TEST: Nová, měkčí, pohodlnější. To je objemovka adidas Supernova

aktualizováno 
Dá se nahradit běžecká bota, která sbírala prestižní ocenění za nejlepší silniční objemovku u nás i v zahraničí? Adidas vsadil místo faceliftu na razantní změny a místo očekávaných Glide 9 představil zbrusu novou Supernovu.

TEST: Nová, měkčí, pohodlnější. To je objemovka adidas Supernova | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Adidas Supernova Glide Boost 8 byla bota, která svého času patřila mezi nejpovedenější tréninkové silničky na trhu. Úspěchy sklízela především díky příjemnému střihu a vyváženým vlastnostem tlumicí vrstvy, která poskytovala výraznou měkkost bez ztráty stability.

Časy se ovšem mění, a i když vydržela povedená osmá generace na pultech běžeckých obchodů několik sezón, byla letos na jaře nahrazena svým nástupcem. Glide ale budete hledat v názvu nové boty marně. Adidas se rozhodl celý název zjednodušit a zkrátit, nově se tak Glidu říká jednoduše adidas Supernova.

adidas Supernova

Kromě jména se změny týkají prakticky všech částí od podrážky přes tlumicí vrstvu až po svršek. Jediné, co zůstalo shodné s předchozím modelem, je určení. Supernova je stále pohodlně tlumená bota určená pro neutrální došlap a běhání po tvrdém povrchu.

Fotogalerie

Vzhledem k určení asi nikoho nepřekvapí, že Supernova je poměrně mohutný model s hmotností lehce přes 300 gramů (velikost UK 7,5) a dropem deset milimetrů. Díky tomu, že tato bota je ideální především na nabíhání velkého množství kilometrů ve volnějším tempu, to nelze brát jako nedostatek, ale spíše jako benefit. S vyšší hmotností jde totiž ruku v ruce delší životnost, což se u tréninkových bot vždycky hodí. Příčinou vyšší hmotnosti je zejména vysoká tlumicí vrstva z pěny Boost, která je schopná utlumit i běžce s hmotností kolem sta kilogramů.

Tlumení jako u Ultra Boostu

Právě tlumicí vrstva je prvek, který se ve srovnání s předchozím modelem změnil nejvíce. Glide 8 používal kombinaci Boostu a klasické tlumicí pěny v poměru zhruba jedna ku jedné. Nová Supernova se pak mnohem více podobá o řadu vyššímu Ultra Boostu, v oblasti paty totiž tvoří tlumení pouze Boost a směrem ke špičce se objevuje čím dál více klasické pěny EVA, která zajišťuje vyšší stabilitu a dynamičtější odraz.

Adidas Supernova

Tlumená silniční bota

hmotnost: 305 gr (UK 7,5)

drop: 10 mm

aktuální cena:

od 2 800 korun

doporučená cena: 3 799 korun

klady:

  • pohodlné a pružné tlumení
  • příjemný materiál svršku
  • vysoká odolnost

zápory:

  • úzký střih
  • robustnější a těžší konstrukce

Proč je vlastně důležité, jestli je tlumení z Boostu, nebo jiné pěny? Především kvůli tomu, že vlastnosti jednotlivých materiálů se velmi výrazně liší a každý z nich se hodí k jinému účelu. Boost je pěna, kterou adidas představil před pěti lety a byla vůbec prvním materiálem svého druhu, který nabízel výrazně vyšší pružnost (nebo chcete-li energetickou návratnost).

Kromě toho je Boost odolný proti změnám způsobeným změnou teplot a ve srovnání s klasickými pěnami je také několikanásobně měkčí. EVA použitá v přední části Supernovy sice není tak pružná ani měkká, ale její přednosti spočívají v tom, že udrží botu co nejstabilnější a zajistí rychlejší přechod chodidla z dopadu do odrazové fáze.

Vyšší podíl Boostu má za následek kromě celkové vyšší měkkosti nové Supernovy ještě snížení mohutnosti tlumicí vrstvy z 32 na 27 milimetrů pod patou. Drop zůstal klasických deset milimetrů.

Ve výsledku je přepracované tlumení nižší, měkčí a více připomíná vyšší model Ultra Boost. Stabilita je sice pořád relativně vysoká, ale s Glidem osmé generace, který byl při rozumné měkkosti pocitově pevnější a dynamičtější, se vlastnosti Supernovy příliš srovnávat nedají.

Osvědčený Continental a úzký svršek

Na přiblížení k Ultra Boostu poukazuje i nová podešev z osvědčeného Continentalu. Tvar podrážky připomíná síť a zajišťuje vyšší flexibilitu celé boty. Přilnavost je tradičně velmi vysoká, Continental i v tomto případě potvrzuje, že v tvorbě podrážek běžeckých bot patří mezi absolutní špičku. Pro botu nebude představovat problém ani mokrý asfalt nebo dlažba a velmi slušně si Supernova poradí i se zpevněnými prašnými cestami.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Poslední částí boty je svršek. Ani ten se nevyhnul výrazným změnám, ale z celé boty je přece jen nejvíce podobný tomu, na co jste mohli být zvyklí u předchozího modelu. Tvar svršku je typicky úzký jako u většiny adidasek a pro jeho konstrukci je použitá pružná strukturovaná síťovina, která příjemně a zároveň pevně obepíná celé chodidlo. Nechybí ani zpevnění pomocí tří pruhů přes nárt, aby byla bota dostatečně spolehlivá i při běhu po rozbitém asfaltu nebo v zatáčkách.

Díky tvaru je bota na noze poměrně pevná a spolehlivá i na nerovném podkladu, ale běžci s širším typem chodidla nebo vyšším nártem si musí dávat při zkoušení větší pozor, aby je nikde netlačila.

Ani v konstrukci svršku nechybí odkaz na model Ultra Boost. Tentokrát se jedná o charakteristickou patní výztuhu z tvrzeného plastu, která je na botě nalepená z vnější strany a zabraňuje vzniku puchýřů a otlaků i u běžců s patní ostruhou.

Drobnou připomínku mám k tkaničkám. Ty se sice nerozvazují a jsou ideálně dlouhé, ale do boty jsou navlečené opačným směrem. To má za následek, že se bota obtížně povoluje i utahuje. Proto doporučuji tkaničky rovnou převléct tak, aby skrze očka procházely zevnitř směrem ven a ne naopak.

Celkové shrnutí

Supernova je perfektně tlumenou botou, která uspokojí všechny běžce hledající maximální komfort pro nabíhání silničních kilometrů ve volnějším tempu. Vzhledem k mohutnější a těžší konstrukci se sice Supernova příliš nehodí pro výkonnostní použití při závodech, ale o to lepší vlastnosti projeví při každodenním běhání a objemovém tréninku. Kromě měkkého tlumení stojí za zmínku i očekávaná vysoká životnost a vzhledem k množství prvků totožných s vyšším modelem Ultra Boost příjemně potěší i cena, která se v obchodech pohybuje okolo hranice tří tisíc korun.

A jak to vidí Marek, obyčejný běžec?

Glide je mrtvý, ať žije Supernova

Když jsem se dozvěděl, že adidas z názvu mých oblíbených běžeckých bot vyjmul označení „Glide“ a jal se boty zásadněji proměnit, orosil jsem se. Ne vždy vedou takové změny k lepšímu, ne vždy zůstanou ty super vlastnosti bot, které měly. Glide byly vždy skvělé držáky na dlouhé běhání s tím, že i v lehkém terénu velmi slušně běžce podržely. Skvěle tlumené, velmi dobře odvalující. Navíc jejich životnost byla opravdu velmi dlouhá (tak praví alespoň moje zkušenost).

Nové Supernovy mají jiné zpracování, jinak tlumí. Už při nazouvání mi dalo mnohem víc zabrat dostat boty na nohy. Adidas měl vždy užší boty a pro mě, který má takto nohy tvarované, to bylo ideální. Po vteřinovém souboji vplula noha do boty a mnou projel velmi komfortní pocit měkkosti a pohodlnosti . Bota seděla jak ulitá. Jediné, co jsem musel doladit je to, jak utáhnu tkaničky. Několikrát se mi stalo, že jsem musel zastavit a boty povolit.

Pro někoho, kdo měří 193 centimetrů a má váhu někde kolem 96 kilogramů, jsou tyhle boty na dlouhé výběhy opravdu úžasné. V tomto se nic nezměnilo a to je moc dobře. Noha se v botách nepotí, patní část drží nohu tak, jak má a v rozumném terénu, tak i za mokra, je to dobrý parťák.

Jediné, co mě trápilo byl jazyk, který je i v přední části široký a při krkolomnějším nazouvání se mi shrnoval. Na komfort běhu to ale žádný vliv nemělo, jen vždy po doběhu byl jazyk posunutý na vnější stranu.

Pokud tedy hledáte boty na dlouhé objemové běhání, které jsou skvěle odpružené, zvládnou mix terénů a vypadají, že se vám nerozpadnou po pár kilometrech, tak je zkuste. Podle mých zkušeností je adidas Supernova skvělým pokračovatelem modelu Supernova Glide Boost.

Běžecké boty adidas Supernova.

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz