéta, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Běhat celý rok bez přestávky není žádný med. Kritické je z tohoto pohledu především zimní období, s jehož příchodem se nám staví do cesty dva úhlavní nepřátelé - zima a tma. Tyto dva faktory dokáží společnými silami řady běžců naprosto zdecimovat. Podle neoficiálních odhadů se počet vyznavačů zimního spánku šplhá až k sedmdesáti procentům.

Vánoční akce: balíček šesti závodů včetně triček Craft

Funkční triko s krátkým rukávem Craft Prime
Funkční triko s krátkým rukávem Craft Prime

Craft proto přichází s řadou zimního oblečení Brilliant, která chce běžcům v těchto náročných podmínkách pomáhat. Prvním jejím úkolem je dostatečné zateplení a ochrana proti větru a dešti, druhým je zajištění vaší bezpečnosti při běhu ve večerních a nočních hodinách. Kromě toho nabízí vizuálně velmi povedené modely.

S osmihodinovou pracovní dobou nemáte v zimě šanci absolvovat obě cesty za denního světla. A necháte-li výběh až na dobu po příjezdu z práce, tma bude ještě větší. A vaše porce tréninkových kilometrů ještě nebezpečnější. Ilustrativním příkladem toho, jak se přes den krásně přehledná trasa mění s příchodem noci v životu nebezpečnou zónu a vy pouze čekáte, než vás některý z cyklistů sestřelí při výjezdu ze zatáčky, je brněnská cyklostezka podél Svratky.

Fotogalerie

S oblečením Brilliant však člověk v noci září doslova jako vánoční stromek, což může na jednu stranu vyvolávat pobavené úsměvy kolemjdoucích, ale na stranu druhou máte jistotu, že jste pro své bezpečí udělali maximum. Samozřejmě, reflexní oblečení sice nenahradí nepostradatelnou čelovku a červenou blikačku, ale každý kousek odrážející světlo může pomoci upozornit na vaši přítomnost.

Čím je reflexní řada oblečení od Craftu zajímavá? Oproti většině konkurenčních řad, jakými jsou například Asics (Lite-Show), Brooks (Nightlife), Puma (NightCat) nebo Nike (Flash), disponuje Craft nejvýraznější reflexní plochou v kombinaci se slušnou funkčností materiálů. Jinými slovy, nejedná se pouze o designově povedené, ale především o funkční oblečení. Do kapsy by Brilliant strčil (ve všech směrech) pouze Flash od Nike, u kterého je ovšem potřeba počítat s několikanásobně vyšší pořizovací cenou.

Na testování jsme vybrali dvě sady oblečení (dámskou a pánskou). Ty představují nejčastější kombinaci, kterou běžec využije po celou zimu. Základem každé sady jsou zateplené dlouhé elasťáky Brilliant Thermal, které jsou doplněné unikátní pánskou bundou s krátkým rukávem, respektive dámským topem s větru a vodě odolnou úpravou.

Dlouhé elasťáky Brilliant Thermal

Identickým kouskem oblečení jsou u obou testovaných sad zateplené dlouhé elasťáky Craft Brilliant Thermal. O jejich dostatečné zateplení se stará jemný microfleece na vnitřní straně a také vyšší gramáž použité tkaniny. Díky tomu se můžete spolehnout na to, že vám v těchto elasťácích nebude zima ani při teplotách hlouběji pod bodem mrazu (což ocenila především krásnější a zimomřivější polovička testovacího týmu). Samozřejmostí je ovšem i použití funkčního vlákna, které dokáže efektivně odvádět pot i v teplejším počasí, takže se bát nemusí ani ti z vás, kteří mají tendenci se přehřívat (jak si na vlastní kůži ověřila polovička méně krásná, ovšem o to horkokrevnější).

Kalhoty Craft Brilliant Thermal

Dlouhé zateplené elasťáky

gramáž: 243g/m2

materiál: 87 % PES, 13 % Elastan

cena: 1 850 korun

klady:

 • vysoce reflexní
 • dobrá prodyšnost materiálu
 • dostatečně zateplené pro běhání přes celou zimu

Zápory:

 • zadní kapsička na zip má tendenci se nepříjemně shrnovat

Vysoká gramáž ve mně ze začátku vzbuzovala lehké obavy v souvislosti s použitím v dešti, nicméně hodinový trénink v ukázkovém podzimním vlezlém dešti potvrdil, že v tomto ohledu se není čeho bát. Kromě běhu se díky výše popsaným vlastnostem dají elasťáky použít bez potíží také na běžkách a při dalších intenzivnějších zimních aktivitách.

Zajímavou vychytávkou zvyšující komfort je tunelové podšití spodní rozepínací části nohavic. Tento detail zajistí, že i když by se vám zip na nohavicích rozepnul, budou vaše achilovky a lýtka stále v teple.

Velké množství reflexních prvků je doplněno výraznou žlutou (pánský model), nebo růžovou (dámský model) neonovou barvou. Díky tomuto provedení budete při běhu prakticky nepřehlédnutelní.

Největší a v podstatě jedinou závažnější nevýhodou se ukázala zadní kapsička, která není přišitá k vnější vrstvě a při běhu se nepříjemně shrnuje.

Větruodolný top Brilliant Thermal

Druhým testovaným produktem byl dámský top (vyrábí se i v pánské variantě) s totožným označením, jaké mají elasťáky, tedy Brilliant Thermal. Už podle názvu je jasné, že se jedná o příjemně teplý svršek s množstvím reflexních prvků. Nejzajímavější je však na něm protivětrná úprava na celé přední straně trupu.

Top CRAFT Brilliant Thermal

Zateplená mikina s větruodolnou úpravou

gramáž: 243g/m2

materiál: 87 % PES, 13 % Elastan

cena: 2 290 korun

klady:

 • ochrana proti větru na přední straně
 • vysoce reflexní
 • zip v horní polovině pro optimální termoregulaci
 • malá kapsička s vývodem na sluchátka

zápory:

 • dámský model dostupný pouze v růžové barvě

Tato úprava zajistí, že i v teplotách kolem nuly bude pod top stačit pouze lehký nátělník a stále vám bude teplo. V ještě chladnějších podmínkách pak stačí přihodit jednu teplejší mezivrstvu nebo vyměnit lehký nátělník za teplejší a tepelný komfort zůstane zachován.

Většina svršků s ochranou proti větru nedisponuje příliš povedeným střihem. Craft Brilliant Thermal Top se mezi ně ovšem neřadí. Naopak, sedí na těle velmi dobře a při běhu nemá tendenci se jakýmkoliv způsobem posouvat nebo vyhrnovat.

Klíčovou roli v tomto směru hraje umístění neprofuku pouze na přední stranu. Na bocích a zádech totiž ochrana proti větru není tolik potřeba, proto je možné ušít tyto části z výrazně pružnější textilie. Kromě lepšího střihu má tato takzvaně selektivní konstrukce pozitivní dopad také na prodyšnost, je velmi vysoká.

Podobně jako u elasťáků se ani s tímto topem nemusíte bát, že by vás ve tmě někdo díky extrémnímu množství reflexních prvků a neonové barvě přehlédl. Zároveň není potřeba se omezovat pouze na běh. Stejně dobře půjde top použít také na běžky, kolo, bruslení a množství dalších sportovních aktivit.

Bunda s krátkým rukávem Brilliant Windbreaker

Třetím a posledním svrškem, který nám v testu prošel rukama, byla velice zajímavá bunda s krátkým rukávem Craft Brilliant Windbreaker. I v tomto případě nám už samotný název napoví, jaká funkce je zde zcela prioritní.

Top CRAFT Brilliant Windbreaker

Větruodolná bunda s krátkým rukávem

materiál: 100 % PES

cena: 1 650 korun

klady:

 • vysoce reflexní
 • ochrana proti větru a částečně proti vodě
 • přítomnost kapuce
 • nízká gramáž a krátký rukáv umožňují celoroční využití

zápory:

 • příliš volný střih

Ze všech tří produktů je Windbreaker ušitý ze suverénně nejtenčího materiálu, který sám o sobě příliš nehřeje, ale o to lépe se s nepřízní počasí dokáže vypořádat. Bunda má velmi volný střih a předpokládá se, že dostatek tepla vám zajistí výhradně spodní podvlékací vrstvy. Úkolem Windbreakeru je toto teplo udržet a zabránit tomu, aby vás omezoval lehký déšť nebo nepříjemný vítr. Za zmínku stojí i přítomnost kapuce, která je u běžeckých svršků spíše výjimkou.

Bundu nejvíce oceníte ve chvíli, kdy se rozhodujete, jestli přes sebe hodit ještě jednu lehkou vrstvu oblečení, nebo už bude stačit to, co na sobě máte. Windbreaker je totiž tak lehký, že se prakticky nemůže stát přebytečným (díky krátkým rukávům a volnějšímu střihu se v bundě nikdy nebudete příliš potit), a zároveň vám dokáže v mizerném počasí doslova zachránit krk.

Kromě počasí se bunda dokáže vypořádat i s tmou, svou barvou a množstvím reflexních ploch připomíná bezpečnostní reflexní vestu. Na rozdíl od reflexní vesty však sedí na těle o poznání lépe a v neposlední řadě také mnohem lépe vypadá. Vzhledem ke krátkým rukávům bych se tak nebál ani použití jako bezpečnostní vrstvy při běhu v noci po celý rok.

Celkově se jedná o jednoduchý, ale o to užitečnější kus oblečení, který dokáže při běhání v zimním období sehrát velmi důležitou roli. Vytknout by se bundě dal snad jedině střih, který by přece jen mohl být lehce přiléhavější, ale to je především otázkou osobních priorit.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz