Otestovali jsme dynamickou adidasku, která posunuje světové rekordy

aktualizováno 
Značka adidas je neodmyslitelně spojená s nejrychlejšími světovými časy na maratonu. Její boty mělo na nohou hned několik posledních světových rekordmanů, v drtivé většině případů se přitom jednalo o model Adizero Adios, jehož aktuální podoba nese označení Adios Boost 2.

TEST: Adidas Adizero Adios 2 - velmi rychlá a zároveň pohodlná závodní bota na tvrdé povrchy. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Vše začalo v éře legendárního Haile Gebrselassieho, který v Berlíně roku 2008 v první generaci adiosek zaběhl jako první člověk v historii čas pod dvě hodiny a čtyři minuty. V té době však patřila tato bota díky nízké váze, minimálnímu tlumení a vysoké tuhosti k modelům určeným výhradně výkonnostním běžcům.

Čtyři roky pomáhaly první adiosky nejen elitním běžcům v překonávání osobních i světových rekordů na vytrvaleckých distancích, než jsme se dočkali prvního vylepšení. Rok 2012 přinesl model Adios 2, který vzbudil velmi rozporuplné emoce. Na jednu stranu se jednalo o botu, která byla mnohem více otevřená širšímu spektru běžců, na stranu druhou ztratila druhá generace mnoho z dynamiky svého předchůdce.

Fotogalerie

Adios 2 oproti němu disponovaly výrazně vyšším tlumením, díky kterému je mohl na maraton obout i méně výkonnostní běžec. Zachovaný zůstal pro adidas typický střih těsně obepínající chodidlo a podešev s mikrovzorkem zajišťující takřka bezkonkurenční přilnavost na tvrdém podkladu. Zajímavá byla i životnost této verze, která u lehčích běžců dosáhla až na metu 800 kilometrů.

Stejně jako první verze i ta druhá vydržela na trhu nezvykle dlouhou dobu. Osudným se jí stal až rok 2014, kdy neustála tlak nové tlumicí technologie Boost, která postupně zasáhla i do výkonnostní řady Adizero. Zrodily se tak nové boty Adios Boost, které potvrdily všeobecný vývoj adidasu směrem k rekreačním běžcům. Nové, na boostu postavené adiosky byly ještě o něco málo těžší a tlumenější než adiprenová varianta a rozšíření se dočkal i střih, aby vyhovoval širší škále chodidel.

Opakoval se tak scénář z roku 2012, kdy provedené změny rozdělily příznivce této závodky na dva tábory. Rozšířil se počet rekreačních běžců využívajících stále vynikající dynamické vlastnosti Adiosu při útoku na osobní rekordy a snížil se počet elitních a výkonnostních běžců, kteří začali dávat přednost odlehčeným variantám, jako jsou Adizero Takumi Sen. Nutno podotknout, že se stále jednalo o botu, ve které byl Patrick Makau schopný posunout světový rekord na maratonu o další vteřiny.

Další změny už tentokrát adidas aplikoval v obvyklém ročním cyklu. Zrodila se tak doposud nejaktuálnější podoba Adizero Adios Boost 2, která přináší oproti první boostové verzi několik drobných vylepšení.

Adidas Adizero Adios Boost 2

Silniční závodka na vzdálenosti 10 až 42 kilometrů.

Hmotnost: 230 gramů

Drop: 10 milimetrů

Cena: 3 899,-

Klady:

  • Vysoká dynamika při svižnějším tempu.
  • Pohodlné tlumení vhodné i na maratonské vzdálenosti.
  • Příjemný svršek a vysoká přilnavost.

Zápory:

  • Střih vhodný spíše na užší tvar chodidla.
  • Na závodní botu vyšší váha i cena.

Prakticky totožná zůstala podešev s kombinací mikrovzorku a směsi od Continentalu. Díky ní si Adiosy zachovávají jednu z nejlepších přilnavostí na asfaltu i dlažbě mezi všemi silničními závodními botami. Zcela beze změny zůstala mezipodešev s boostovou základnou vyztuženou pevnější adiprenovou obroučkou těsně pod chodidlem. Klíčovým prvkem je i nezvykle pevná torzní výztuha, která dělá Adios Adiosem. Díky tomuto prvku bota disponuje velmi vysokou dynamikou a umožňuje snadněji udržovat vysoké tempo.

Nejzásadnější změny proběhly na svršku boty. Ten je nyní pravděpodobně nejširší, jaký kdy u Adiosu byl, a zároveň perfektně obepíná chodidlo v oblasti nártu a kolem paty. Stále se bavíme o botách značky adidas, takže střih bude užší než u většiny ostatních výrobců, ale tato bota se dá bez potíží využít, i pokud máte příčnou klenbu lehce širší. Změnil se i materiál svršku, který je pružnější a zároveň odolnější než u předchozí verze. Pozorovat lze i návrat ke kořenům, lepené švy a 3D potisk totiž opět nahradila tradiční šitá konstrukce.

Pokud se na změny podíváme skrze řeč čísel, zjistíme, že hmotnost závodky je takřka neznatelně vyšší a pohybuje se těsně pod hranicí 230 gramů. Rozdíl mezi patou a špičkou je pak totožný a dosahuje 10 milimetrů.

Adizero Adios Boost 2 je špičková maratonka vyznačující se obrovskou všestranností. Stále je to model držící světový nejrychlejší maratónský čas, zároveň je Adios bota, kterou využívá široké spektrum běžců na všech typech závodů od velkých městských běhů po lokální pouťáky.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Češi mají sklony k lenošení. Čím jsou starší, tím méně sportují

Ilustrační snímek

Říká se, že některé sporty tělu spíš škodí, než že by mu prospívaly. Není to ovšem jen výmluva pro lidi, kteří se pro...

Randstad s.r.o.
Manažer kvality s AJ

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz