Ona

TEST: Asics Gel 451 je super rychlá závodka nejen pro triatlon | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Asics Gel 451 je super rychlá závodka nejen pro triatlon

  • 2
Nízká hmotnost i míra tlumení. Snadné a rychle utažení pomocí BOA kolečka a lehký pletený svršek. To jsou klíčové vlastností nové závodní boty od značky Asics, která nadchne výkonnostní běžce i triatlety.

Trendem posledních několika sezón je nešetřit tlumením a produkovat běžecké boty, které jsou co nejpohodlnější. Výjimku netvoří ani závodní modely, pořídit klasicky laděnou závodku s minimální vrstvou tlumení je kupodivu náročný úkol. Asics však jednu takovou v nabídce má a v případě modelu Gel 451 nezůstalo pouze u ultralehké a minimalistické konstrukce. Dalším zajímavým prvkem je i použití BOA systému utahování, který míří primárně na příznivce triatlonových závodů.

Nenechte se zmást. Číselný název rozhodně nepoukazuje na hmotnost boty a dokonce ani na hmotnost celého páru. Gel 451 totiž váží ve velikosti UK 8 pouze 190 gramů. Přičteme-li k tomu ještě nízkou tlumicí vrstvu a těsný střih svršku, dostaneme čistokrevnou závodku, která bude hrdým nástupcem extrémně oblíbeného modelu Asics Gel Hyperspeed, který byl v loňské sezóně ukončen.

Utahování BOA

Gel 451 zaujme už na první pohled přítomností BOA utahovacího kolečka, které můžete znát z cyklistických treter a dalších skeletových bot. Model 451 není první běžeckou botou, která by tento systém používala, ale je jednou z prvních, které se dočkaly speciální běžecké verze BOA, kde kolečkem neprochází tenké a ostré kevlarové vlákno, ale mnohem pohodlnější textilní lanko, které při utažení neřeže do nártu.

TEST: Asics Gel 451 je super rychlá závodka nejen pro triatlon

Přítomnost tohoto netradičního utahovacího systému zaujme především triatlety, kteří se snaží v depu při obouvání ušetřit každou vteřinu. Přesné dotažení svršku je v tomto případě opravdu extrémně rychlé a díky rozumnému umístění BOA kolečka na boční straně nártu a vyztužení tlustší vrstvou síťoviny navíc nehrozí nepříjemné otlaky nebo odřeniny. Ovládání je naprosto bezproblémové a intuitivní a jediné negativum vidím u dlouhých běhů, kde se pevné lanko na rozdíl od tradičních tkaniček nijak nenatáhne. Díky tomu je možné, že míra utažení, která vám na začátku byla pohodlná, se po pár desítkách kilometrů změní kvůli otoku chodidla v příliš těsnou.

Úzký a upnutý svršek

Asics Gel 451

Závodní silniční bota

hmotnost: 190 gr UK 8

drop: 6 mm

výška tlumení: 22 mm

utahování: BOA

cena: 3 490 korun

klady:

  • nízká hmotnost a maximální orientace na výkon
  • BOA utahovací kolečko, které zajistí bleskurychlé obouvání a utažení boty
  • pletený svršek s dobrou prodyšností

zápory:

  • velmi úzký tvar svršku nemusí sedět každému
  • BOA utahování může začít během dlouhého závodu lehce tlačit, může být potřeba ho lehce povolit

Tvar vršku je opravdu velmi úzký a je možné, že budete potřebovat o půl čísla větší velikost, aby bota seděla, jak má. I tak ale doporučuji tento model před zakoupením velmi pečlivě vyzkoušet, protože upnutý tvar svršku společně s pevným BOA utažením nemusí sedět každému.

Svršek samotný je vytvořen z pohodlné pleteniny s dobrou prodyšností a minimem švů nebo zpevnění. V okamžiku, kdy se tvar boty potká s tvarem vašeho chodidla, budou díky tomu 451 sedět jako ulité.

Vzhledem k celkové konstrukci a tvaru svršku vidím optimální použití tohoto modelu na krátkých až středně dlouhých závodech od pěti kilometrů do půlmaratonu. Tlumící vrstva je přitom i přes velmi nízkou hmotnost dostatečně pohodlná, aby se v ní dal zvládnout i maraton. Tedy pouze za předpokladu, že jste na podobný typ bot zvyklí a vaše technika dopadu využívá více střed chodidla než patu.

Nízká vrstva tlumení

Celková výška tlumení v patě je 22 milimetrů a rozdíl mezi patou a špičkou činí oblíbených šest milimetrů. O výrazné snížení hmotnosti se stará i drenáž tlumící vrstvy, díky které je bota nejen lehčí, ale zároveň výrazně rychleji vysychá. V přední části tlumící vrstvy je schovaný malý gelový polštář, který lehce zvyšuje komfort při dopadu a jeho umístění ještě potvrzuje, že Gel 451 je model určený primárně pro zkušenější běžce s dobrou technikou dopadu.

TEST: Asics Gel 451 je super rychlá závodka nejen pro triatlon
TEST: Asics Gel 451 je super rychlá závodka nejen pro triatlon
TEST: Asics Gel 451 je super rychlá závodka nejen pro triatlon

Gumová podešev je poměrně minimalistická a kryje pouze ta nejdůležitější místa. Její tvar je lehce zvrásněný, proto si model 451 kromě asfaltu poradí i s lehkým terénem typu lesní a polní zpevněné cesty. Vzhledem k použití extrémně lehkých materiálů ale počítejte s tím, že v terénu tato bota příliš dlouho nevydrží a mohlo by dojít k jejímu mechanickému poškození.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Asics Gel 451 pravou závodkou pro běžce a triatlety, kteří hledají pokud možno nejlehčí a nejrychlejší variantu na překonávání osobních rekordů. Model 451 nenabízí žádné kompromisy a celková konstrukce této boty je ze sta procent orientována směrem k výkonu na úkor pohodlí.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.