TEST: Buďte nepřehlédnutelní v nové běžecké kombinéze od Dynafitu

aktualizováno 
Zapomeňte na kraťasy a triko, přichází doba trailových běžeckých kombinéz. Tu první má na svědomí Dynafit a nikdo vás v ní nepřehlédne.

TEST: Buďte nepřehlédnutelní v nové běžecké kombinéze od Dynafitu | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Sportů, při kterých se běžně využívají kombinézy, je celá řada. Z těch nejznámějších můžeme vyjmenovat například cyklistiku, rychlobruslení nebo jízdu na lyžích. Při běhu jsme se však s kombinézami mohli setkávat spíše výjimečně a vždy se jednalo výhradně o dráhové závody na pár stovek metrů.

Tomu je ale konec a s kombinézami se od letošního jara budeme moci setkávat i v dalším atletickém odvětví - běhu v terénu. Tuto radikální novinku nemá na svědomí nikdo jiný než rakouská značka Dynafit, která má své hlavní pole působnosti ve skialpinismu, ale stále více proniká i do světa horských běhů.

Právě zkušeností se skialpovými kombinézami (ty od Dynafitu patří mezi absolutní špičku) využili návrháři k tomu, aby stvořili vůbec první trailovou kombinézu navrženou výhradně pro běžce. Jaká je a jak se v ní dá běhat?

Zelená a růžová

Začněme nezvykle barvou a celkovým vzhledem. Tento jindy subjektivní aspekt, kterému se v recenzích obvykle snažím vyhýbat širokým obloukem, tentokrát jednoduše vypustit nelze. Kombinéza je totiž vyvedená ve výrazné zeleno-růžové barevné variantě a na první pohled je jasné, že hlavním cílem byla nepřehlédnutelnost. Pokud navíc kombinézu sladíte se závodkami Feline Vertical Pro, máte pozornost širokého okolí spolehlivě zajištěnou.

TEST: Buďte nepřehlédnutelní v nové běžecké kombinéze od Dynafitu
TEST: Buďte nepřehlédnutelní v nové běžecké kombinéze od Dynafitu
TEST: Buďte nepřehlédnutelní v nové běžecké kombinéze od Dynafitu
TEST: Buďte nepřehlédnutelní v nové běžecké kombinéze od Dynafitu

Zelená a růžová jsou v tomto roce barvy, se kterými Dynafit pracuje velmi rád, se stejnou kombinací se můžeme setkat i u nejvyšší skialpové řady vybavení a oblečení. Pro méně odvážné je pak k dispozici stále velmi křiklavá, ale přece jen o něco umírněnější kombinace modré a žluté barvy.

Proč kombinézu?

Možná vás napadá, proč vlastně používat na běh kombinézu. Ve většině sportů, u kterých se jedná o standardní vybavení, jde především o aerodynamiku. Upnutá kombinéza totiž dokáže prořezávat vzduch výrazně efektivněji než volnější oblečení a získané desetinky vteřin mohou rozhodnout o vaší výhře, nebo prohře. Tento benefit však využijete při několikahodinových horských závodech jen velmi těžko, proto je potřeba výhody hledat jinde.

Dynafit Vertical Suit

Závodní kombinéza pro běh v terénu

hmotnost: 165 g (vel. M)
materiál: tkaniny Miti a Carvico
cena: 90 eur

Klady:

  • nízká hmotnost, vysoká elasticita a dobrá prodyšnost
  • praktické zadní kapsy
  • pomocí dlouhého zipu se dá efektivně regulovat teplota

Zápory:

  • velmi upnutý střih, pod kterým nic neschováte
  • obtížnější oblékání a svlékání

Dost nám napoví pohled na technickou specifikaci. Mezi jinými údaji zaujme především extrémně nízká hmotnost, celá kombinéza váží pouhých 165 gramů (velikost M). To je méně, než kolik váží většina klasických běžeckých trik. Nízká hmotnost za vás sice závod v horách nevyhraje, ale pokud pomýšlíte na kvalitní umístění, pak se počítá každý gram.

Druhou zásadní výhodou, kterou u běžecké kombinézy oceníte, je střih těsně obepínající kůži a rychleschnoucí materiál, jenž zajišťuje velmi efektivní odvod potu od těla. Díky tomu vás nemusí trápit, jestli je teplota vzduchu příliš vysoká, nebo jestli prší. Kombinéza se postará o to, abyste se cítili v pohodě i v extrémních podmínkách.

Na druhou stranu musíme zmínit i drobné nevýhody, mezi které patří obtížnější svlékání a oblékání a nemožnost vyměnit si triko, pokud si zároveň nechcete obléci i nové kraťasy. Na druhou stranu se ovšem myslelo na nutné zastávky na malou potřebou, v oblasti rozkroku nechybí krátký zip. Kvůli obtížnější manipulaci však najde tato kombinéza využití zejména při kratších a intenzivnějších závodech, jako je vertikální kilometr, skyrace nebo klasický běh do vrchu. Na ultratraily trvající desítky hodin bych doporučil zůstat u klasiky v podobě trika a kraťasů.

Praktické kapsy

Mezi zajímavé výhody patří přítomnost několika zadních kapes, které se podobají těm na cyklistických dresech a bez problémů pojmou několik gelů, malý soft flask s pitím nebo energetickou tyčinku. Díky tomu se na kratších závodech nebudete muset tahat s ledvinkou nebo batohem a nezbytné zdroje energie budete mít stále u sebe.

TEST: Buďte nepřehlédnutelní v nové běžecké kombinéze od Dynafitu

Matúš Vnenčák na závodě Smolníček Skyrace 2016

Zmínit musím i výrobu v Evropské unii, která je pro Dynafit typická, a celkově velmi precizní zpracování. Použité jsou perfektní materiály vybrané s důrazem na maximální funkčnost (nízká hmotnost, vysoká elasticita a dobrá prodyšnost). Vzhledem k tomu překvapí i poměrně příznivá cena, která se pohybuje lehce pod hranicí 2 500 korun.

Střih pouze pro atlety

Střih je rovněž velmi povedený a je vidět, že vývoj byl obohacen o dlouholeté zkušenosti se skialpinistickým vybavením. Pozor si musíte dát pouze v případě, že máte široká ramena a hrudník - s tím se, podobně jako u většiny běžeckého oblečení, totiž příliš nepočítá. Zároveň bych varoval, že pod kombinézou neschováte žádnou nedokonalost v podobě nezpevněné postavy nebo vyšší hmotnosti.

TEST: Buďte nepřehlédnutelní v nové běžecké kombinéze od Dynafitu

Ve výsledku je závodní kombinéza Dynafit Vertical velmi odvážným kouskem oblečení, který ocení především výkonnostní běžci hledající cestu, jak ušetřit každý gram a jak se pohybovat po horách ještě rychleji a více nalehko. Kromě nich ale zaujme i ty z vás, kdo rádi zkoušíte nové věci a vyčníváte z davu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz